Elektromobilita

prohledat
1044 příspěvků (zobrazeno 151 až 200) od 04.09.2021 do 14.03.2024, založil/a Jirik_Tuňák1983
řadit dle data
17:24:10
29.01.2024
Syny
-> saskyn2 29.01.24 17:08:25: Ale me prece nikdo neurcuje cenu auta 3 Proste se domluvime co je schudny, poslechnu si jak to vidi ona a ona zas jak to vidim ja a je to. To je dle tebe spatne? A nebude to moje auto, ale nase auto - byt ho ridim ja a resim kolem nej veci taky ja, tak porad to beru jako nase auto, ktery "je ziveny" z naseho rozpoctu. A ver, ze si fakt vecer nepovidame co kdo ten den dostal a usetril 3 Asi tahle debata fakt nema smysl, kdyz to tady schvalne zenete do absurdna situacema, ktery jsou ocividny nesmysl a nikdo je tu vubec netvrdi. Naopak, my prave vidime co se utratilo oba, tak to nemusime pak vic rozebirat :) A pred nakupem nejakych drazsich veci se proste jako normalni manzele domluvime.



Navic jsem se tedy nedozvedel, jak to resi ten, kdo ma ucty oddeleny a chce pak koupit treba to spolecny auto, na ktery ale sam na svem uctu prachy nema :)
17:16:09
29.01.2024
Sita
-> Syny 29.01.24 16:30:32: no jak - zena mi nic neprida. Vydelava malo, sotva to pokreje jeji vylohy. Vzdycky to musim nejak vymyslet, sehnat financovani atd. Zatim to vzdycky nejak slo. Ted je to horsi, ale na tu Thalii bych jeste mel :D
17:14:59
29.01.2024
dragon_cb_cz
A jinak to asi fakt mám podobně jak -> Syny 29.01.24 16:30:32: , když chystáme nějakej větší vydaj, tak se na tom prostě společně dohodneme a dokud oba nejsme přesvědčený, že je to dobrej nápad, tak se nedělá. Nebo alespoň pokud ten druhej neřekne, že mu to sice přijde jako blbost, ale žíly mu to netrhá.



Upřímně si nedovedu představit, že si jen tak koupím auto za řádově statisíce aniž bych to s Alčou předem probral...
17:13:09
29.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2: Nejde ani tak o účty, spíš o to, jestli "svoje" a "její" peníze držíš odděleně. My prostě veškerý investice, spoření atd bereme jako společný a jestli se to zrovna uloží na můj nebo její účet je jen o tom, kde to aktuálně vychází výhodněji.



Občas to třeba bylo tak, že jsem pro šváru něco objednával na eBay a on pak peníze za to posílal na účet manželce 3
upraveno 1x, naposled 29.01.2024 17:13:23
17:08:25
29.01.2024
saskyn2
-> Sita 29.01.24 15:46:07: 3 3

-> Syny: Já pořád nevidím žádnou výhodu proč to takhle dělat. Když jste rozumný tak se domluvíte a je to úplně jedno jestli máte jeden účet nebo každej 30 vlastních. Jako aby mi pani určovala kolik je maximální cena mého auta, to sorry, ale jsem dospělej a nejsem debil abych všechny prachy strčil do auta nebo si na to ještě půjčoval. Nevím proč bych jí měl kecat do jejího kávovaru když kafe nepiju a stejně tak nevidím důvod aby mi kecala do mojí plničky na klimatizaci.

Spíš když to vidím, tak mi připadá že to děsně řešíte, já vlastně ani pořádně nevím kolik má peněz a ani mě to nijak netrápí. Aby mě nikdo nechytal za slovo tak nějakou mlhavou představu samozřejmě mám. Ale aby jsme si večer povídali kdo kolik dostal a nebo ušetřil to fakt máme lepší program...
16:30:32
29.01.2024
Syny
-> Sita 29.01.24 15:46:07: Jinak tedy ja zas nevim, jak se "ve vasem svete" kupuje treba auto 3 Mame jedno, zena neridi (zatim). A pokud tedy nemas na svem oddelenem uctu potrebny statisice, tak si od zeny pujcis, nebo auto proste nekoupis, nebo jak? 3 Ja se se zenou domluvil, ze nejaky auto koupime, domluvili jsme si max. cenu a ted az nejaky vyberu (jestli vubec), tak ho proste koupim, zaplatim a neresim nic vic. A az pak prodam Golfa, kteryho jsem mimochodem kupoval taky pred svatbou a za svy, tak ty penize necekane zas dam na ten spolecnej ucet a sporeni.
upraveno 2x, naposled 29.01.2024 16:34:33
16:15:41
29.01.2024
Syny
-> Sita 29.01.24 15:46:07: Tak my darky mezi sebou moc nehrotime. To radsi neco usetrime a pak koupime neco co je uzitecny nebo potrebny. Ale jak uz jsem psal - ona ma svuj ucet, ja mam uctu nekolik a mame i spolecnej. Ucty z minulosti jsme nerusili. Neni to o tom, ze se jeden druhyho musime dovolovat co koupit, mame oba rozum, ale nejaky drazsi veci proste vzdy domlouvame - bez ohledu jestli to je pro me, pro ni nebo pro nas. Co prijde na beznej se hodi neco na sporici ucet a neco na spolecnej. Momentalne mam na jednom mem beznem uctu asi 800 Kc, na druhem 1500 Kc a na tretim 1 Kc kvuli zalozeni 3 Zbytek je na spolecnem a nebo sporicim uctu. Prehled nad uctama mame oba nad vsema s tim, ze si vedu i nase "ucetnictvi", pro prehled kam treba prachy nejvic utikaj. Ale ja fakt nikomu necpu, ze to ma delat takhle, jen naopak spis me zajimalo, proc ma tolik lidi potrebu ty ucty striktne oddelovat a pomalu pred sebou ty sumy na nich i tajit - tim spis, kdyz to jsou manzele a maj treba i deti.
upraveno 1x, naposled 29.01.2024 16:33:17
16:01:05
29.01.2024
dragon_cb_cz
-> Jozka 29.01.24 14:40:59: No já bych skoro řekl, že při "rozděleným" účetnictví by ten problém byl ještě méně viditelnej, ne? Jinak my máme účetnictví společný, ale účtů máme dohromady docela dost, i z těch důvodů co píšeš.



-> Tomaso435 29.01.24 14:46:58: Tak je to pro 4 lidi, ale hlavně co píše -> Syny 29.01.24 14:50:04: - když se koukneš, kolik stojí slušný bezlepkový chleba (nápověda: za malý bochník 350g je to třímístná suma), kozí nebo jiné "alternativní" jogurty, mléko nebo sýry atd, tak se to prostě nasčítá vcelku rychle.



Ale víc nás to stojí spíš na tom, že o ten "plat kuchařky" jsme kratší - Alča má zkrácený úvazek hlavně proto, aby stíhala vařit obědy do školy. Reálně to jsou klidně 2-3 hodiny před každým všedním dnem...
15:46:07
29.01.2024
Sita
-> Syny: a jak chces treba manzelku prekvapit kdyz ji chces koupit nejakej drazsi darek, kdyz o kazdym vydaji "musi" vedet? :D



EDIT: uplne to vidim, blizi se ji narozeniny, pipne ji sms Kaufland -299Kc a rekne si: hm, super, zase bonboniera a kytka :D
upraveno 3x, naposled 29.01.2024 15:47:49
14:50:04
29.01.2024
Syny
-> Tomaso435 29.01.24 14:46:58: Myslim, ze to je hlavne kvuli tomu, ze -> dragon_cb_cz: musi kupovat dost specificky a ne uplne levny suroviny/potraviny.
14:46:58
29.01.2024
Tomaso435
-> dragon_cb_cz 29.01.24 10:13:04: 25 000 kč na jídlo? To v tom je i plat kuchařky ?? :-O
14:40:59
29.01.2024
Jozka
-> dragon_cb_cz 29.01.24 09:19:32: Může, ale byl to významnej faktor - ta jeho neměla při utrácení za kraviny (uměla si koupit i dva drahý mobily měsíčně údajně) vůbec rozum, takže on pak v práci po exekucích dostal pár drobnejch..

Jinak je to o dohodě (naši třeba to při značně rozdílnejch výdělcích tak, že máti platila potraviny, táta "složenky" a věci řekněme investiční) a pokud mají oba rozum, je to vlastně jedno. Pro dva účty (alespoň) ovšem hlasitě hovoří i různý bankovní přešlapy v minulosti a navzdory pojištění vkladů bych ani dneska nedával všechny vejce do jednoho košíku..4
14:40:56
29.01.2024
Syny
-> saskyn2: Vsak taky uz v obcance nemam stav "svobodny", ale "zenaty", zejo :) A ano, kupujem to na cem se dohodnem a o cem oba vime, ale vzdy se umime v pohode domluvit a nikdy s nicim nebyl problem.

Jinak byt byl doplaceny dva roky po svatbe, ale prave az na zaklade dohody, kdy prachy, ktery jsem mohl pouzit na jeho predcasny splaceni pred svatbou, jsme si radsi nechali usetreny, nez je dat bance za predcasny splaceni, ktery se v tej dobe jeste nemalo pokutovalo, protoze jsem mel starou smlouvu. Nic to ale nemeni na tom, ze ten byt beru proste jako nas - nasi rodiny a zena to dobre vi. A kdyby kdykoliv chtela, tak ji pulku klidne prepisu. Rekonstrukci jsem tu delal taky pred svatbou za svy, ale delal jsem to pro nas "vsecky" s tim, ze planujem rodinu a pak uz to delat nebudu.
upraveno 2x, naposled 29.01.2024 14:48:05
14:22:30
29.01.2024
saskyn2
-> dragon_cb_cz 29.01.24 13:43:28: tak je úplně jedno kdy ho koupil, ale spíš kdy doplatil-protoze tu tvrdíte že to jsou společný peníze.

-> Syny 29.01.24 13:58:10: viz co jsem psal Vitkovi, pokud si ho doplatil předtím, tak máš samozřejmě pravdu. Pokud si ho platil že společných peněz tak je tvůj max na tom katastru...

Jinak sám tu píšeš že si koupíš to co oba schvalite což úplně svoboda není. Buď si teda fakt 100%sednete což gratuluji to je šance tak jedna k milionu, nebo je prostě někdo z vás dominantnejsi a ten druhý k němu sedne3
13:58:10
29.01.2024
Syny
-> saskyn2 29.01.24 13:40:27: Byt jsem koupil nekolik let pred manzelstvim a hypoteku zadnou uz davno neplatim. Byt neni v SJM. Nicmene kdyby k nam nejake dedictvi prislo (byt klidne z moji strany), tak vezmu penize za byt, za dedictvi a koupime barak se zahradou, kde uz bude v katastru i manzelka - a fakt nebudu resit, kdo dal vic a ci penize to byly. Pisu o stavu jaky je na katastru, byt samozrejme uzivame vsichni 3 a fakt neresime na koho je napsany. Kdyby zena chtela, nemam problem byt prevest i na ni. Dokonce jsme spolu o tom i mluvili a nakonec usoudili, ze to je zbytecny.



A opet netusim, co pises o rizeni nekoho za co ma utracet. Jako ze kdyz jsou penize brany spolecne, tak nekoho ridim nebo nekdo ridi me pri utraceni? Nechapu... A rozhodne si nemyslim, ze nejak trpi moje osobni svoboda. Jen jsem se rozhodl mit zenu a s ni dite a tak spolu vse probirame a o svych vydajich vime.
upraveno 1x, naposled 29.01.2024 13:59:21
13:43:28
29.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2 29.01.24 13:40:27: Myslím, že ten byt koupil ještě sám, tzn neni v SJM. Měl jsem to stejně, první byt v SJM nebyl, druhylý (koupený z velké části za ten první) už je... žena nabízela, že to necháme vyjmout, já řekl že se zbláznila a bylo 3
upraveno 1x, naposled 29.01.2024 13:43:38
13:40:27
29.01.2024
saskyn2
-> Syny 29.01.24 13:14:19: Tomu se říká osobní svoboda. Nepotřebuju nikoho řídit za co má utrácet a to samé mám rád i opačně.

Jinak na Tvém systému mě zaujalo, že píšeš o společných penězích, ale když si pak za ně něco koupíš tak už je to tvé-viz tvůj byt, když platíš hypotéku ze společných peněz, jak může být tvůj? . My to máme opačně, peníze máme svoje, ale věci co používáme společně beru jako naše.

Někde u piva by jsme si to asi vysvětlili lépe a došli k závěru že ve finále je to úplně jedno a hlavně záleží na tom jak rozumní lidé se sejdou, ne na tom jestli mají nebo nemají své peníze nebo byty.
13:14:19
29.01.2024
Syny
-> saskyn2: Jasně, takže když budeš mít (plácnu) na společném účtě 5 000 000. Přijde tam od ženy z dědictví 3 000 000, bude tam tedy 8 000 000 dohromady. Ty si koupíš za půl mega bagr, tak máš pocit, že ho kupuješ z těch peněz co tam poslala žena z dědictví? 3



Já to prostě nechápu 3 Kdybych žil se ženskou, co si bude kupovat furt nějaký drahý kraviny, byť z jejího platu, tak mi to bude srát úplně stejně, jako kdyby to šlo ze společnýho účtu. Pro vás je to tedy jako rozdíl, jo? Že když si na to vydělala, tak si to může utratit a mě je po tom hovno. Tak tím se dostáváme k tomu jádru pudla :) Takovou, já bych považoval za nezodpovědnou a tím by byla narušena kompatibilita systému. Ale jako díky za tyhle debaty, hned zas víc vidím, jak jsem rád za manželství které mám 3
upraveno 2x, naposled 29.01.2024 13:16:01
13:05:39
29.01.2024
saskyn2
-> Syny 29.01.24 12:49:39: Tak já si třeba koupil bagr 3 když by tam předtím přistáli peníze z baráku po dědovi tak bych měl pocit že si to kupuju za to.

Takhle to neřeším a koupím co chci a na co jsem si vydělal.

Prostě každej si občas koupí nějakou píčovinu, pani si třeba kupuje spoustu kravin co jsou k ničemu-máme asi 5 vysavačů, stejně nejlepší je průmyslovej3 nebo sodastrým co je 4 roky ve skříni, nebo si koupí kávovar za 15t protože ten starej nějak blbne-pak až zjistím že tam je nějaká jehla kterou se to má občas taky čistit. Nebo zaplatí dětem angličtinu za 10t i když jí mají možnost mít zadarmo ve školce. A kdyby to bylo ze společnejch peněz tak mě takovýhle věci budou srát a budu jí to vyčítat, takhle je klid. Za mě lepší řešení, ale určitě to nijak horečně neobhajuju jak máš pocit, v podstatě je mi to jedno jak to dělají ostatní.
12:50:50
29.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2 29.01.24 12:44:00: Jasně, ale jak píšu, prostě těch peněz nevyděláme dohromady tolik, abychom si to mohli dovolit úplně neřešit... přebytky co jdou do úspor/investic máme, ale ne takové, jak bych si přál. Zatím jsou bohužel na úrovni toho, co bychom bez nějaké disciplíny zvládli rozfrcat asi celkem v klidu.
12:49:39
29.01.2024
Syny
-> saskyn2 29.01.24 12:44:00: Ano, pokud funguješ jako rodina, tak ve finále to jedno je, proto nechpápu tady ty horlivý obhajoby oddělených účtů a pomálu tajných spoření 3 Prostě víme kolik máme, něco je na mém účtu, něco na jejím, něco na společném a stejně to přesouváme a dohromady dle potřeby na spoření atd. Nikde nikdo nemáme ulito nic "tajnýho".

A k těm penězům z baráku po dědovi - jste snad rodina, tak se umít domluvit co za co utratíte a co kupujete, ne? Když by přišla nějaká větší suma za něco podobnýho, tak se to prostě hodí někam na spoření a pak se za to koupí co bude potřeba pro rodinu. Nebo co by si za to jako kdo měl koupit? Jako že když dostanu peníze za zděděnej barák, tak si je strčím bokem a budu si za ně kupovat něco pro sebe (byť mi vlastně ani nenapadá co) ? Já tohle myšlení asi moc nepobíram, tak nejsem schopnej ani vyplodit nějakej reálnej příklad 3
upraveno 1x, naposled 29.01.2024 13:06:19
12:44:09
29.01.2024
Syny
-> Sita 29.01.24 12:27:48: Tak to je zas o nějaké toleranci druhého a o tom, jak spolu prostě vycházíte. Vůbec si nedovedu představit, že by třeba tebou popsaná situace u nás nastala, jelikož spolu prostě řešíme vše a vždy spolu dojdeme k nějaké shodě. Je tedy pravda, že my máme hodně společných věcí i celkový pohled na svět. Jestli to chápu dobře, tak tedy oddělení účtů je v tomhle případě dle tebe dobré pro to, že ona s tím nesouhlasí, ty to ale chceš a tak o tom dál nemluvíte a ty si to zkrátka financuješ "ze svýho". Jenže to se zas vracím k tomu, že takhle já bych žít nemohl a vadilo by mě to :)
12:44:00
29.01.2024
saskyn2
-> Syny 29.01.24 12:04:41: Takže vlastně je úplně jedno jestli máš nebo nemáš společný účet a výsledek je úplně stejný. Právě že nic nepočítáme a neřešíme prostě někdo to zaplatí, já asi platím víc, ale tak zase víc vydělám něž pani na částečnej a všichni jsme spokojený. No mě teda připadá ulítlý že bych měl utrácet peníze co dostane pani za barák po dědovi.

-> dragon_cb_cz 29.01.24 12:09:39: Ne to nebylo na tebe a s tou kreditkou mi bylo jasný že mi to někdo vpálí, ušetřený úrok na kreditce zatím co peníze např na spořáku vydělávají je mi jasný a nemyslel jsem tím že by kreditka byla známka nějaký finanční negramotnosti, asi to blbě vyznělo.

-> dragon_cb_cz 29.01.24 12:12:28: ale sám píšeš překvapí na výpisu, s odděleným účtem tě nic nepřekvapí, protože na výpis ani nekoukám, není proč3

-> Sita 29.01.24 12:39:20: Amen
12:39:20
29.01.2024
Sita
-> Syny: Ale jinak to, ze nase plany se postupem casu lehce rozchazi je pravda, ale jako ty se divis ze nekdo ma oddeleny ucty tak ja se zase divim tem, kterym se zadny plany nezmeni a uz ve 20 vedeli vo budou delat a chtit v 50. Takze ja i ona vime, ze potrebujem kazdej svoji volnost, aby to fungovalo a spolecnej ucet by bylo jako mit spolecny auto se kterym jeden chce na konicky a druhej na fotbal :D

EDIT: jinak mame i nejaky spolecny zajmy, za rok oslavime 20 let manzelstvi a navic musim rict, ze jsme se nikdy nepohadali! :D
12:34:34
29.01.2024
dragon_cb_cz
-> Borderer: Amen. Je fakt, že když jsou účty společný, tak musí u nákupu dárků k Vánocům či narozeninám člověk projevit trochu kreativity 3
12:32:57
29.01.2024
dragon_cb_cz
Ale klidně teda přiznám, že to s penězma moc neumím já ani moje žena, takže systém, kterej jsme si nastavili je do značný míro postavenejch okolo jemných připomínek, abychom se nad nákupama trochu víc zamýšleli a měli trochu přehled, kam ty peníze jdou. Pokud někdo nic podobnýho nepotřebuje a stejně se mu daří spořit kolik by rád, tak mu můžu leda v nejlepším smyslu závidět. Já zdaleka tolik kolik bych si přál nespořím ani s tím mým systémem...
12:28:30
29.01.2024
Borderer
Ono je to v podstatě jednoduchý. Každýmu vyhovuje něco jiného a asi se nemá cenu handrkovat, co je lepší. Někdo má vše dohromady, mne zase vyhovuje určitá míra soukromí i v manželství, protože nechápu, proč by žena měla vědět o každým mým kroku, utracený koruně, když se jedná o situace, který se ji netýkají. Zároveň já nemam potřebu ji hlídat co kde proč.
12:27:48
29.01.2024
Sita
-> syny: ale to vubec neni o tom ze bych se bal ze me nekdo oskube, to se na to divas zbytecne primitivne. To uz je lepsi vysvetleni, ze svoji zenu znam a proto jsem presvedcenej, ze to takhle je lepsi. Jeste bych si to dokazal predstavit, kdyby se zajimala o to, co je treba na baraku (a spol.) dodelat, kolik co stoji nebo co je treba na autech opravit, atd. Ale ji tyhle veci nebavi a resit je nechce. Nebo kdybychom meli hotovo a uz zbejvalo jen si uzivat a neco malo setrit. Ale k tomu mame jeste hodne daleko.



Treba napriklad; Ted treba ve volnym case makam v lese co jsem zdedil a do ceho z jejiho pohledu naprosto zbytecne investuju. 3 Zkosuel jsem si s ni sednout a vysvetlit ji to, ale jeji stanovisko je neoblomny: Nikdo nema les, dotedka jsme ho nemeli, tak nevim proc ted ho musime mit, atd atd. Mam se kvuli tomu rozvadet nebo jen proto, ze ona k tomu nema vztah to hned prodavat?
zvětšit Elektromobilita - obrázek od Sita vložen 29.01.2024 12:27:48
upraveno 1x, naposled 29.01.2024 12:27:59
12:12:28
29.01.2024
dragon_cb_cz
-> Syny 29.01.24 12:04:41: Hlavně nějaké dělení účtů je při existenci SJM úplně k ničemu.



Taky se s manželkou nijak nehlídáme, max když nás něco překvapí na výpisu, tak se jeden druhého zeptáme. Většinou to je něco, o čem jsme si předem řekli, ale ten druhý to stihl zapomenout. A zjevně oba máme dostatečně vypěstovaný cit na to, co řešit není třeba a co naopak je dobré tomu druhému předem říct...
12:09:39
29.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2 29.01.24 11:46:37: Jestli to s tou kreditkou byla reakce na mě, tak teda pro úplnost dodávám, že nemám kreditku protože bych si potřeboval půjčit, ale jako způsob šetření peněz 4 Pochopitelně na účtu je vždy výrazně víc, než je na té kreditce vyčerpané, jde jen o způsob, jakým s tím pracuješ.



Důvod proč dáváme stranou peníze na jídlo je jednoduchej - začali jsme s tím v době, kdy jsme prostě moc peněz neměli a skutečně jeli z ruky do huby, pomáhalo nám to uhlídat jejich spotřebu a osvědčilo se to, tak proč to neměnit. Není to tvrdý limit, když je potřeba, tak překročit pochopitelně lze, ale jako pomůcka pro udržení nějaké výdajové disciplíny to není vůbec špatné.
12:04:41
29.01.2024
Syny
-> saskyn2 29.01.24 11:46:37: A proč tam máš hned předpoklad, že se budeme hádat kdo si co může koupit? Prostě fungujem dohromady a když si někdo něco chce koupit, tak si to koupí. Myslím, že oba máme dostatečnej rozum na to, abychom věděli co si můžem a nemůžem dovolit a fakt se nebojim, že by najednou žena koupila něco o čem nevím a co bude za ranec - a stejně je to i naopak. A ano, kdyby přišly nějaký peníze od rodičů, ať mých nebo jejich, tak se nasypou na stejnou hromadu. Stejně jako by tam šla suma za byt, který je můj, kdyby se prodával. Nemám s tím sebemenší problém. A nevím, co bys chtěl řešit - když je všecko dohromady, tak právě neřešíš nic - to vy tady píšete jak jeden řeší auta, dům a nevím co a druhej jídlo, děti atd...



-> Sita 29.01.24 11:46:43: Sorry, ale tohle jsem nepobral vůbec. Jako že když máte účty oddělený, tak na opravu auta je a když by byl společný, tak ne? A co je na čem vychcanýho jsem nepochopil už tuplem. Ale hodně záleží jak kdo jakej ten vztah bere, jak toho druhýho zná a co vlastně plánuje. Já fakt nikoho nepřesvědčuju, aby to dělal tak či onak, jen mi prostě udivuje, jak moc lidí si prostě hraje na svém písečku a chrání si prachy, aby ho ten druhej náhodou neoškubal kdyby něco. V takovym vztahu bych nechtěl být ani chvíli. Jasně, můžeš mi tu napsat jak jsem naivní a bla bla, já vím :) Proti tomu se vždy těžko argumentuje, ale svou ženu znám dobře, ona zná dobře mě a fakt se nebojím těch scenářů, kvůli kterým to většina lidí hlavně dělí :)
upraveno 1x, naposled 29.01.2024 12:08:33
12:01:09
29.01.2024
saskyn2
-> Sita 29.01.24 11:46:43: Jo vidíš to mě nenapadlo, to je vychcaný to je pravda3 3 Blbý je, když pak přijde že to auto nutně potřebuje a že si na to musíte půjčit3
11:46:43
29.01.2024
Sita
-> Syny: takze jsme myslim zjistili, ze mit spolecny nebo oddeleny ucet neni vlastne uplne klicovy. Ja to mam cca jako Saskyn. V rodine mam jakousi zodpovednost za technicky provoz domacnosti. Kdyz manzelka rozbije jeji auto (neni podstatny, ale mimochodem jsem ji ho koupil a udrzuju ja), ktery silne potrebuje k vykonu svoji prace, ocekava se automaticky, ze to vyresim a nereknu ji "hele jsi uz velka holka, starej se", to samy plati pro zbytek vsech veci co jsou v chodu domacnosti.

Kdyz nad tim tak premejslim, tak si to vlastne sam komplikuju, protoze kdybychom meli spolecnej ucet rekl bych: "neda se nic delat, na ucte je malo penez, jezdi autobusem nebo na kole". To je docela vychcany, diky za tip! :D
11:46:37
29.01.2024
saskyn2
-> Syny 29.01.24 11:21:39: Myslím to samozřejmě obrazně. Každej si chceme někdy udělat radost a nevidím důvod mít nějaký společný účty kdy se akorát budete hádat co si kdo může koupit, model že si každý utrácí za co chce je za mě teda mnohem lepší. A jak řešíte třeba nějaký peníze co dostanete od rodičů? To máte teda společný? Jako že pani dostala něco za barák po dědovi, tak to budou pak i moje peníze? To je hodně ulítlý. Ale máme to teda s tou gramotností jako -> Borderer 29.01.24 10:33:12: a nežijeme z ruky do huby a kdy přijde nějaké výplata nedej bože dávání nějakých peněz na splácení kreditek nebo nějaký konkrétní částky co se můžou utratit za jídlo nikdo neřeší, prostě se koupí co je potřeba a zbytek si každý hodí na svůj spořák. Hlavně by mě asi jeblo pořád takhle něco počítat a řešit.
11:21:39
29.01.2024
Syny
-> saskyn2 29.01.24 10:14:26: A to máš takovej vztah, že kdyby měla přístup ke všem vašim penězum, tak si bez konzultace s tebou koupí chatu? 3



Já to mám stejně jako -> dragon_cb_cz: a vůbec mi nenapadlo to řešit jinak. Účtů máme taky víc, ale to co se na nich přehazuje je prostě společný a veškerý nákupy čehokoliv si vždy řeknem, domluvíme a po dohodě koupíme/nekoupíme. Nějaký moje tvoje je po svatbě a dítěti fakt už dost irelevantní :) Ostatně ono už mít vztah s tím, že si radši budem dělat zadní vrátka značí, že asi není všecko úplně ok. A že se to někdy někomu vymstilo? To se může vymstít plno věcí a to i v případě, že účty budou oddělaný.
11:00:51
29.01.2024
U-Geen
my teda mame ucty taky samostatne... me je to asi jedno, zena spolecny ucet nechtela... asi v tom nejaky extra vyhody/nevyhody nevidim.
10:57:01
29.01.2024
dragon_cb_cz
-> Borderer: Jasně, akorát jakákoliv aktuální sázka na to čeho bychom teoreticky byli schopný u případnýho rozvodu... no, radši ani nepřemýšlet.



Ale už jsme hodně OT... neměli jsme tu na tohle téma?
10:52:35
29.01.2024
Borderer
-> dragon_cb_cz: Dává to smysl v případě, že jsou schopni se oba u rozvodu domluvit a uznat kdo do čeho investoval. Pokud jeden chce podělat druhýho, způsob řešení financí je v podstatě fuk a je to spíš o tom, co komu vyhovuje.
10:45:54
29.01.2024
dragon_cb_cz
-> Borderer 29.01.24 10:33:12: Zajímavý... mně tohle vzhledem k existenci SJM moc nedává smysl právě. Ale taky je fakt, že ženu tohle prostě řešit nebaví a nechává to dost na mě. Takže když dělám nějaký větší čachry s penězma, tak jí o tom dám vědět, ale vlastně moc nečekám, že by mě chtěla zastavit.
10:33:12
29.01.2024
Borderer
-> dragon_cb_cz: Tak, samostatně. Dokud máme každý na běžné výdaje, jsou finance pro druhého tabu. Na druhou stranu musím říct, že u nás obou je ta finanční gramotnost na nějaké úrovni a oba si uvědomujeme, že mít finanční rezervy je v podstatě nutnost a nerozházíme vejplatu do mrtě.



-> saskyn2: 52 52
upraveno 1x, naposled 29.01.2024 10:33:46
10:14:26
29.01.2024
saskyn2
-> Borderer 29.01.24 09:53:42: Máme to úplně stejně. Já platím vše okolo bydlení, energie, větší věci typu pračka, lednička, nebo střecha. Pani platí jen nákupy-jídlo a píčoviny co si kupuje jako její kávovar nebo sodastrým co leží ve skříni. Nijak to neřešíme a jsme spokojený, různý okamžitý nákupy prostě zaplatí ten na koho to vyjde, já třeba platím veškerý hotový jídla typu pizza, nebo čína a nenapadlo by mě to někam vyúčovávat. Společný účet bych fakt nechtěl, takhle si prostě ze svého každý koupí co chce a na co má a ten druhý mu do toho nekecá aniž by ten druhý měl pocit že z jeho peněz se kupují píčoviny. Fakt nechci abych přišel domu a pani mi oznámila že jsme si konečně koupili tu chatičku na horách co tak chtěla3
10:13:04
29.01.2024
dragon_cb_cz
-> Borderer: Tak tohle asi chápu, ale jak to řešíte s úsporama atd? Taky samostatně?



U nás to funguje cca tak, že já zaplatím trvalý příkazy, dám stranou 25t Kč na jídlo, zaplatím kreditku za minulý měsíc a zbyde mi plus mínus hovno 3 Ženě se odleje cca půlka výplaty na spořák, druhou si nechává na ad hoc nákupy hlavně věcí pro děti a do domácnosti.



S tím že teda poslední dobou jsem se jí snažil naučit, ať i tohle víc platí tou kreditkou, takže mě zůstává ještě větší hovno a co ona dělá se svýma penězma nevím 3
09:53:42
29.01.2024
Borderer
-> dragon_cb_cz: Moc to hrotíš. :) Ono je to o domluvě. Prostě něco platím já, něco ona a fakt se neřeší, kdo za ten měsíc "vrazí" do rodiny víc. :) Já platím elektriku, řeším barák a auta, žena zase platí nákupy nebo věci ohledně děcek. Ve výsledku to tak nějak vychází a velký věci se aspoň řeší společně a ne "miláčku koupila sem bazén". Výhodu to má tu, že sou pro mne tabu kytky, lucerničky a podobný zbytečnosti, do kterých bych já nebyl ochotnej dát ani halíř, zároveň nechci, aby ona utrácela "svoje" za moje motorky nebo sysláty pro strýčka příhodu - protože to sou zase bezcenný krámy pro ni. 3



Chvíli jsme uvažovali i nad třetím, společným účtem, ale vlastně proč, když to funguje tak jak to je.
09:19:32
29.01.2024
dragon_cb_cz
-> Borderer 29.01.24 07:20:30: No to je hezký dokud není společný bydlení, děti atd... ale pak už "si na to vydělám" je dost iluzorní. Čímž neříkám, že musí být vyloženě společný účet, ale dělit peníze na "moje" a "její" si dost dobře nedovedu představit. Jasně, každej máme k dispozici nějaký "volný" peníze se kterýma nakládáme dle své libosti, ale ta "společná hromádka" je teda sakra větší....



Já mám k manželky účtu normálně přístup (teda na převod peněz by mi to musela potvrdit na svým telefonu pochopitelně), pak máme "společný" a já nějaké svoje, kam sice přístup nemá, ale jen protože o něj neprojevila zájem. Pokud by chtěla, tak ho dostane bez řečí.



-> Jozka 28.01.24 19:36:14: To ale může celkem v klidu nastat i když oddělené účetnictví praktikovat budeš, ne?
07:20:30
29.01.2024
Borderer
-> Syny: Tohle bylo u nás horký téma několik let, žena chtěla jeden účet a já se tomu zarputile bránil. Když už sem byl nalomenej, tak toho nechala a nakonec přiznala, že je to lepší, protože si nemůžeme vyčítat utrácení za blbosti, když si na to sami vyděláme. 3 3
19:59:33
28.01.2024
Jarda/felda
-> King 28.01.24 18:29:34: ještě že neslýcháš Dávám jí tolik za každý...... 3 3 3 3
19:36:14
28.01.2024
Jozka
-> King: Já znal jednoho, kterej to nedělal a pak se po totálním "bankrotu" uchlastal..4
19:24:18
28.01.2024
su.tech – nezodpovědný hajzlík
-> King: Naprosto tento systém chápu. Většinou to mají v mém okolí zavedení všichni po nějaké slušné životní zkušenosti.
18:29:34
28.01.2024
King
-> Syny 27.01.24 19:28:15: Nechtel jsem bejt prvni, kdo to napise1 Ale i v praci slychavam: "Davam ji na mesic tolik a tolik... "
19:28:15
27.01.2024
Syny
-> SO545 27.01.24 13:54:45: No ja nevim, me vzdy tohle oddelene ucetnictvi v manzelstvi docela udivuje.
Extreme Tyres