skoda.virt.cz
stránky o vozech Škoda 105-136, Rapid, Garde a jejich předchůdcích
počítač problém
22:09:23
24.06.2026
24.06.2026

King
-> StepaNoFUN 24.06.26 21:59:30: Ja jsem ted zakotvil u AP Ubi Unifi, bo ta hromada ukecanejch wifi hejblat chytry domacnosti uz davala starymu TPlinku od providera peknou cocku, a sekaval se. Za tu "dvojku " to neni spatny.
22:01:48
24.06.2026
24.06.2026

darklord
-> StepaNoFUN: tak mna tik tiez vycvicil, ale to bolo presne o tom ako som si strasne fandil a nakoniec citanie dokumentacie a pochopenie precitaneho vysvetlili vsetky moje problemy za posledne roky. Dneska mam konfiguraciu vylestenu do dokonalosti a len sa obavam toho ze jedneho dna firmu predaju a novy majitel to proste posere/zrusi...
21:59:30
24.06.2026
24.06.2026

StepaNoFUN
BTW - ted jsme byli v Turecku na hotelu a meli tam hezky APcka. Hromadu... Nedalo mi to a koukal jsem, co ze to je, ze by se mi to asi i libilo... Ne nelibilo. Dohledal jsem to a cenovka 1ks byla asi 15k. :-/
21:54:34
24.06.2026
24.06.2026

StepaNoFUN
-> darklord 24.06.26 21:31:24: Ja se za uplne BFU nepovazuju, (Provozuju tady momentalni Unifi sit), ale proste historicky mam jeden Mikrotik doma a jeden v praci a vyhodit se mi uplne nechce, dokud fungujou.
Posledni exces byl, ze jsem menil IP adresy prave kvuli tomu Unifi. Zmenil jsem vse. Jen jsem u toho Mikrotiku v rezimu klient (pripojeni do dilny) zapomel na DHCP relay. Mesic to fungovalo... pak najednou to neslo. Kuwa hledej co se posralo. Po mesici, kdyz jsem nic nemenil.
Posledni exces byl, ze jsem menil IP adresy prave kvuli tomu Unifi. Zmenil jsem vse. Jen jsem u toho Mikrotiku v rezimu klient (pripojeni do dilny) zapomel na DHCP relay. Mesic to fungovalo... pak najednou to neslo. Kuwa hledej co se posralo. Po mesici, kdyz jsem nic nemenil.
21:31:24
24.06.2026
24.06.2026

darklord
-> StepaNoFUN: tak ono tik naozaj neni pre bfu... Ked uz bfu v mojom okoli ma aspon maly zaujem mat "internety" pod kontrolou, odporucam kazdemu www.turris.cz/cs
21:28:35
24.06.2026
24.06.2026

StepaNoFUN
Uz nikdy si nekoupim MikroTik! Uz podruhy se mi stalo, ze to nejak (slozite) nastavim, udelam v tom nejakou kravinu ale ono to funguje. V prvnim pripade (pred cca 2ma lety) tejden, pak to shodilo celou sit a hledal jsem to pul dne.
Tentokrat to doma odpojilo jen jeden router. Ale po mesici od zmeny nastaveni... Takze zase - hledejte zavadu, kdyz to mesic chodilo...
Proste uz si budu kupovat jen zarizeni pro BFU. Tenkrat se mi libilo, ze je to levny a chytry...
Tentokrat to doma odpojilo jen jeden router. Ale po mesici od zmeny nastaveni... Takze zase - hledejte zavadu, kdyz to mesic chodilo...
Proste uz si budu kupovat jen zarizeni pro BFU. Tenkrat se mi libilo, ze je to levny a chytry...
12:53:22
17.06.2026
17.06.2026

minno
-> palinator 13.06.26 12:49:33: Minule som bol nútený po necelých 2 rokoch použiť v aute navigáciu ala "mobil na držiaku na skle" a už z toho mi bolo dosť smiešno, prišlo mi to ako strašný archaizmus
Človek si rýchlo zvykne na novšie a lepšie.
"Starodávnu" navigáciu (dlho som mal PDA ASUS MyPal asi A636) nepoužívam už asi 10 rokov.
Človek si rýchlo zvykne na novšie a lepšie."Starodávnu" navigáciu (dlho som mal PDA ASUS MyPal asi A636) nepoužívam už asi 10 rokov.
17:15:53
13.06.2026
13.06.2026

COL
-> Bukaj: A není to vidět ani jako "neznámé zařízení"?
15:12:31
13.06.2026
13.06.2026

StepaNoFUN
-> Bukaj 13.06.26 12:20:29: To spis ne... zkusit pripojit k necemu s Linuxem...
12:49:33
13.06.2026
13.06.2026

palinator
-> Bukaj:
Myslím, že je na čase koupit si chytrý telefon.
Myslím, že je na čase koupit si chytrý telefon.

12:20:29
13.06.2026
13.06.2026

Bukaj
-> StepaNoFUN: yslíš, že by ta aktualizace dokázala odpálit USB řadič na té navigaci?
12:19:34
13.06.2026
13.06.2026

Bukaj
-> StepaNoFUN 13.06.26 12:17:40: Zkoušel jsem to se dvěma kabelama a na dvou noteboocích a vypadá to, že nic...
12:17:40
13.06.2026
13.06.2026

StepaNoFUN
-> Bukaj 13.06.26 11:27:12: Minimalne jako vymenitelnej disk by se to ukazat melo. Zkusit jinej kabel, pripadne jinej pocitac. Jestli to alespon jako zarizeni najde.
11:27:12
13.06.2026
13.06.2026

Bukaj
-> StepaNoFUN: Právě, že vůbec. Ale možná je to jen má neschopnost práce se soudobými počítači... 

10:36:18
13.06.2026
13.06.2026

StepaNoFUN
-> Bukaj 13.06.26 10:33:06: Jako pripojeny zarizeni ji v pocitaci vidis?
10:33:06
13.06.2026
13.06.2026

Bukaj
Mám dotaz, částečně související s počítačem:
Již léta používám navigaci TomTom Via s doživotní aktualizací map zdarma. Před nějakou dobou však v průběhu aktualizace (navigace připojená USB kabelem k počítači) došlo k nějaké chybě a navigace "zamrzla" (přestala na cokoli reagovat, nešla ani vypnout tlačítkem).
Poté, co se v navigaci vybila baterie a po jejím opětovném dobití (přes USB kabel) sice navigace jde zapnout a normálně funguje, ovšem nelze ji připojit k počítači - systém nedetekuje připojené zařízení, tedy nelze ani zaktualizovat. Nabíjení i připojení RDS přijímače přes USB funguje (z toho soudím, že není vadný konektor ani sběrnice), ovšem připojení k programu TomTom My Drive Connect (přes který se provádějí aktualizace) není možné. Je nějaká šance na obnovení plné funkce zařízení? Mám tu navigaci rád, jen už tam jsou rok a čtvrt neaktuální mapy a navigace mi při každém třetím zapnutí furt připomíná, abych ji aktualizoval...
Již léta používám navigaci TomTom Via s doživotní aktualizací map zdarma. Před nějakou dobou však v průběhu aktualizace (navigace připojená USB kabelem k počítači) došlo k nějaké chybě a navigace "zamrzla" (přestala na cokoli reagovat, nešla ani vypnout tlačítkem).
Poté, co se v navigaci vybila baterie a po jejím opětovném dobití (přes USB kabel) sice navigace jde zapnout a normálně funguje, ovšem nelze ji připojit k počítači - systém nedetekuje připojené zařízení, tedy nelze ani zaktualizovat. Nabíjení i připojení RDS přijímače přes USB funguje (z toho soudím, že není vadný konektor ani sběrnice), ovšem připojení k programu TomTom My Drive Connect (přes který se provádějí aktualizace) není možné. Je nějaká šance na obnovení plné funkce zařízení? Mám tu navigaci rád, jen už tam jsou rok a čtvrt neaktuální mapy a navigace mi při každém třetím zapnutí furt připomíná, abych ji aktualizoval...

09:57:56
17.05.2026
17.05.2026

Matthes, záškodník z TechWebu
09:01:41
17.05.2026
17.05.2026

King
-> Milan 136 16.05.26 19:40:22: Tu z Alzy, co odkazuje Potemnik, kupuju jako zachranu za odprasknutej PS/2 port klavesnice a nikdy nebyl problem.
20:38:14
16.05.2026
16.05.2026

COL
-> Milan 136 16.05.26 14:45:19: No, tam už musí být inteligentní (ty usb kbd prostě krom usb umí i ten stary protokol), dle toho, co píše King, existuje, ale já ji neviděl.
20:07:45
16.05.2026
16.05.2026

Tomaso435
-> Milan 136 16.05.26 19:40:22: jo tak, to mám taky z dob kdy se koupila jedna z prvních drahých červeně svítících myší a držela léta letoucí... A fungovalo to.... Ale pak sem měl uz notes... Tyjo 20 let sem neseděl u pc jako takového:D
19:46:38
16.05.2026
16.05.2026

darklord
19:40:22
16.05.2026
16.05.2026

Milan 136
-> Tomaso435 16.05.26 15:09:53: Ne. Mám klávesnici s PS/2 zástrčkou, kterou bych rád používal dál. Ale není do čeho zapojit. Našel jsem, že existuje redukce. Ale četl jsem, že to vůbec nemusí fungovat.
17:00:07
16.05.2026
16.05.2026

King
-> COL 16.05.26 14:09:31: No, to je pravda, tyhle jednoduchy redukce nam chodej na instalace, aby se usetrily USB porty. Ale ja pouzivam prevodnik z USB na 2 x PS/2 a tam uz nejaka elektronika bude. Ma to velkou vyhodu, ze do toho prevodniku se daji beztrestne zasouvat a vyskubavat PS/2 bazmegy za chodu, bez nutnosti rebootu.
15:09:53
16.05.2026
16.05.2026

Tomaso435
-> Milan 136 16.05.26 14:45:19: ze bys pouzil flashku skrze ps2? To ne, proto ty konektory zanikly. Usb je dneska univerzální vc napájení.... Ps2 bylo čistě myš a klávesnice
14:45:19
16.05.2026
16.05.2026

Milan 136
-> COL 16.05.26 14:09:31: A naopak redukce také funguje?
14:09:31
16.05.2026
16.05.2026

COL
-> King 16.05.26 10:22:33: To jsem si taky myslel, než jsem to rozebral :) Jde teda o usb klávesnici do ps/2.
12:04:58
16.05.2026
16.05.2026

Tomaso435
-> King 15.05.26 21:31:45: tyjo, to máš pravdu. Ps2 když si rozpojil, tak musel přijít reset :-D to byly krásný doby... Zelenej a fialovej konektor.
10:22:33
16.05.2026
16.05.2026

King
-> COL 15.05.26 22:02:17: Pane kolego, to snad ne?!
USB a PS2 jsou kapku ruzny sporty a bez nejakyho cipiku se prevodnik neobejde (aspon ty co obcas kupuju, tak vypadaj)
USB a PS2 jsou kapku ruzny sporty a bez nejakyho cipiku se prevodnik neobejde (aspon ty co obcas kupuju, tak vypadaj)22:02:17
15.05.2026
15.05.2026

COL
-> King: Ona dratena redukce je nskonec i usb na ps/2 (předpokládá to, že chipset ten starý protokol rozpozná a umí). každopádně ps/2 se hodí, když je potřeba rozbehat nějaký os/sw co nemá v defaultu drivery na příslušný chipset. ps/2 funguje vpodstatě vždy.
21:31:45
15.05.2026
15.05.2026

King
-> COL 15.05.26 20:22:36: Jo, ty redukce z DIN na PS/2 byly snad jenom drateny. Kazdopadne jenom dobre, ze to zmizelo v propadlisti dejin, protoze na starsich analyzatorech to jeste mame v podobe klavesnic a ctecek a ty posledni MB, co to pouzivaly uz mely PS2 ponekud dopraseny a casto to odchazi + nutnost restartovat komp pri rozpojeni konektoru. PS/2 byl taky drobatko IQ test a pokazdy jsem trnul hruzou, kdyz jsme po telefonu, specialne zakaznice, instruovali aby si presadily spoj klabosnice a ctecky ČK. Mnohdy ani upozorneni na "klic " na obou stranach konektoru nepomohlo

20:22:36
15.05.2026
15.05.2026

COL
-> King 14.05.26 19:08:31: PS/2 má stejný interface jako DIN 5. Je tam synchronní obousměrný protokol, před 25+ lety jsem na to do 89C2051 psal "driver", který to konvertoval na uart, dělal automatický shifty, num-locky atd. :D
Každopádně PS/2 a LPC je pro hraní si s kompem základ :D
Každopádně PS/2 a LPC je pro hraní si s kompem základ :D
20:51:04
14.05.2026
14.05.2026

StepaNoFUN
-> Nwkt 14.05.26 19:40:36: on SCSI nekdo nekdy prekonal? To byla na svoji dobu silena sbernice. Jestli se nepletu, tak komunikovala primo s procesorem...
20:32:34
14.05.2026
14.05.2026

Matthes, záškodník z TechWebu
Ze bych ozivil Pentium I co ma okolo 95 MHz? Na tom uz teda bezely snad i W98...
20:26:22
14.05.2026
14.05.2026

Tomaso435
-> darklord: znám, ale to prostě není ono
20:25:15
14.05.2026
14.05.2026

darklord
-> Tomaso435: na stare hry naozaj nepotrebujes stary pc: www.dosbox.com/index.php
20:12:12
14.05.2026
14.05.2026

Tomaso435
-> King 14.05.26 19:08:31: :-D DIN5 jsem měl naposledy na 486dx, kde klávesnice poslušně cvakala dle zvuků požívaných ve videích :D důmyslný mechsnismus s pruzinou vracel klavesu směrem vzhůru....
-> Nwkt 14.05.26 19:40:36: to sou vzpomínky:-D
Mam tu programovací kabely na různý přístroje, ne na všechno fungují převodníky.... Takže nejrůznější sérials a paralel porty, ... Držím při životě 3 téměř shodný notasy, kde je ještě dos a jedou tam xp....
.... nyní můžete váš počítač bezpečně vypnout :-))
Ale.jako jo,.kdybych někde sehnal zas nějakou 486dx s win 3.11 a hdd kolem 500MB abCh tam nasypal ty zásoby co tu ještě uchovávám a občas si to zahrál, asi bych na to místo i našel:-D
-> Nwkt 14.05.26 19:40:36: to sou vzpomínky:-D
Mam tu programovací kabely na různý přístroje, ne na všechno fungují převodníky.... Takže nejrůznější sérials a paralel porty, ... Držím při životě 3 téměř shodný notasy, kde je ještě dos a jedou tam xp....
.... nyní můžete váš počítač bezpečně vypnout :-))
Ale.jako jo,.kdybych někde sehnal zas nějakou 486dx s win 3.11 a hdd kolem 500MB abCh tam nasypal ty zásoby co tu ještě uchovávám a občas si to zahrál, asi bych na to místo i našel:-D
19:40:36
14.05.2026
14.05.2026

Nwkt
-> Tomaso435: Potřebuješ SCSI nebo co? 

19:08:31
14.05.2026
14.05.2026

King
-> Tomaso435 14.05.26 18:54:55: Potrebujes jeste klavesnicovej port s DIN5?
Edit: asi spis printerport, coz?

Edit: asi spis printerport, coz?
18:54:55
14.05.2026
14.05.2026

Tomaso435
-> Milan 136 14.05.26 18:52:37: dik, moc nové :/
18:52:37
14.05.2026
14.05.2026

Milan 136
09:42:17
14.05.2026
14.05.2026

Milan 136
-> Tomaso435 14.05.26 07:59:39: Odpo vyfotím až budu doma. Nechci psát nesmysly.
07:59:39
14.05.2026
14.05.2026

Tomaso435
-> Milan 136 09.05.26 12:25:23: jaké to má porty ?
07:57:38
14.05.2026
14.05.2026

Bukaj
-> Milan 136: Nechtěl. Já už používám jenom noťasy. A i tak tu mám různých krámů tolik, že tu není k hnutí 
Ale dík za nabídku

Ale dík za nabídku

18:06:42
13.05.2026
13.05.2026

Milan 136
-> StepaNoFUN 13.05.26 18:04:53: To je trochu z ruky no. Cca před měsícem jsem jel cca vašima končinama na technickou konferenci do Špindlu.
18:04:53
13.05.2026
13.05.2026

StepaNoFUN
-> Milan 136 13.05.26 18:03:09: kdyz do CB je to trochu z ruky. Jinak bych to asi i vyuzil...
18:03:09
13.05.2026
13.05.2026

Milan 136
Ani Bukaj by to třeba nechtěl? 
Ještě se mi tu valí.

Ještě se mi tu valí.
12:27:28
09.05.2026
09.05.2026

Milan 136
12:26:41
09.05.2026
09.05.2026

Milan 136
12:25:23
09.05.2026
09.05.2026

Milan 136
Než to dovezu na sběrný dvůr, nevyužil by někdo na něco tenhle veterán? Je v tom W10, včera obnovené tovární nastavení.
10:13:35
25.04.2026
25.04.2026

King
-> StepaNoFUN 24.04.26 18:25:50: Pouzivam 3 ruzny typy poe Reolinku a treba na dohled aut na miniparkovisti jsem ted bral "za rozum " tuhle: www.eltrox.cz/reolink-p32
0-5mp-bila
...akorat jsem ji kvuli slunicku dodelal takovej ten "kšilt " . Mela by umet i to vzdaleny prohlizeni obsahu SD karty pres Cinanovu aplikaci, ale ja to ukladam do kamerovyho serveru na domacim serveru, kam vzdalene lezu pres Homeassistanta.
...akorat jsem ji kvuli slunicku dodelal takovej ten "kšilt " . Mela by umet i to vzdaleny prohlizeni obsahu SD karty pres Cinanovu aplikaci, ale ja to ukladam do kamerovyho serveru na domacim serveru, kam vzdalene lezu pres Homeassistanta.

