-> saskyn2:
A ty na těch fotkách vidíš, že by pod těma panelama nic nerostlo? Jasně, ta plocha už je dost veliká, není to jen dvouřadá konstrukce (i když tady jsou ty panely aspoň daný na šířku). Veškerá srážková voda ale určitě nezůstane stát na pruhu mezi panely, ale rozteče se do okolí, vyvzlíná půdou, i podél kořenového systému rostlin a celkového půdního ekosystému. Fakt nepodceňujte ten efekt, že je ten prostor zastíněn a tím odebráno třeba 800 W z příkonu na metr čtvereční. Celej tenhle výkon musej rostliny vychladit a nedělají to ničím jiným, než odparem vody (krom asi 4% který padnou na fotosyntézu jestli si to dobře pamatuju). Takže kde ti na přímém slunci vydrží zásoby vody na měsíc, zde se ta doba prodlouží.
Třeba bych si ale nebyl jistej, jak se tyhle velký elektrárny chovaj při slejváku. Jestli ty provazce vody, který letěj z panelů, nemaj poněkud větší tendenci tvořit bleskový povodně, protože přeci jen ta vsakovací plocha není zkrápěna rovnoměrně.
Jinak zrovna u tohohle projektu čekat návratnost bez dotací - to nevim. Sice stojí panel dneska klidně i 2 Kč/Wp, což je už v podstatě takovej o trochu dražší plech, ale pokud se má ten výkon prodávat na denním trhu, tak půl roku máš ceny ve výrobní špičce nula a nebo v záporu.
Právě proto mi přijdou lepší domovní a firemní instalace, kde to snižuje spotřebu a s baterkama si člověk dokáže i nějak hrát.