-> dragon_cb_cz 02.02.24 08:42:10:
S tim cucáním z elektroaut bych byl opatrnej. To si lze představit na nějakou zálohu, chatku, rybaření, apod., ale jak úložiště si myslím ještě dlouho ne.
Jinak ten tvůj kolega elektřinou topí? To je v zimě totiž ta nejzásadnější spotřeba i u pasivních domů.
-> King 02.02.24 08:51:24:
Ty relátka jsou u dost instalací odpojený. Ale to asi není k tématu nějaký provozní regulace sítě. A co jsem teď slyšel, tak povel HDO pro N0% se používá až když je síť dost v prdeli, protože jednak to nejde rozumně zacílit a druhak dispečer vůbec netuší, co to se sítí udělá, protože neví, v jakým stavu ty elektrárny jsou a jakej efekt tedy povel N0% bude mít.
Jinak jo, kolegovi jeho 6kWp elektrárna taky před tejdnem udělala kolem 17 kWh (běžné letní maximum je kolem 35 kWh), ale těch dní je prostě málo.
V energetice z pohledu fotovoltaik je několik křivek, který jdou přes sebe - roční, týdenní, denní, hodinová (počasí) a minutová.
S roční pravděpodobně v ČR nic neuděláme. Dá se jen nahulit instalovaný výkon a vymejšlet, kam ho dáme (možná vodík, možná čpavek, možná kdovíco)
S týdenní už jde docela dobře pracovat na domácí bázi. O víkendu, kdy je zpravidla po elektřině menší poptávka, lze natopit akumulace celý týden dopředu.
V denním horizontu nastupují baterie, bojler, EV.
V hodinovým horizontu je to o tom, co nejefektivněji využít výrobu, tedy řešit jednotlivé příkony, případně hodinové ceny výkupu.
A v minutách pak může bejt něco jako jsou ty rychlý zálohy pro ČEPS, nebo jak dobře si střídač poradí s rychlou změnou odběru nebo změnou výkonu FV pole. Bohužel i tohle ve výsledku dělá nějaký peníze. Nejlepší jsou na toto střídače, které jsou konstruované na offgrid.