Elektromobilita

prohledat
1044 příspěvků (zobrazeno 451 až 500) od 04.09.2021 do 14.03.2024, založil/a Jirik_Tuňák1983
řadit dle data
13:25:57
30.12.2021
dragon_cb_cz
-> Bukaj: Jenže ten problém není jednorozměrný - ano, z pohledu dojezdu/rychlosti "tankování" to určitě je krok zpět, to nikdo nezpochybňuje, v mnoha jiných směrech to ale je nebo může být krok dopředu.

Hlavně ale úplně nevidím způsob jak zajistit, že spalováky zůstanou pro tyhle případy dostupné, ale zároveň zabránit tomu, aby si je dál kupovali úplně všichni.

Jo a mobilitu je potřeba snižovat nejen pracovní, ale i soukromou. Zrovna včera jsem se bavil s kolegou, který bydlí od kanclu za rohem a stejně najel za uplynulý rok přes 30t km.
upraveno 1x, naposled 30.12.2021 13:26:50
12:52:44
30.12.2021
Bukaj
-> dragon_cb_cz: Souhlasím s tím, že cesta je snižovat potřeby mobility - alespoň té pracovní. Ale výroba elektromobilů a plošné nahrazení spalovacího motoru řešením není.
Vždy si vzpomenu na myšlenku z jednoho (US) filmu - bohužel nevím, co to bylo za film ani ze kdy byl - asi to byla nějaká úplná blbost - viděl jsem to někdy na přelomu milénia nebo v devadesátkách, pamatuju si jenom tu myšlenku...
...že bylo nějaké město/stát/celý svět? , kde se z nějakého důvodu zakázal vývoj nových technologií - všichni tam jezdili ve starých amerikách (z 50. let) ...
...často si říkám, jestli by to nebyla cesta udržitelného rozvoje - minimálně v posledních dekádách, kdy krok zpět je nazýván pokrokem...7
12:38:35
30.12.2021
dragon_cb_cz
-> Bukaj 30.12.21 12:28:29: I to je možné. Na druhou stranu, pokud místo na cesty do Berlína bude auto využívat pro cesty na letiště, tak asi opotřebení bude výrazně menší a možná se jich o něco méně vyrobí 4

Každopádně je potřeba mít nějakou perspektivu - lidí co svoje živobytí mají postavené na pravidelných přesunech mezi Prahou a Berlínem je minimum a těch, u kterých to nejde nijak přehodnotit je ještě méně. Lidí, které negativně ovlivňují splodiny ze spalováků, je naopak fakt hodně a bude jich jen přibývat. Tady je myslím celkem jasno.

Daleko podstatnější je zajistit, aby ta elektřina byla vyrobená ze smysluplného zdroje...
12:28:29
30.12.2021
Bukaj
-> saskyn2 30.12.21 11:52:29: Však jo - viz ty smajlíci pod citací...

-> dragon_cb_cz: Jenže v praxi to dopadne tak, že se tím Enyakem zajede do Ruzyně, tam se sedne na letadlo a do Berlína to bude nejrychlejší, nejlevnější a nejméně ekologická cesta...7
11:56:01
30.12.2021
dragon_cb_cz
-> King: Těžko proti tomu něco namítat - teda krom skutečnosti, že pokud má někdo cokoliv jiného než přepravu zásilek postaveného na tom, že pravidelně jezdí Praha Berlín, tak je to důvod k zamyšlení. A jelikož to zjevně není manuální profese, tak asi ten nápad s vlakem není úplně od věci, protože by sice cesta trvala o nějaké 2 hodiny déle, ale místo úžasné zábavy v podobě držení volantu na nekonečném autobahnu by možná mohl i něco dělat.

Další věc je, že podobné kratochvíle se nejspíš začnou týkat i jedinců, co je výmýšlí, takže by k nějakému aha-momentu snad i mohlo dojít.
upraveno 1x, naposled 30.12.2021 11:56:36
11:52:29
30.12.2021
saskyn2
-> Bukaj: smát se tomu dá dokud si neuvědomíš že to je pravda3
11:19:23
30.12.2021
Bukaj
-> King: 47
"Pro toho, kdo neví, dotace je proces, kdy chudým lidem seberou peníze a rozdají je bohatým firmám, aby si mohly kupovat od jiných bohatých firem drahé elektromobily."
3 7 11
15:16:18
27.12.2021
dragon_cb_cz
Ono je spleteš a spleteš... taky jsem v manželky autě omylem provedl záměnu, jen už nevím co za co - prostě jsem omylem přešlápl o ty dva cm vedle, hranu požadovaného pedálu jen škrtl a šlápl na ten druhý. Naštěstí v situaci kdy nic nehrozilo a bylo dost času na reakci. Ale stát se to při nějaké krizovce... stačí blbost, rozjívený děti v autě nebo cokoliv jiného co bere pozornost a stát se může ledacos.
13:42:18
27.12.2021
SO545
-> darklord 27.12.21 12:32:02: asi to tak aj je...
Ked vidim foto ze si veci nadrbu k motoru...to uz je vyplach mozgu v plnej palbe.

Na automat staci /skor musi/ stacit jedna noha....tak je to idiot a basta.1
12:32:02
27.12.2021
darklord
-> Bukaj: neuraz sa, ale skodovka je auto co ma dneska 40 rokov. to uz nikto "bezny" nepouziva.

-> SO545: tak to potom jazdi plna severna amerika zaciatocnikov. Ano, ja si tiez neviem predstavit ako je to mozne. A predsa sa to deje, a nie uplne malo.
11:57:58
27.12.2021
SO545
-> darklord 27.12.21 10:45:08: v podstate ano ale ako zaciatocnoci.
Ale aj taxikar mohol byt zelenac...

Skuseny sofer s cistou myslou si nezmyli pedale ani nahodou...a to ich tam ma az 2ks
10:55:06
27.12.2021
Bukaj
-> darklord: Fakt si lze splést plyn s brzdou? Možná u těch novějších aut, kde pedály jsou na společné konzoli v jednom úhlu, ale u škodovky si to nedovedu představit.
A když už jsme u té Tesly - to auto nemá "emergency mode", který zastaví auto po nárazu do překážky?
10:50:42
27.12.2021
Milan 136
Lidi jsou čím dál větší idioti. Takže je to dost možné.
10:45:08
27.12.2021
darklord
-> Bukaj: vzhladom na to ze ludia si plyn s brzdou pletu uplne bezne je toto myslim len dalsia super "senzacia" len preto ze slo o teslu. Nic nove na svete.
10:41:44
27.12.2021
isti
-> Bukaj:
Ak je toto možné na začiatku videa
WHEN YOU'RE STUPID #17😂
09:47:39
27.12.2021
Bukaj
-> SO545: Mne by spíš zajímal ten související odkaz: www.novinky.cz/auto/.../t esla-nenasla-technicke-zav ady-na-modelu-3-ktery-tezc e-boural-v-parizi-taxisluz ba-tvrdi-opak-40381429
...respektive jeho rozuzlení8
Zda je možné si v moderním autě splést brzdu s plynem, to netuším (ve škodovce fakt ne3 ).
To, že v krizové situaci člověk zazmatkuje nebo ztuhne a nezareaguje správně, to věřím, ale že jsou v provozu auta, na jejichž "inteligenci" je člověk odkázán, mne lehce děsí. Asi žádné z řešení dané situace, které bych praktikoval ve škodovce (případně Feldě, Octavii,...) - podřadit a brzdit motorem, zatáhnout ručku, vypnout zapalování, ... - by u takového vozu nefungovalo...8
17:41:03
26.12.2021
SO545
22:44:51
20.11.2021
pavucina
-> růža: Nikde nepisu o zachrane planety a ekologicnosti EV, ja vzdy hlavne zminuji lokalni emise. A to je to hlavni, uz v dobach, kdy ani EV nebyly, tak me sraly kkti, co meli vykuchany katy, nebo brutalni chip na TDI, tedka jsou to vyndany DPF, nebo stary diesely, kde stacilo nechat za dvojku seridit cerpadlo a vstriky, svete div se suto prestalo kourit a zralo i o 30% mene, ale to je proste natura tech lidi, kteri budou nejvic rvat, ze jim to beres, “dyt jsem prece jezdil na repkovej olej z kauflandu za 10kč/litr.”

Ano EV mam rad, kdyz jsem v listopadu 2019 nevedel co roupama, tak jsem si pujcil eGolfa, protoze jsem to chtel zkusit a prestavalo me bavit rachtani, a bylo to jasny.. presto, ze jsem mel V8 a stale mam 1,8T v quattru na zimu a na pole, tak u me se tema autama rad svezu, ale na denni jezdeni je to strasny. Taky se od mala hrabu v autech, ale fakt me uz to nebavi se v tom stourat a u novejsich stroju je to jen horsi.
Chtel jsem neco novyho nebo 1-2rocni v cem se bude jezdit dobre a za malo. Nic rozumného jsem nenasel.

Skoro rok jezdim s vlastnim elektrosrotem 10mesicu to bylo citigo iV(auto dobry, ale trosku mi zacla vadit vybava/nevybava, a pomale rychlonabijeni-špatne se sockovalo u lidlu na freenabiječce), v utery jsem privezl 2-letou i3 s nejvetsi baterii, a pokud se neco nestane, aby to prestalo davat smysl(at uz osobne nebo na trhu s vozidly), tak se to asi u me z pohledu pohonu uz nezmeni.

Jednou se me soused ptal, kdyz jsem mu oznamoval, ze budeme mit cisticku, ze to chcem kvuli vode na zalejvani, tak ze jsem nakej EKO a jeste k tomu to elektroauto, tak jsem se mu vysmal, ze Ekologie byla posledni v seznamu pri rozhodovani to poridit.

Jo a rad vyvracim bludy, co koluji internetem, driv to bylo vstrikovani vs karburator, ted je to EV, ale s tim rozdilem, ze to nikomu nenutim.
20:04:33
20.11.2021
Jozka
-> dragon_cb_cz 20.11.21 19:17:52: Budu muset něco vymyslet.. dokud se zase nezmenší..5
19:43:59
20.11.2021
U-Geen
-> palinator 20.11.21 18:21:10: naštěstí už hodně firem dává na fakturu QR platbu :-)
-> dragon_cb_cz 20.11.21 18:34:31: to přepínání by šlo asi pořešit rozdělenou obrazovkou... ale je to opruz.
19:17:52
20.11.2021
dragon_cb_cz
-> Jozka 20.11.21 19:16:15: Já používám kapsu přední, což ale nejspíš bude tím, že nenosím džíny a taky tím, že od doby co jsem si ty dvoje kalhoty co točím koupil jsem zhubl odhadem 7 kilo, takže jsou mi volnější 1
19:16:15
20.11.2021
Jozka
-> dragon_cb_cz 20.11.21 19:08:08: Tak zadní kapsa kalhot jen úplně dočasně a vstoje.. jinak mě tam děsně vadí, nehledě na to, že si vždycky vzpomenu na 80. "frajery", kterejm čouhal z kapsy co největší hřeben..
A kapsa boční na nohavici se taky neosvědčila, onehdy mi v z ní přistroj vyklouzl v autě (služebním), zůstal na prahu od středečního odpoledne do pátečního rána a samozřejmě mě úplně všichni sháněli..8
19:08:08
20.11.2021
dragon_cb_cz
-> Jozka 20.11.21 19:07:12: Já to nosím v kapse u kalhot, ale je fakt, že dřív mi ty kalhoty umíraly na prošoupanou prdel, teď na díru od telefonu v kapse 8
19:07:12
20.11.2021
Jozka
-> dragon_cb_cz 20.11.21 18:34:31: Jediný, co je hned, je to, že mi ten nesmysl vypadne z kapsy košile nejlépe někam na beton.. 3 3 Pokud nemám nějakou bundu, stejně lovím v batohu..
18:34:31
20.11.2021
dragon_cb_cz
-> palinator 20.11.21 18:21:10: Efektivita je hrozná, to je bez debat. Jakmile např. musím přepínat mezi aplikací kde mám nějaké údaje a do jiné je psát (to je asi to co myslíš tím zadáváním příkazu podle PDFka?), tak mě to skoro fyzicky bolí jak je to otravné. A doteď jsem nepřestal nenávidět dotykovou klávesnici.

Proti tomu ale stojí ohromná pohotovost - prostě to je v ruce hned. Ne že něco musím vytáhnout z batohu, někam si s tím sednout, zapnout atd... Takže za mě skvělý na rychlou reakci a nebo na "koznumování" - tzn přečíst si co mi kdo píše, něco rychle prohlídnout atd.

Jakmile ale mám informace produkovat, tzn odpovídat někomu atd, tak to používám jen když je to potřeba buď opravdu rychle, nebo na to mám naopak moře času. Pokud mi třeba napíše kolega na Slacku a odpověď je složitější, tak buď odpovím až se dostanu k PC, nebo na telefonu vytočím rychle Zoom a proberu to přes něj. Ťukat na displayi to odmítám.
upraveno 1x, naposled 20.11.2021 18:34:50
18:21:10
20.11.2021
palinator
-> dragon_cb_cz:
Já mám zase zkušenosti s levnejna Nokiema od kámoše a prarodičů... Závady typu že se to třeba samo vypínalo, což je u mobilu docela podstatná závada. Nakonec to skončilo staršími modely vyšší třídy.

Jinak jak hodnotíš efektivitu práce na smartphone? Já se jí snažím vyhnout, protože mi vše strašně dlouho trvá a přijde mi to oproti PC nepohodlné. Např. zaplatit příkaz k úhradě co mám v PDFku. A to mám mobil s poměrně velkým displejem.
12:21:44
20.11.2021
dragon_cb_cz
-> palinator 20.11.21 12:07:12: Tchánovi jsme kupovali nějakou "o fous lepší než nejlevnější" asi 2 roky zpátky a tomu vydrží 2 týdny celkem jistě (resp. - vydržela by, ale myslím, že nabíjí relativně paranoidně - ale on dobíjí pravidelně i baterku v autě 1). Ad ta kvalita atd - řekl bych, že to je opět poplatné tomu, kdo to kupuje. Většině těch lidí to stačí, rozhodující je pro ně jednoduchost, ovládání (velký tlačítka atd) a pochopitelně cena.

Ale přehled o tom nemám, nejsem cílovka, jen jsem asi 3x z týhle kategorie vybíral pro seniory v rodině. Nikdy s nima žádnej problém nebyl (resp. pokud je, tak o něm nikdo neví), takže ta kvalita asi tak bídná nebude.
12:13:16
20.11.2021
dragon_cb_cz
-> Bukaj: Protože jim to asi vyhovuje víc? Půlku věcí kvůli kterým bych 10 let zpátky vytahoval notebook z batohu dneska vyřeším z telefonu. Nepovažuju se za žádnýho extrémního uživatele telefonu, kolikrát ani kolegům nerozumím co ohledně jejich funkcionalit řeší 3 Ale namátkou z toho co používám pravidelně (krom telefonování):
- Navigace (bez ní už po Praze prakticky nejezdím, protože online dopravní informace)
- Foťák
- Slack (firemní kecálek)
- Email
- Kalendář
- Web (objednat/odhlásit dětem obědy atd)
- Placení parkování
- Lítačka na MHD
- Elektronický bankovnictví
- Předpověď počasí/radar (hlavně když jezdím na kole)
- Google Authenticator a Silverfort pro 2FA
- Hudba ze Spotify/Youtube v autě

A pak věci co třeba nepoužívám každý den, ale občas se hodí - můžu z toho rovnou tisknout (když ze školy třeba přijde nějaký formulář), mám tam diagnostický aplikace pro všechny auta v rodině, appku na sledování stavu DPFka, appku zásilkovny pro posílání a vyzvedávání, Zoom na pracovní videokonference (když zrovna vyjde na dobu kdy jedu autem, nebo jsem třeba chalupě a místo sezení u PC si dám procházku po vsi), Revolut když nechci platit fyzickou kartou nebo platím do zahraničí atd.... je toho mraky.
12:07:12
20.11.2021
palinator
-> dragon_cb_cz:
Tak tady bych tě zarazil. Nevím jak jiní výrobci, ale Nokie, byť patří v segmentu klasických telefonů k těm lepším značkám, pravděpodobně dýl jak týden na baterku nevydrží a navíc ty novodobé modely trpí zoufalou nekvalitou, mizernou funkcionalitou a nespolehlivostí.

Proto mám stále C2-01, která je řekl bych asi poslední mobil, kde se o nějaké kvalitě dalo s přimhouřením oka mluvit. Ale už mám taky třetí kus a vždycky z několika mobilů složim jeden funkční. 3

-> Bukaj:
Ono k tomu minimalismu časem dojde. Až nebude z čeho brát (a přebagrovávat odpad bude zvyšovat cenu výroby "recyklátů"), tak si lidi radši vemou něco extrajednoduchýho, než aby neměli nic.
12:04:58
20.11.2021
King
-> Bukaj 20.11.21 10:50:27: Jenom drobna poznamka - pouziti mobilu se od dob legend typu N5110 posunulo od sms a telefonovani do role malyho tabletu, takze kdyz jsem s prvnim jabkofonem jel s rodinou do Tater a hotel byl po strance poskytovani konektivity ponekud retardovan, vydrzel mi telefon na jedno nabiti asi 4 dny a jeste neco v baterce zbylo. Uz si ani neuvedomujeme, ze v kapse nosime to co Navstevnici ze serialu, kterej se odehrava az nekdy za 100 let (?)
11:55:56
20.11.2021
Bukaj
-> dragon_cb_cz: Já netvrdím, že pokrok je malý, ale to, že je trochu mimo. Proč tedy většina lidí dneska má placku s prasklym sklíčkem a nabíjejí každý den (někdy i víckrát)?
11:49:07
20.11.2021
dragon_cb_cz
-> Bukaj 20.11.21 10:50:27: Pokud to nepotřebuješ, tak si pořád můžeš koupit nějakou tlačítkovou Nokii, co na jedno nabití dneska vydrží snad 3 týdny a jako bonus stojí 6 stovek, místo 6 tisíc před těma 20 lety. Což při započtení inflace znamená, že "stejný" telefon stojí tak 20x méně. To ti přijde jako malý pokrok?
10:50:27
20.11.2021
Bukaj
-> Jarda/felda: Jo, ale otázkou je, jestli to všechno potřebuješ? jestli by nebylo lepší se spíš vydat cestou minimalismu, kdy se zdroji nebude plýtvat. Proti pokroku nic nemám, ale ne za každou cenu...7
09:44:40
20.11.2021
Jarda/felda
-> Bukaj 20.11.21 08:51:04: zase musíš brát i ten pokrok, máš velký displej, internet a spoustu dalších funkcí který tu baterii budou hodně žrát
08:51:04
20.11.2021
Bukaj
-> Jarda/felda: Růža chtěl spíš naznačit, že byť je poměrně slušný pokrok v dostupných technologiích, tak ho dost zabíjí neefektivní využívání těchto technologií - místo toho, aby ten nový telefon vydržel na jedno nabití pětinásobek toho, co moje Nokia s deset let starou baterkou, tak je to obráceně - a předpokládám, že kapacita těch současných baterií do mobilů je víc, než těch 1100 mAh...4
A tak je to v mnoha odvětvích lidské činnosti - šetří se na nesprávných místech...7
01:32:42
20.11.2021
Jarda/felda
-> růža 20.11.21 00:23:19: ale zase dneska máš to jabko nabitý za hodinu, dřív jsi nabíjel půl dne 3
00:23:19
20.11.2021
růža
-> pavucina 18.11.21 13:01:25: Ty máš tu elektriku hodně rád, viď? Trochu problém je, že se nejedná o záchranu, ale o přesunutí problému někam jinam. Když na tupém příkladu uvedu, že dřive stačilo nabít telefon jednou za týden a dneska musíš "jabko" nabíjet pomalu každý den, není to dobře. K tomu spousta zbytečných domacích pomocníčků, na elektriku... Přihoďme plné parkoviště elektroaut a pár zavřených jaderných elektráren a máme tu krásně zabitou Evropu.
A nyní trochu konkrétně. Od malička vyrůstám v automobilovém prostředí, jsem na tom odkojen. Nadšeně jsem se vyučil opravářem, začal makat v oboru a plně dejchám splodiny s pocitem štěstí (a není to dobře), jinak bych místo Virtu volil asi Receptář. Ale právě teď pociťuji útlak úplně nehezkým směrem. Koukám na Německou krávu, co musí podporovat maxi eko systém, jak si létá nějakou L-159kou na jednání o Eko bio zákonech. Čtu tady od nejvíc zapálenech aktivistů, jak si nechávají z Číny posílat kontejnerovou lodní dopravou žárovky, na kterých ušetří 143 Kč bez daně, oproti koupené v krámě (vyrobené v Polsku, dovezené dodávkou). Do toho každých šest měsíců nový iPhone, které tvé děcko musí mít, ikdyž to staré by ještě rok dalo. Konzum všude jak prase.
A já se skromě ptám, opravdu je nutné šlapat po člověku, který si chce občasně zajezdit s Feldou po okrese, natankovat 20l naturalu a jednou za rok vyměnit olej? Místo toho, aby se radši redukoval obchodní trh, nezvyšoval výrobní nárůst a rozumně se hospodařilo. Ale chápu, jsme v menšině a Čez má větší slovo, než kdejaká automobilka.
13:01:25
18.11.2021
pavucina
-> King: Je otázkou, jestli ze strany EV to je vlastně útok, jestli to není jen silná obrana na útok petroheadů. Jinak souhlasim s -> dragon_cb_cz 17.11.21 10:11:17: .

Další otázka je zda to není pouze útok z nevědomosti, zcela logicky chápu z důvodu dostupnosti/ceny, až tato překážka bude překonaná, tak předpokládám, že dojde ke smazání dalších argumentů (dojezd, dostupnost nabíjení atd.) z důvodu vývoje. Ve výsledku na začátku technologické změny je vždy problém, nechci vstřikování, neopravím to doma; automat ? jsi se zbláznil, snad umím řadit ! ; Automobil ? Kůň je lepší !
Prostě Čechy, i když se v tom svezou, tak než aby řekli jo jezdí se s tím dobře, ale zatím mi nevyhovuje dojezd a cena, tak ok. Ale stejne ti řeknou, že je to sračka, protože to nesmrdí benzínem.
10:11:17
17.11.2021
dragon_cb_cz
-> King 17.11.21 09:33:41: Co jsou prosím pěkně ty sračky, tanečky a demagogie? Já vidím na jedné straně požadavek EU, USA a dalších na snižování emisí a na straně druhé automobilky, které moc neví jak jinak je splnit (čest nějakým výjimkám typu vodík nebo syntetický benzín).

Pokud myslíš marketingový kecy automobilek, tak to je podle mě pořád stejný bullshit jako když se další a další generace katování kostů na spalovákách snažili prodávat jako technologický inovace
4
09:33:41
17.11.2021
King
-> pavucina 16.11.21 22:19:12: Jenom pro poradek - "brojit proti necemu " ...wiki pravi, ze to prenesene znamena "negativně kritizovat; útočit ". Mam ale takovej dojem, ze ten "utok " ale nezacali petrolheadi, alebrz milci EV. Pokud by to probihalo "prirozene ", tj. tady mate alternativu ke "klasice " bez tech sracek, tanecku a demagogie, tak nikdo "brojit " nejspis nebude. Akce - reakce (Izak Newtonmetr )
22:19:12
16.11.2021
pavucina
-> Borderer: To jsem čekal teda horší článek, ve výsledku nic nového, protože se často udává, že auto se vyrovná z pohledu emisí po ujetí kWh bateri x 1000km, takže pokud volvo má 77kWh baterii, tak se vyrovná právě po 77tkm, a pak už se nužky jen rozvírají, ve výsledku si myslím, že to není tak špatný. A zrovna Volvo má z pohledu spotřeby kurva co dohánět, ty jejich létající cihly jsou spotřebově na tom velice špatně z pohledu elektroaut, takže když vyladí tohle, tak i to číslo jim klesne 3.

A ve výsledku, krome pár vyvolených aut, co jsou i na jezdeni po ČR, tak EV hlavně do měst, myslím si, že některým lidem v centru je fakt jedno, že je to horší při výrobě, ale hlavně, že jim o nesmrdí v koloně pod oknem.

Ted si kopnu zase já 1: Pořád se proti EV brojí, jak se zvedna cena elektriky, tak se zvedna cena za dobíjení, a ted zatím co benzín letí nahoru, z ceny dobíjení odečetli ještě DPH 3
17:12:16
16.11.2021
Jozka
-> dragon_cb_cz 16.11.21 15:21:43: Budem chodit pro benzín do lékárny jako naši pradědečkové - těch je dost.
-> saskyn2 16.11.21 14:47:29: Nejen povolenky na individuál dopravu, ale současně špekulujou o tomtéž i pro individuálním vytápění.


Osobně soudím, že už na čase novelizovat přírodní zákony.. Kejklům s elektomobilitou zásadně brání už jen třeba fyzika - přesun tělesa z místa A do místa B vyžaduje při stejnejch "okrajovejch podmínkách" vykonání stejná práce, ať už na zádech mezků, nebo elektromobilně.. 3
15:22:44
16.11.2021
Hurdis
Vykopal jsem a natahnul kabel pro rychlonabijecku. Přístí týden osadime wallbox. Jen koruny na Teslu X už nezbyly. Ani jedna. Třeba mi jí někdo půjčí.
Ale i pád na držku je cesta kupředu.
15:21:43
16.11.2021
dragon_cb_cz
-> saskyn2: Tu bys ale platil i v ceně elektřiny nejspíš (dokud se výrazněji neposuneme k bezemisním zdrojům).

Nemyslím si, že by za 15 let někdo vymýšlel jak znepříjemnit život malé a stále se zmenšující skupině majitelů spalováků. Speciálně když to budou přesně ty důležité voličské skupiny (důchodci atd). Ono bude bohatě stačit, že místo aby benzínka byla na každým rohu jich bude 5 na okrese.
14:47:29
16.11.2021
saskyn2
-> Bukaj: no jo, ale to co popisuješ furt není žádný zdanění, kdyžto ted jsem někde četl že emisní povolenky se mají rozšířit časem i na dopravu. Tj zaplatíš pak nejspíš v ceně benzínu tučnou částku a dvakrát si rozmyslíš jestli někam pojedeš nebo ne.
13:59:14
16.11.2021
Bukaj
-> Borderer: Nemyslím si, že by se někdo snažil násilně omezovat provoz starých aut - spíš ty vozy "sejdou na úbytě" samy - ale kdo se tvrdošíjně bude držet toho, že jiný vůz nechce, tomu nikdo (na Evropské či státní úrovni) klacky pod nohy házet asi nebude.

Na to, jak se posledních 15 let mluví o tom, že kvůli ekologii zakážou to a to, tak jsem si zatím nevšiml, že by mne to v něčem omezovalo, abych měl nadávat.
Když sáhnu do paměti, tak poslední "příkaz shora", který se nějak vztahoval k autům a jejich majitelům, bylo v roce 96 zavedení retrospektivní povinnosti zadního reflektoru do mlhy...1

Zavedení ekodaně? To se ale nedotklo plošně stávajících vlastníků aut, takže ve srovnání s těmi mlhovkami to je nic. A asi už nikdo nedokáže zpětně zjistit, jestli výsledkem zavedení ekodaně byl o něco rychlejší zánik starých vraků (jejichž cena se blížila nule a s ekodaní takové vozy měly hodnotu zápornou), nebo tento krok jen zvedl ceny novějších ojetin, na které se ekodaň nevztahovala...

Zavedení ekolikvidace? Opět věc, která se nedotkla stávajících provozovatelů starých aut...

Mnohem větší dopad na úbytek starých vozů měly například veřejné iniciativy soukromých subjektů - například šrotovné apod.

Prostě "veteráni" nezmizí befelem, ale čistě přirozeně a z dobrovolného rozhodnutí jejich provozovatelů4
13:14:59
16.11.2021
Borderer
-> charon: Já to beru hlavně z toho pohledu, že současný tlak jde spíše tím směrem, že tě v duchu ekologie donutí stávající auto, které by mohlo ještě sloužit, sešrotovat a pořídit si elektro. Nebo ti aspoň budou znepříjemňovat život.
13:03:36
16.11.2021
charon
-> Borderer 16.11.21 12:11:05: A kdyby se do toho započítali i emise způsobené výrobou té feldy? Já myslím, že je tře ba porovnávat porovnatelné. Auto se vyrobilo proto, že nekdo chtěl nové a měl bych tedy porovnávat u obou totéž ...
A ne, nechci obhajovat elektromobilitu, protože jsem zaujatej proti jejímu bezbřehýmu adorování, které se teď deje ... Byť bych si na postrky 4 km do školky a 4 km zpět pro manželku dovedl elektroauto představit a i by mi dávalo smysl ...
upraveno 1x, naposled 16.11.2021 13:05:11
12:50:09
16.11.2021
palinator
-> dragon_cb_cz:
Pochopitelně. Celá elektromobilita a zelená energetika stojí a padá na možnostech akumulace energie.
S úsporama energie toho už moc neuděláme. Dnešní technologie měničů a motorů jsou řekl bych hodně na hraně fyzikálních možností, aerodynamiku a valivý odpor taky nijak závratně nezměníme.
Extreme Tyres