Cena benzinu a energii

prohledat
4166 příspěvků (zobrazeno 101 až 150) od 16.03.2010 do 28.03.2024, založil/a Syny
řadit dle data
09:09:22
19.01.2024
palinator
-> Bery:

A co má bejt? Hovoří o tom, co bylo v roce 2022. Dneska je rok 2024 a situace je úplně jiná. Samozřejmě kromě toho, že se zvedla daň z nemovitosti, která připraví poctivý Čechy o vlastní bydlení. 36
upraveno 1x, naposled 19.01.2024 09:09:43
08:55:32
19.01.2024
Bery
hezky a něžně - aby to zkousl main stream o tom mluvil pan štěpán, ale taky to bude určitě člověk z black listu.. protože se schází s lidmi, kteří se pohybují v realitě a neopěvují eu a podobně.

je ještě jedno video, kde mluví o tom jak to v podstatě musel zaobalit aby to bylo vysílatelné.

Vladimír Štěpán 1. díl: Jsme nejlevnější výrobci elektřiny na světě, ale ceny máme nejvyšší
08:20:00
19.01.2024
dragon_cb_cz
-> Bukaj 18.01.24 19:46:24: Video jsem neviděl, ale pokud se v něm říká to samé, co se píše v článku, tak si to nejspíš nevycucal z prstu, jen prostě vybral, co se mu hodí. Jo, v roce 2023 měl elektriku možná o 200% dražší než by jí měl v USA - to je pravda. V roce 2024 jí sice pořád bude mít dražší, ale třeba už jen o 50-100% a další roku to bude rozdíl ještě menší.



Ale jak píše -> saskyn2 18.01.24 19:57:35: , zase tu třeba bude platit nižší mzdy (i když teda mzdový náklady na americkýho dělníka se nejspíš od toho českýho zas tak dramaticky lišit nebudou). No a on by pochopitelně rád americký ceny energií a český mzdy, že jo 4
08:19:49
19.01.2024
palinator
-> Sita 18.01.24 14:23:51:

Teď je výhled, že inflace klesne hluboko pod inflaci eurozóny, s čímž půjde ruku v ruce snižování sazeb. Někde byl článek, že být v eurozóně, tak máme inflaci ještě mnohem vyšší (proč? To bych vám nechal jako takové myšlenkové cvičení - minimálně jeden důvod je naprosto jasnej a o tom riziku se hovořilo už tehdy, kdy se ten faktor realizoval). Takže sazby asi fungují. Dokonce fungují i v Rusku, Maďarsku nebo Turecku, když je použiješ správně.
08:00:22
19.01.2024
palinator
A pak se objeví takovej podvrh od Eurostatu...
zvětšit Cena benzinu a energii - obrázek od palinator vložen 19.01.2024 08:00:22
07:59:39
19.01.2024
palinator
-> Bukaj 18.01.24 13:41:51:

Odpověď je na to složitá.

Na straně výroby můžeš jít několika směry:

Prodávat na burze v krátkodobejch a/nebo dlouhodobejch kontraktech.

Mít bilaterální kontrakt výrobce-odběratel.

Jako výrobce tě zajímá jen to, abys měl co největší zisk při přijatelné míře rizika (pokud si veškerou výrobu elektrárny necháš jen na krátkodobej trh, kterej je zrovna nejvýhodnější, může se ti stát, že elektřinu za svou cenu buď žádnou neprodáš a nebo budeš muset jít s cenou dolů).

Pokud ti do toho stát zasáhne a nařídí ti, že musíš prodávat za takovou cenu, takovýmu odběrateli, logicky výrobci klesne zisk, odsere to cena jeho akcií a výrobci se to rozhodně líbit nebude. Viz EDF a Slovenské Elektrárně, nebo Orlen v Polsku (v polské energetice se neorientuju). Tento zásah je skrytá dotace, protože nutíš výrobce prodávat pod tržní cenou.

Ceny distribuce budou záviset na tom, jak podinvestovaná je infrastruktura, jak vyladěná je energetika a kolik stojí držet elektrizační soustavu na uzdě. Všechno z toho jednoznačně zhoršují OZE.

U nás nemáme monopolní ani výrobce, ani distributory (pravda, na daném distribučním území je logicky jedna firma, ale cenová rozhodnutí stanovuje ERÚ) a už vůbec ne prodejce elektřiny, kterým může být v podstatě kdokoliv. Zásadním nákladem pro prodejce je to, kde, kdy, za jakou cenu a kolik elektřiny nakoupí. Firmy s rizikovější obchodní politikou mají tyto náklady většinou nižší (do prvního průseru), solidní, velké firmy jsou konzervativnější, mají tyto náklady vyšší a jelikož mají značnou část trhu, nemusí se ani s marží zas tak podbízet, jako nějaké rychlokvašky, které nikdo nezná.

Jak do toho v cizině vstupují jednotlivé vlády a jakým způsobem elektřinu daní nebo obohacujou o poplatky či dotace, netuším.

Nicméně našel jsem jeden graf. Pamatuju si, jak byli všichni na větvi, že v Nizozemsku v době, kdy nám vystřelila cena elektřiny o násobky, cena klesla o xx procent.
zvětšit Cena benzinu a energii - obrázek od palinator vložen 19.01.2024 07:59:39
19:57:35
18.01.2024
saskyn2
-> Bukaj 18.01.24 19:46:24: Pán nelhal. Vítek se snaží naznačit, že letos půjde silovka dolů a pán už nebude platit tak horentní sumu. Akorát se zase zvedla distribuce, takže to zase dorovná. A já teda rozhodně jsem ten poslední kdo by chtěl pána dotovat, na druhou stranu snad každej musí chápat proč pán brečí-nejde přeci konkurovat někomu kdo má čtvrtinový náklady na energie, vytápění hal atd. Byť teda mu to zase částečně dorovnávají náklady na nízké mzdy. Což je možná přesně ten důvod proč tady jsme v takovejch sračkách.

Jinak hezky napsáno a souhlas4
19:46:24
18.01.2024
Bukaj
-> dragon_cb_cz 18.01.24 17:03:38: Takže ten pán ve videu lhal a ty cifry si vycucal z prstu?

To, že ceny (nejen) energií (až na PHM - to je jakási podivná anomálie) šly za posledních několik let nahoru o 50 - 100% je nepopiratelný fakt. To, že platy je jaksi nestíhají následovat, je taktéž fakt.



Ty máš možná to štěstí, že máš fajn zaměstnání za fajn peníze, tak máš i rezervy na to "kupovat si budoucnost". Já a Saskyn (a další malí živnostníci a firmy lokálního významu) zase máme tu kliku, že můžeme zvýšené náklady přenést na zákazníky a že konkurence nás nemůže položit, protože má stejná "pravidla hry" (na daném území má stejné podmínky, stejné náklady atd.).

Ale zdaleka ne všichni, žijící, pracující nebo podnikající v ČR mají takovou kliku jako my.

Rohlík, plyn nebo MWh elektriky stojí stejně v Praze jako v Bruntále (možná je v Praze i leccos levnější, protože je tu větší konkurence) a to, co se lidí s "pražským platem" dotýká okrajově, je pro lidi třeba v tom pohraničí docela velký zásek do rozpočtu.

Taktéž firmy - kdyby byla celosvětově nastavena "pravidla hry" a navíc jistota, že je někdo nezmění v první třetině hry, nikdo by tu "nebrečel", že se tady nevyplatí podnikat...



Jinak jakožto koncovému odběrateli je mi vcelku jedno, kolik z peněz, co platím za nějaký produkt (ať je to rohlík, cihla, auto, energie...) dostane stát, kolik je marže a jaké jsou náklady dodavatele - co mne zajímá a co vidím, je cena a kolik si daného produktu mohu koupit za peníze, které vydělám. Když vidím, že soused si může koupit za stejné peníze víc, nebo vydělá za stejnou práci víc peněz a míň utratí za životní náklady, tak budu přemýšlet, proč tomu tak je a jestli se mi nevyplatí odstěhovat se k sousedům. Ale ne každý se může nebo chce odstěhovat.

Ti flexibilní se třeba odstěhují, ale ti, co nechtějí nebo nemohou, to taky nevydrží navěky a dřív nebo později se začnou bouřit...

...teda pokud jim nepostavíš na hranicích zeď s ostnáčem, aby neviděli, že se u sousedů mají líp...8

Takhle nějak to chceš? 4
19:46:20
18.01.2024
saskyn2
-> dragon_cb_cz 18.01.24 19:07:29: No tady by byla na místě spíš debata proč tady máme ceny všeho jako v D, ale platy nemáme ani poloviční. Ale to koukám moc lidí netrápí na rozdíl od toho, že nějaká babka si dovolí bydlet sama v baráku na kterej celej život makala3
upraveno 1x, naposled 18.01.2024 19:47:53
19:07:29
18.01.2024
dragon_cb_cz
-> Sita: Myslím, že mícháš dohromady několik věcí.



- Jestli roste nebo neroste výplata tobě je pro tu debatu jaksi irelevantní (jakkoliv je to relevantní pro tebe) - stejně jako je pro tebe irelevantní, že rostou ceny nemovitostí, který se nechystáš kupovat. Nebo jako kdybych já říkal "já se mám dobře, tak proč si někdo stěžuje,e když se máme tak dobře".



- To že reálné mzdy setrvale rostly neříká nic o tom, jestli rostly pomaleji nebo rychleji než v Reichu, tzn zda se mu v nich přibližujeme nebo vzdalujeme. Prostě roky rostly (můžeme se případně bavit o tom, jestli je správně nastavený způsob, jak se to měří pochopitelně - ale to je stejné i s inflací a dalšími věcmi).



- Když se řekne "žili jsme si nad poměry", tak já to chápu tak, že jsme si žili nad poměry našich příjmů. Což v případě třeba státního rozpočtu je těžko zpochybnitelný, máme fungování státu nastavený tak, že si na něj musíme aktuálně půjčovat asi 300mld ročně a o těch 300mld si "žijeme nad poměry". Žil jsem si nad poměry svých příjmů já osobně? Možná v nějakou dobu jo, ale prošlo mi to a teď už se snažím si na to dávat pozor. Žil jsi si nad poměry ty? To si asi musíš odpovědět sám...
18:32:31
18.01.2024
Sita
-> dragon_cb_cz: platy rostou teoreticky a navic asi jen ve statnim. Mne treba za poslednich 5 let narostla vejplata jen diky zruseni superhrubyho nesmyslu, coz mi ted uz sebrali tema nezvladnutejma krizema a ted jeste uberou danovym balickem :D Ano, uznavam, ze to, ze nemam lepsi vejplatu je ponejvic moje chyba, ale ono to od tebe trochu znelo jakoze se zamestnancum zvedaj vejplaty skoro o vic nez sami chtej :D



EDIT: To tim setrvalym rustem zase zni jako kdyby se tady bralo vic jak v Nemecku... na tohle uz jsem docela alergickej, tady se furt omila jak jsme si zili nad pomery a jak ted za to platime. Nad jaky pomery se ptam ja? Nad pomery evropsky zeme druhy nebo treti kategorie? Ja bych teda volil trochu jiny vyrazivo...
upraveno 4x, naposled 18.01.2024 18:37:14
18:26:52
18.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2 18.01.24 18:03:17: Jenže reálné platy klesají poslední cca 2 roky po mnoha letech celkem setrvalého růstu - zatímco ten problém s nemovitostmi drahými v poměru k platu je daleko starší.
18:03:17
18.01.2024
saskyn2
-> dragon_cb_cz 18.01.24 16:52:33: Reálný mzdy rostou? Ale Vítku, takhle se snížit ke lži3 Platy rostou teoreticky, ale inflace je předbíhá, takže prakticky klesají. Mimochodem nemám pocit že to co píšeš je dejme tomu poslední rok dva pravda, předtím to samozřejmě platilo. A proč si za výplatu pořád koupíš míň a míň žrádla a pořád se to zhoršuje, nebo proč blbej stolek v ikee stojí o 1/3 víc jak v D?

Se mi líbí jak tady na jednu stranu s Palinátorem schvalujete že američan si koupí za plat 7,5x víc energie, ale pak chcete aby šetřil na byt stejně jako Čech. Tak nechtělo by si to ujasnit na který straně vlastně stojíš? Nezapomeň třeba ceny stavebních materiálů jsou závislý z velký části právě na ceně energie. Holt nejde mít západní ceny všeho akorát nemovitosti stavět za cenu Ruska.4
17:03:38
18.01.2024
dragon_cb_cz
-> Bukaj 18.01.24 13:41:51: Drahé tu asi jsou, ale ne čtyřnásobně co jinde. Všichni tihle kapitání průmyslu teď šermujou zrovna tím ukazatelem, který se jim hodí v situaci, kdy to mezinárodně skrze různá podpůrná a jiná schémata porovnatelné prostě není a ceny se během roku měnily o desítky až stovky procent.



Těžko se můžeš porovnávat např. s Německem, kde to prostě stát podnikatelům bohatě zadotoval. Ale tu dotaci si z nich pak zase někde bude muset vytáhnout na daních v budoucích letech... jak tu -> saskyn2: rád připomíná, ono nic není zadarmo.



Takže klidně ať přijde nějaké "poučení z krizového vývoje" a můžeme v energetice dělat změny, ale poučka, že vycházet při nastavení té politiky pro běžné časy z nějaké extrémní situace/extrémních dat. Tzn buď se bavme o tom jak to bylo třeba do roku 2020 (než začaly manipulace s trhem s plynem ze strany Ruska) a nějak zohledněme, co bylo potom, nebo počkejme, až se trh v té nové sitauci nějak stabilizuje...
16:52:33
18.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2 18.01.24 13:24:45: Tvůj argument s platem ale jaksi nevysvětluje, proč se ten poměr neustále zhoršuje, přestože platy rostou... a taky nevysvětluje, jak je možné, že lidi bydlí rychleji i v zemích, kde jsou platy poloviční...
16:38:31
18.01.2024
Jozka
-> Bukaj: Takovej propočet snad ani dělat nebudu..



Jinak ČEZ-u moc nerozumím, koncem roku přišel info mail, že se zálohama hýbat nemám, protože bla-bla-bla, minulej tejden zas dva další, že se mám na výši záloh + spotřebu podívat a případně si zálohy "nějak" upravit.. Ocenil bych jasnou řeč!
16:34:57
18.01.2024
Jozka
-> dragon_cb_cz 18.01.24 11:56:49: Tlemelín už nějakou dobu "zaplacenej" je.. Jsi mi připomněl, jak nás (firmu i mě) strašili, že nám za každejch 24h skluzu budou účtovat ušlej zisk 4 mega - a to byl pouze zkušební provoz 1.HVB, čili velmi hluboká minulost.. 4
15:24:24
18.01.2024
Bukaj
-> palinator 17.01.24 12:51:02: Schválně jsem porovnal své náklady na elektřinu - roky 2019 (dál bych musel hledat ve výpisech v mailu, od roku 2019 platím zálohy inkasem, takže vidím vše přehledně v historii na účtu) a 2023. Stejné odběrové místo, stejný tarif, stejný dodavatel (ČEZ), plusmínus stejná spotřeba.

V roce 2019 jsem platil měsíční zálohy cca 1600 Kč a každoročně (do roku 2022) jsem měl pár tisíc přeplatek. V roce 2023 jsem platil zálohy necelé 3000 Kč a za 2022 (kdy jsem měl zálohy 2400) jsem měl nedoplatek asi 5000, za 2023 mi ještě vyúčtování nepřišlo, ale čekám, že to bude podobné. Takže za 4 roky jsem na dvojnásobné ceně. Jestli se cena od 2014 do 2019 nezvedla (o čemž pochybuji), pak by to odpovídalo tvým propočtům...
14:23:51
18.01.2024
Sita
-> palinator 18.01.24 11:28:01: Ja po nicem uz nevolam. Myslim si svy. Odepsal jsem jedno auto, ktery vlastne k zivotu nepotrebuju a uz se vpodstate jen bavim tim jak se v cesku krasne dari tu inflaci sazbama (ne)krotit a vlastne obecne jak soucasna elita presne vi, jak se veci nemaji delat (viz to straseni Erdoganem, Orbanem a buvi kym jeste) a pritom to, ze jsme nejhur v regionu a nic nenasvedcuje tomu, ze se to bude lepsit, jim ani nevadi :D
upraveno 2x, naposled 18.01.2024 15:14:57
13:46:14
18.01.2024
Bukaj
-> dragon_cb_cz 17.01.24 12:41:40:

S cenou PHM máš pravdu a vnukl jsi mi geniální nápad - nakoupíme benzinové a naftové generátory a budeme si vyrábět elektřinu sami - ať si ČEZ strčí jejich drahou elektriku za klobouk 3
13:41:51
18.01.2024
Bukaj
-> dragon_cb_cz 17.01.24 12:23:47: Moc nesleduju toto téma, takže nemám úplně přehled, ale jak je to tedy s tou cenou energií - jsou nebo nejsou v ČR drahé? předpokládám, že pán ve videu neplácal nesmysly, když zmiňoval energetické náklady (konkurenčních) firem v různých částech světa v rozmezí cca 35-80 Euro/MWh a u nás (tuším) něco kolem 170 E/MWh - tedy dvoj- až pětinásobek.



Je to způsobeno tím, že mají čeští výrobci a distributoři energií o tolik vyšší vstupní náklady, než v jiných zemích? Nebo mají o tolik vyšší zisky? Nebo platí o tolik vyšší daně státu? Nebo těží z monopolního postavení na trhu a mohou si to dovolit? Nebo je v ČR jako v jediné zemi tržní cena energií a všude jinde jsou energie dotované? Nebo...?

Nevím, jen se ptám.
13:24:45
18.01.2024
saskyn2
-> palinator 18.01.24 13:13:10: Že si to Ty, tak ti počkám do konce května a můžeme pak v té debatě pokračovat3 Neříkám že to video je špatně udělaný, jen mu tam jaksi chybí ten hlavní důvod český neschopnosti si našetřit na nemovitost a to je plat. Když už v takovém videu zminují a porovnávají s USA tak si mohli dát tu práci a říct to celý že...
13:15:47
18.01.2024
palinator
-> dragon_cb_cz:

Já bych klidně po dotaci volal, právě z důvodu energetické bezpečnosti země. Navíc i drahá JE je podle mě lepší, než uhlí a plyn v baseloadu.
13:13:10
18.01.2024
palinator
-> saskyn2 18.01.24 12:03:11:

Jak by to mohlo pomoct, když o tom pomalu plátci daně ještě ani nevědí? 3

Samozřejmě že efekt té zvýšené daně bude mít efekt odpovídající nové sazbě té daně. Rozhodně neubyde o 80% neobsazených bytů, to jste s Bukajem odhadli správně. Že je to ale správná cesta v kontextu, v jakým to uvedl -> dragon_cb_cz: , to si stále myslím. A pokud video z kanálu ČT považujete za provládní agitku (vedle vysvětlování proč je nebe modré nebo z čeho vzniká kocovina), pak se asi za provládní agitku dá považovat jakýkoliv video nebo jiný zdroj, který se snaží rozebrat odborně nějaký problém.

Protože se to zrovna strefilo do souladu s mainstreamem. A mainstream je něco, co se dneska neodpouští.

Jen teda nechci vidět, až to do rukou vezmou ty alternativní. V lepším případě zklamou své voliče, v horším případě začnou realizovat vyložený blbosti odborníkům navzdory.
13:07:19
18.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2 18.01.24 12:18:49: Čteme oba to samý? Volám tam po nějaké dotaci? Jen říkám, že bez ní nikdo tu jaderku nepostaví. Neříkám, že jí má dostat.
upraveno 1x, naposled 18.01.2024 13:07:59
12:39:09
18.01.2024
King
-> Bery 18.01.24 09:46:05: Taky si rikam :-) Nas zase nezklamal CEZ - nas pozadavek byl na snizeni zaloh (FVE). Odpoved CEZu - udelejte si samoodecet. Pokus o samoodecet - nelze, od lonska mame namontovany "smart " elektromer. Hlava XXII1
12:07:41
18.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2: O tom že tu někdo chce někoho dotovat mluvíš pořád do kolečka jen ty... tak já nevím.
12:03:11
18.01.2024
saskyn2
-> palinator 18.01.24 11:25:58: Jak teda to zvýšení daní od ledna pomohlo 3

Ta doba je nejdelší protože cena nemovitostí odpovídá cenový hladině co tu máme nastavenou-podle vás to tak je správně vždyť si to tu ještě před chvílí v případě energií obhajoval ne? 3x vyšší energie než USA, žrádlo za ceny D, ale nemovitosti byste chtěli za ceny z Ruska3



Všechno tady je nastavený jako kdyby jsme byli další spolkovou republikou našeho západního souseda, jediná výjimka jsou platy. A místo hledání řešení jasného problému se tu vždycky najde nějaký v.l co chce regulovat, dotovat a okrádat.



-> dragon_cb_cz 18.01.24 11:56:49: Však že stála jen 100mld, Ty dneska píšeš že taková elektrárna vyjde 10x tolik. Někde jsem četl že s Dukovany to dělá 34% výdělku celého ČEZu. Tak to asi nebylo tak špatný ne...
upraveno 1x, naposled 18.01.2024 12:07:27
11:56:49
18.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2 18.01.24 10:40:05: A co na té JETE mám vidět? Samotná stála 100 miliard nebo kolik, původní odhady jak doby výstavby tak ceny se opakovaně posouvaly atd... A to řada věcí typu získání pozemků pro elektrárnu samotnou, Hněvkovickou přehradu atd proběhlo ještě před plyšákem, dneska by to bylo daleko dražší, delší a náročnější.



Jaká je z toho nakonec ekonomická bilance nevím, rychlý google nic nenabízí. Hrubým odhadem vyrobili za ty roky elektřinu za zhruba 275 miliard... možná už budou na nule, kdo ví. Třeba tu někdo má insidera v ČEZu 4
11:28:01
18.01.2024
palinator
-> Sita:

Můžeš volat po tom, ať jdou úrokový sazby dolů. Ti, co mají i něco jinýho než dluhy, ti poděkujou. 3

A bude to fungovat parádně jako v Turecku, kde tenhle pokus proběhl. 3
11:25:58
18.01.2024
palinator
-> saskyn2:

Jasně.. A ze stejnýho důvodu je ta doba nejdelší v celý EU. 3
upraveno 1x, naposled 18.01.2024 11:26:34
10:42:24
18.01.2024
Sita
-> saskyn2: jj, je to tak. Jasna masirka aby lidi byli radi za vysoky dane a urokovy sazby :D
10:40:05
18.01.2024
saskyn2
-> Bery 18.01.24 09:46:05: Věř že v mém případě nemáš co závidět. Antibiotika, zánět průdušek, zánět dutin. Dneska tu mám jedno auto na olej jinak jen celý den jen zvedám telefony a říkám že nemůžu. Někdy po vánocích jsem začal dělat schody na chodbě a od tý doby tam přes to děti lezou aniž by se to nějak pohlo.

-> dragon_cb_cz 18.01.24 08:51:35: Hele já financování elektráren prd rozumím, ale nemyslím si že by to bylo tak špatný jak říkáš, podívej se na JTE.

-> Sita 18.01.24 09:54:03: ve videu chybí ta podstatná informace, že amík má 2,5 plat než běžný Čech, což je ten hlavní problém proč Čech šetří tak dlouho.
10:07:17
18.01.2024
dragon_cb_cz
-> Bery 18.01.24 09:46:05: Vzorec jakým stanovujou dodavatelé zálohy je mi taky záhadou... ale mně teda většinou spíš dávají zálohy menší než bych čekal a raději jsem zvedal. Ale i případ co popisuješ se mi stal... beru to ale většinou tak, že lepší mít za rok překvapení příjemný než nepříjemný. Naposledy na elektřině přeplatek asi 15 litrů 3
upraveno 2x, naposled 18.01.2024 10:08:03
09:54:03
18.01.2024
Sita
-> saskyn2 17.01.24 22:43:26: jj, pekny video, ale je to jako si vybirat auto podle clanku v ABC nebo VTM.
09:46:05
18.01.2024
Bery
Kde berete čas na ty debaty? skoro bych vám záviděl, ale ustojím to.;-)



Včera vyúčtování plynu - pokles spotřeby 30%, doplatek 6000Kč - s tím se počítalo, nezvedli jsme zálohy o plánovaných 500Kč.. a i přes výrazný pokles spotřeby navýšení zaloh o 100% na 4100. proč nám asi prozradí někdo na lince, ale sporák bude tak 10% spotřeby. nic jiného už na plyn nejede.
08:51:35
18.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2 17.01.24 21:20:32: Jo, u těch jaderek se s prodloužením životnosti počítá, ale panelák to fakt není.



A s tím nárůstem ceny to fakt není tak hezké, jak si maluješ. Prostě to není byt ani jiná dobře prodejná nemovitost. Naopak, pokud se cena elektřiny vydá špatným směrem, tak to neudáš ani zadarmo. To je právě to riziko, které je v tom obsažené.



Inflace tě zas tak moc nezajímá (a pokud zajímá, tak spíš na nákladové straně - platy zaměstnanců a další provozní výdaje), na té příjmové je ti u nohy, zajímají tě ceny elektřiny, kterou prodáš. A ty se rozhodně nehejbou podle CPI.
22:43:26
17.01.2024
saskyn2
-> palinator: no jo masirka na letošní 80%navýšení3 a tak o kolik že se teda od ledna snížil podíl neobsazenych bytů když to tak funguje? Holt by to někdy chtělo přiznat že teorie a praxe se dost rozcházejí...
22:27:00
17.01.2024
palinator
-> saskyn2:

Teď jenom když jsem tak něco na YT zahlédl ze starší diskuze. 3

Proč je u nás tak drahé bydlení? | What the Fact?
21:20:32
17.01.2024
saskyn2
-> dragon_cb_cz: Ale však v té tvé rozvaze počítáš s inflací jen na jedné straně, a to u peněz který do toho naleješ, ale už nepočítáš vyšší výkup elektriky, nebo časem vyšší cenu stavby. Cenu nový jaderky počítáš 900 resp. 1500 mld. Když to stát chce za tyhle prachy stavět tak logicky JTE která je cca v polovině životnosti má dnes cenu poloviční, tj pořád 5-7,5x vyšší než stála nová, no ne?3

A k tý životnosti, hele víš jak to je, vím že se to nedá moc srovnávat, ale byty v panelákách se taky stavěli na životnost 40 nebo kolik let a dneska po 50 letech mají tu cenu asi na stonásobku co stály nový3 3 3
20:46:48
17.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2 17.01.24 20:30:40: S inflací počítáš právě - protože používáš ty diskontovaný ceny právě. V dlouhodobým horizontu je úroková míra kterou na to dlouhový financování budeš mít dost silně provázaná s inflací. Ale v tomhle případě ta všeobecná inflace zas tak podstatná není - bude mít vliv na tvoje provozní náklady (platy zaměstnanců atd), ale na ty investiční na začátku ne. Podstatná je jak říkáš ta výkupní cena elektřiny a ta se rozhodně s inflací hejbat nemusí - viz ty grafy dnes tady - roky byla dost stabilní.



A ta úvaha s majetkem bohužel je dost chybná - není to komerční nemovitost, kterou bys mohl prodat. Naopak - ještě řadu let po ukončení provozu má de facto zápornou hodnotu, protože kompletní odstavení a likvidace toho jadernýho zařízení je je obrovskej náklad (kterej opět v těch úvodních stovkách miliard vůbec nemusí být zahrnutej). Ano, v té polovině životnosti bys to teoreticky mohl prodat jinému operátorovi, ale cena bude plus mínus odpovídat tomu, kolik očekáváš, že to do konce provozu vydělá mínus náklady na likvidaci. Jediný rozdíl proti té prvotní investici je v tom, že už nepracuješ s horizontem 50-80 let, ale třeba jen 30, takže ty nejistoty jsou trochu menší. Ale pro tvoje rozhodování co uděláš právě teď to je ale naprosto irelevantní, protože ten výsledek je v součtu stejnej - riziko že se ti investice nevrátí na provozu nahrazuješ rizikem, že se ti nevrátí na prodejní ceně (která je závislá na úplně stejných neznámých).



Jak říkám, na tohle všechno mají na ministerstvech a v ČEZu určitě dost propracovaný modely, kde si můžou hejbat se všema možnejma proměnejma - včetně studií toho jaký jsou pravděpodobnosti jejich vývoje různým směrem. A ano, politika ohledně jádra je určitě jedna z nich. Ale na to aby to stavbu nových jaderek pohřbilo podle mě bohatě stačí ty ostatní.
upraveno 1x, naposled 17.01.2024 20:49:00
20:30:40
17.01.2024
saskyn2
-> dragon_cb_cz 17.01.24 19:44:14: Jako zpracovaný to máš fakt hezky. Jen v tom rozpočtu nepočítáš s inflací, pak ta návratnost vychází úplně jinak. Je mi jasný že nikdo neumí odhadnout výkup elektriky za 30 let, ale když se podíváme zpětně, tak je jasný kam to půjde. A jestli takhle půjdou i stavební práce jak počítáš(ty tvé dva bloky stojí 10x resp. s úročením 15x víc jak JTE) tak vlastně za těch 30 let budeš mít v majetku něco co bude mít 10x vyšší cenu(dobře byť už v polovině životnosti) než dnes. Což není úplně špatný zhodnocení a ani si nemusel prodat jedinou kwh333

Ale právě protože do toho nejspíš někdo ze strany státu za tu dobu hodí vidle, tak jsme na začátku a jako investice to je rizikové...jinak teda osobně si myslím že tady se už nikdy žádná jaderka nepostaví, možná začne, ale nedostaví. Jen můj soukromý názor.
20:18:40
17.01.2024
dragon_cb_cz
A co jsem tím elaborátem chtěl říct - pokud ten teoretickej komerční investor, který má těch 300-500 mld k dispozici má stavět zrovna tu jaderku, tak mu musí s nabídnout návratnost vyšší, než srovnatelně rizikové jiné investice. Pokud můžeš tomuhle státu za 2% půjčit na dluhopis, co je v něm asi nejméně riziková investice, tak od té jaderky budeš chtít víc. No ale něco samo sebe zaplatí třeba až po 40 letech a má tak jen 10 let na to vydělat na ten výnos za celých 50 let životnosti to má dost těžký...
19:44:14
17.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2 17.01.24 19:13:12: Však říkám, že to zaplatí občani. Jako si platí jiný formy bezpečnosti.



Jo, jsou investoři co třeba takovej balík mají. Ale nejde přece jen o to, jestli mají nebo nemají a jestli se to "vyplatí". Jde taky o to, jak moc se to vyplatí. Ty když investuješ svoje peníze, tak nejspíš děláš to samý - poměřuješ očekávaný výnos a riziko. Investorů, co mají 300 giga na to šoupnout je do jaderky a čekat na návratnost 30-40 let moc není, těch co by to mohli mít jako součást diverzifikovanýho portfolia, tzn aby to tvořilo v něm třeba jen jednotky procent, je ještě méně - no a pak přijde na řadu ten poměr výnos/riziko.



Riziko je nemalé a ta možnost státního zásahu je jen jedno z nich (a paradoxně právě díky třeba těm smlouvám o ochraně investic možná to menší). Je spousta dalších. No a pak je tu očekávanej výnos. Pokud by cena měla zůstat třeba na těch současných 80 EUR za 1 MWh a měl jsi dva bloky s proudkcí jako současné v Temelíně, tak za rok prodáš elektriku za nějakých cca 30 miliard Kč. Protože to třeba bude modernější reaktor a bude mít o 20% vyšší výkon, tak řekněme 36 miliard. To vypadá hezky, ovšem jen dokud nezjistíš, že odhadovaný náklady na vybudování těch dvou bloků v současných cenách jsou cca 900 miliard, takže by ta elektrárna musela běžět 25 let s nulovejma provozníma nákladama (což se pochopitelně nestane), aby se vůbec zaplatila její stavba.



Jenže 25 let je jaksi dlouhá doba, takže musíš počítat diskontování/náklady obětované příležitosti/říkej tomu jak chceš. Jaksi totiž nemůžeš pominout existenci věcí jako je úroková sazba. Stát ty peníze na to pochopitelně nemá, takže si je musí půjčit (a pokud by je měl, tak bys zase musel počítat obětovaný úroky z nich). Při velmi konzervativním odhadu, že to zafinancuje dluhopisem s úroke 2% p.a. to za těch 25 let z 900 miliard udělá skoro 1.5 bilionu. Opět se nám ta návratnost jaksi natahuje, ještě jsme nevydělali ani korunu, nezaplatili výplatu jedinému zaměstnanci a nekoupili ani gram uranu.



Při projektované životnosti třeba 50 let (s možným prodloužením, které ale zase má svoje náklady) už ti toho prostoru pro úplně závratej výnos mnoho nezbývá.



Lidi z ČEZ-u, ministerstva financí, průmyslu atd na to určitě budou mít podstatně komplexnější modely, ale něco mi říká, že každej kdo zná jejich výsledky by na tu návrantost svoje úspory na důchod rozhodně nevsadil.
19:13:12
17.01.2024
saskyn2
-> dragon_cb_cz: jsou investoři co mají víc jak 300 vajíček, tak ty by mohli ne? Ale jsou rozumny a nechtěj.

Mimochodem když se to ve finále nevyplatí jak říkáš tak tomu státu ty prachy nevyrostou na stromě že? Kdo to zaplatí? Odpověď poslední odstavec -> saskyn2 17.01.24 18:42:58: 8
19:06:16
17.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2 17.01.24 18:42:58: Já neporovnávám elektrárnu s Internetem, mluvím o tom, že dneska máš úplně jiný možnosti tu síť sledovat a řídit a do budoucna se budou ještě rozšiřovat a ta energetika může vypadat fakt hodně jinak nejen na straně výroby, ale i na straně spotřeby.



Rizika máš pochopitelně všude, jen málo kde jich máš za 300 a více miliard najednou. A ty soukromý investoři maj x různejch jinejch způsobů jak takový peníze investovat diverzifikovaně s vidinou podobný nebo i vyšší návratnosti. Tak proč by naházeli všech 300 miliard vajíček do jednoho košíku?



A proč to možná přeci jen udělá stát? Fakt ne protože by se to ekonomicky nutně vyplatilo, ale jako strategickou investici do energetický bezpečnosti státu. A ano, zaplatí to pak občani. Stejně jako si platí třeba armádu. Ta se taky "nevyplatí".
18:42:58
17.01.2024
saskyn2
-> dragon_cb_cz 17.01.24 18:17:53: Když budeš takhle přemýšlet, tak bys nemohl investovat asi nikdy nikam, technologie jdou všude kupředu a všude máš riziko investice. Porovnávat jadernou elektrárnu s internetem je trochu mimo.

Zajímalo by mě jaký teda máš řešení, jako že se na to teda složej ovčani který to nebolí je moc skvělý řešení3 zvlášt když zisky zase zůstanou někde jinde. Nebo se na energetiku vysereme? To mi nepřipadá lepší řešení3 Nebo všechny zdaníme abychom pár dle politiků těch správných zadotovali jak se to děje...no to už je snad lepší se na to vysrat3





A vzpomente si na tenhle příspěvek za 10-15 let až stát všem FVE co mají na střechách začne místo dotací naopak dodatečně danit47 protože to pro něj je ušlej zisk a z něčeho dotace pro nějakou novou píčovinu kterou vymyslí bude muset platít, možná i nějakou tu předraženou jaderku, řeknou že má drahej provoz kvůli FVE a vymalováno3
18:26:13
17.01.2024
saskyn2
-> palinator 17.01.24 18:11:18: Já nechápu jak může stát v klidu změnit podmínky, zaříznout důchodce, nebo retrospektivně smlouvy se stavebkem, ale tohle ne protože arbitráž. Ano podobný korupční prostředí bych rád zaříznul, alespon do budoucna, když už jak říkáš zpětně tohle nejde.



Právě ohledně toho jestli se to Evropě vyplatí se asi neshodneme. Já si myslím že ne, jak sám říkáš konverze k bezemisní energetice trvá spoustu let a sežere spoustu peněz, ostatní pojedou za levno na fosil dalších 100 let, pak zdarma okopírujou naše technologie(i když asi jen z malé části protože to už budeme dávno za opice) zatím co my tu budeme starej ekonomicky mrtvej skanzen. A další věc, nejspíš si to lidi nenechají líbit, takže někde v půlce tý Evropský cesty přijde procitnutí a zkratka do prdele3
upraveno 1x, naposled 17.01.2024 19:35:46
18:17:53
17.01.2024
dragon_cb_cz
-> saskyn2 17.01.24 17:54:58: Nedokáže garantovat výkupní ceny protože technologickej a jinej vývoj. Pokud bys měl dostatek instalovanýho výkonu v jádru, tak proč bys něco dalšího dotoval, aby se přestalo rentovat? To jaksi smysl nedává.



Udělej si takový cvičení - vrať se myšlenkově o 30 let zpátky, jak to tady vypadalo tehdy. Jak vypadala infrastruktura, jaké byly dostupné technologie, jaká byla kupní síla, co lidi kupovali a co byla podivná západní novota atd. Pak si uvědom, že vývoj neustále zrychluje, a to tak že brutálně. No a pak si k tomu přidej, že se může vydat cestou pokroku, nebo taky rychlýho návratu do středověku, pokud se geopolitcky vydáme na špatnou světovou stranu. Pak si představ nějaký realisticko-optimistický a realisticko-pesimistický scénář vývoje toho všeho - společnosti, politiky, technologie. Uvědom si jaký je mezi tím rozptyl a pak mi řekni - jak se bude vyvíjet "tržní" cena elektřiny bez státních zásahů?



30 let zpátky se tu na Internet připojovaly první instituce rychlostí, kterou bys dneska mohl mít připojenou prakticky každou zásuvku a hlídat její spotřebu, pokud bys chtěl. "Domácí počítače" tý doby výpočetním výkonem strčí do kapsy i tlačítkovej telefon pro důchodce za pětistovku, co vydrží na baterku 2 týdny. Možnosti regulace všeho jsou úplně někde jinde a za 30 let to bude ještě úplně jiný (včetně ohromný kapacity ukládání v pojízdnejch baterkách, který budeš servisovat, pokud se nevydáš do předčasnýho důchodu).



Ale pravda, některý věci se za 30 let nezměnily a nejspíš se nezmění ani za dalších 30. Třeba to, že dodneška nikdo nevyřešil, co teda s tím jaderným odpadem uděláme, až se nám ty "dočasný" sklady zaplní...
Extreme Tyres