Výmena tesnenia pod hlavou Favorit

prohledat
59 příspěvků (zobrazeno 1 až 50) od 23.11.2022 do 07.02.2023, založil/a popak
řadit dle data
10:58:11
07.02.2023
Bukaj
-> popak: U LEKRu nejčastěji odchází membrána v objemovém ovladači startovací přívěry - co mi chodí karburátory na servis, tak jen cca každý pátý má ten ovladač v pořádku. Naopak jsem se zatím nikdy nesetkal s vadnou podtlakovkou na otevírání II. stupně...6
03:58:08
07.02.2023
minno
-> popak: 158
23:28:26
06.02.2023
popak
Úplne som zabudol následne pridať riešenie, ale bolo to karburátorom. Pan hovoril ze okrem obohacovaca aj ďalšia membrána bola roztrhnuta + karburator bol cely zalepeny od bio zložky z benzínu, po vyčistení a nastavení ide auto ako nové.
19:08:29
07.12.2022
SO545
-> popak 07.12.22 03:46:18: klobuk dole ze to vnimas pozitivne....to sa dnes uz celkom nevidi.

Snad ti niekto kto ma viac skusenosti poradi.



Lepsie raz vidiet ako 10X pocut.
03:46:18
07.12.2022
popak
-> SO545:



Uznávam ze tato metóda je usmevna 1

Treba sa aj pobaviť

1





Káble som všetky pozeral aj kontroloval niekoľko krát a zapojené je všetko ako ma byt. Uvidím čo sa dozviem keď sa na to pozrie niekto skúsenejší.
18:19:05
05.12.2022
minno
-> SO545 05.12.22 17:33:34: Tiež som sa smial1
17:43:58
05.12.2022
MVM
-> popak: Nečetl jsem to celý. Ale pokud jste měli dole hlavu. Resp.sundavali jste saci potrubí, nebo měnili karburator. A nedrží to volnoběh. 1) u Favorita musi byt karburátor ukostřený, protože je pod nim gumová podložka, pod jejimž jednim šroubkem je maly kostřící dratek .. orig hnědý nebo černý.

2) Když se dělá "hlava,nebo fouklý těsnění", často se zapomene zapojit odpojovač volnoběhu. El.mag civečka na karburátoru. Drátek zelený, jde od sv.15 na indukční civce. Při otočení klíčkem zapalování (když se rožnou kontrolky) musí odpojovač aspoň cvakat.

Tim bych začal pokud auto nedrží a nereaguje na volnoběh..
17:33:34
05.12.2022
SO545
-> popak 05.12.22 16:33:57: ty si cislo....das tu z rukava rovnicu : cz175 , 4x valec a jeden prst....a vysla ti dobra kompresia....tak nejako som ja riesil rovnice. Sem tam spravna odpoved1
16:33:57
05.12.2022
popak
-> Jumbo:

Bohužiaľ nemám merač kompresie, ale odpojil som všetky sviečky a tu zo štvrtého valca som vytiahol,pretocil motor štartérom, na dieru som priložil prst a kompresia tam je vyššia ako keď to isté spravím na cz175. A keďže objem jedného valcu je +- dva krát toľko ako na czte tak by to malo byt okay.

Viem ze tato metóda asi nieje bohviečo ale tak kompresia by tam mala byt.





Našiel som jedného staršieho pána ktorý ze sa na to pozrie koncom týždňa tak verím ze on nájde závadu, potom dám vedieť keď tak.
upraveno 1x, naposled 05.12.2022 16:36:08
07:34:30
05.12.2022
Jumbo
-> Bukaj: Tak to jsem si nikdy nevšiml, že na fáčku na bezkontaktu nejde víčko otočit... Ani nemám pocit, že bych ho někdy musel otáčet, protože jsem ho nastavil blbě... Ale je fakt, že už jsem ho chvilku neměnil...



Každopádně čím víc nad tím přemýšlím, tím víc se bojím toho, že to bude problém v hlavě... Tohle téma začalo výměnou těsnění pod hlavou, kdy to prý už stejně černě kouřilo, ale z motoru šla ještě pára... Pokud je hlava prasklá, nebo je nějaký problém na výfukovém ventilu na čtvrtém válci, tak by to vysvětlovalo asi úplně všechno... Nulová komprese, takže nezapálí a celý obsah válce jde rovnou do výfuku ven...



-> popak: Nemáš foto, jak vypadala po sundání hlava, hlavně spalovací komory?
19:00:07
04.12.2022
Bukaj
-> Jumbo: Víčko nejde otočit o 180° - je asymetrické a na rozdělovači je zarážka, aby to právě nešlo.4

Ale pokud je tam origo víčko a palec a není viditelně poškozené, tak stačí víčko očistit a zbavit jiskřiště kontaktů oxidů a musí fungovat.

Buď bych hledal chybu v kabelech nebo pokud nemá válec z nějakého důvodu kompresi (podpálený či nedovírající ventil, připečené kroužky), tak svíčka klidně může pálit dobře, ale směs se nemusí zapálit.

Začal bych výměnou kabelů a víčka rozdělovače a změřil bych kompresní tlaky, jestli na tom 4. válci není mechanický problém...
15:56:14
04.12.2022
Jumbo
-> popak: To ze je tam nejaka jiskra jeste neznamena, ze je to spravna jiskra, ktera dokaze zapalit smes... Jak tu psal kolega, napred bych ocistil kontakty zevnitr na vicku rozdelovace. Pokud nic, tak bych vicko otocil o 180° (vyfotit poradi kabelu, odpojit, otocit vicko a zapojit). Pokud se posune problem na jiny valec, bylo to vicko, pokud ne, tak bych dal nove zapalovaci kabely.... Pokud to ma kompresi, tak by to melo zapalit...
15:02:52
04.12.2022
Eidy
-> popak: Začni výměnou zapalovacího kabelu a víčka rozdělovače. Až to poběží na všechny válce, můžeš řešit dál.
14:49:59
04.12.2022
popak
Takto vyzerá nová sviečka po asi minúte pri naštartovanom motore. Sviečka je z toho štvrtého valca.
zvětšit Výmena tesnenia pod hlavou Favorit - obrázek od popak vložen 04.12.2022 14:49:59
upraveno 1x, naposled 04.12.2022 14:58:32
14:48:51
04.12.2022
popak
-> Jumbo:

Skúšal som odpajat káble od sviecok ze ci nastane zmena a pri štvrtom valci žiadna zmena nenastala. Keď sa dá ale sviečka von len do káblu tak iskru dáva. Sviečka bola nová. Pravdepodobne teda štvrtý valec neodpaluje, keďže pri ostatných zmena nastala. Ako je ale možné že sviečka vonku iskru dáva ale keď je zasrobovana v motore tak nie.
upraveno 1x, naposled 04.12.2022 14:49:28
10:44:50
04.12.2022
popak
-> Jumbo:



Ano je pravda ze predtým tam bol pierburg a teraz lekr, ale tak na pohľad som rozdiel nevidel a tie príznaky sú presne rovnaké. Taktiež som si o tom snažil nájsť vopred info aj tu na fóre v starých vláknach a našiel som len ze pierburg a lekr je to iste. "Nový" karburátor som nijak nesteloval ani nič.



Podtlakova regulácia do rozdelovaca vyzerá byt tesná ale už ma najlepšie za sebou l.



Ano podľa technicaku je to 46kw.



Ked budem pri aute nahrám a pridám.



upraveno 1x, naposled 04.12.2022 10:45:25
10:43:04
04.12.2022
Bukaj
-> Prcalik135L: 21
10:08:59
04.12.2022
Prcalik135L
-> popak 03.12.22 18:37:16: hele takle kourit facko sem este nevidel hele, co EGR hele dival ses jestli neni zaprcanej?
09:40:48
04.12.2022
Jumbo
-> popak: Jen pro jistotu. Ten druhy karburator nijak nestelovals, jen vymenil z jineho auta s nechal mu puvodni nastaveni? A ty karburatory byly stejne? Rikam si, jestli tam jeste nemohl byt originalni Pierburg a ted je tam Lekr, ale to by asi takovouhle neplechu delat nemelo...



Jake ma ten tvuj vyrobni cislo? Tyhle prvni byly snad vsechny 136ka a tedy 46 kW, coz by vzhledem k rozdilu ve vaze melo jet lip, nez 47 kW fabia, nebo aspon stejne...



Jak je na tom hadicka s podtlakovou regulaci, co jde do rozdelovace? Ta je v poradku?



Z toho videa mi prisel ten zvuk toho auta nejaky zvlastni, zvladl bys udelat podobne video, ale nahrat zvuk motoru, kdyz jde do otacek?
22:45:30
03.12.2022
minno
No to som veľmi zvedavý, čo sa zistí.



Nepozdáva sa mi, že ten motor môže ísť normálne pri takomto dyme. Nahraj chod motora pri otvorenej kapote.



Ja by som to tipoval na pomiešané zapaľovanie, alebo že niektorý valec zle páli, ale to by za jazdy určite nešlo normálne...



Tie sviečky si už pozeral?

Odkiaľ si?
18:37:16
03.12.2022
popak
Väčšinou to nezadymi až takto ale takýto vyslovene čierny dym odtiaľ ide. Najprv som si myslel ze to žerie olej ale keď je pod autom biely podklad napríklad auto stojí na štrku tak krásne vidieť ze dym je čierny, a smrdí ako benzín nie ako olej.



A dym je čierny ci uz v nízkych otáčkach (samozrejme vtedy ho ide menej) alebo vo vysokých. A vždy smrdí po benzine





streamable.com/9ytwdy
upraveno 2x, naposled 03.12.2022 18:59:52
18:30:02
03.12.2022
popak
-> Jumbo:

Keď ide na sytici, vtedy ako tak volnobeh drží, tak mi príde ako keby išiel trochu nepravidelne. Ale keď už normálne počas jazdy tak si myslím ze idú všetky válce. Iný favorit nemám k dispozícii aby som sa previezol tak to nemám ako porovnať, ale tak príde mi ze to ide horšie ako fabia 47kw a lepšie ako 105ka co som mal dávnejsie. Ale ináč počas jazdy nebadam nejaké trhanie alebo tak, len proste dym ide, aj keď počas jazdy ho je ťažšie spozorovať ale to bude vetrom ktorý ho pri jazde samozrejme unáša. Tiež mi to nedáva zmysel ze cim to môže byť keďže po výmene karburátoru sa nič nezmenilo.
18:11:48
03.12.2022
Jumbo
-> popak: Blby dotaz, ale jede na vsechny 4 valce celou dobu? Moc si nedokazu predstavit, co jineho nez karbec nebo nezapalujici valec by dokazalo delat tak husty cerny kour... I kdyby byl blby predstih (a to uz by auto jelo o dost hur), tak to podle me snad nemuze coudit tak, jak popisujes... A i vevnitr motoru snad neni nic, s cim by ten motor dokazal normalne jet, ale cerne kourit...
13:34:09
03.12.2022
popak
-> Jumbo:

Môžem teda skúsiť vymeniť tu podložku, vyskúšam predtým ten trik s cisticom bŕzd, ale vyzerala dobre nebola spuchrena ani nijak poškodená. Dymi na čierno stále nezáleží ci ide 5 minút alebo prešiel niekoľko km.



Na neutrali keď sa dá plný plyn tak odtiaľ ide dosť čierneho dymu, tak čierny ako z naftového motora.
upraveno 2x, naposled 03.12.2022 13:46:04
12:59:31
03.12.2022
Jumbo
-> darklord: Nevidel jsem, ze by to delalo problem... Ta podlozka je cim dal castejsi pricina, i kvuli veku te gumy. Kdyz je motor v zaberu, tak si tu smes z karbecu "vytahne" podtlakem i pres spatnou podlozku, navic tam ta trocha vzduchu navic nevadi... Ale na volnobehu je to proste moc chude a tak to chcipne... Nasledne zustane v motoru a vyfuku nespaleny benzin, k tomu pripocitej delsi startovani a pak klidne muze motor cerne kourit, i kdyz ma vlastne chudou smes...
12:54:27
03.12.2022
darklord
-> Jumbo: nejaky odpojovac volnobehu to nema?
12:50:38
03.12.2022
Jumbo
-> Bukaj: Jediny ukazatel bohate smesi byl cerny kour, coz muze byt dost subjektivni vec, hlavne pokud to auto neznas... Pokud nereaguje na srouby volnobehu a chyta za tepla jen s plynem, tak bych to fakt spis videl na podlozku pod karbecem, minimalne je velmi jednoduche ji vyloucit, staci treba cistidlo brzd ve spreji...



Osobne bych sel na motrou od vrchu dolu a nevynechal jedinou vec...

Karbec muzeme asi vylioucit, kdyz se pouzil jiny

Podlozka pod karbecem - udelal bych kontrolu

Ventily asi teda taky OK, nastaveno na 0,2

Pak bych se podival na vicko rozdelovace a palec, vycistil kontakty a zakvedlal palcem, jestli nema vuli, dost casto je vymackana ta zarazka vevnitr otvoru v palci, ktera ho zajistuje proti otaceni a to taky umi delat neplechu...

Po sundani palce bych se podival na vule v samotnem rozdelovaci, jestli se osove neotaci moc lehce

A jeste bych se podival na hadici podtlakove regulace, jestli neni uvolnena, nepo sterela...



Pokud vsechno popsane nahore je v poradku, teprve pak bych sel po predstihu, jinak do nej nema cenu hrabat a clovek si to akorat jeste vic rozhaze...
upraveno 1x, naposled 03.12.2022 12:52:13
12:24:26
03.12.2022
popak
-> Bukaj:

Ano karburátor je vymenený z funkčného auta, ale príznaky to ma presne rovnaké. A tiež neverím ze dva karburátory sú rovnako pokazené preto som tiež karburátor vylúčil. Takže jedine co mi dáva význam ze to bude v zapaľovani, musím nájsť návod ako nastaviť predstih lebo to som ešte nikdy nerobil.
10:18:16
03.12.2022
Bukaj
-> Jumbo: Kdyby to přisávalo, tak nebude směs bohatá, ale spíš chudá, navíc by se to pravděpodobně změnilo při výměně karburátoru.

-> popak: Začal bych těmi svíčkami a zkontrolovat předstih. Černé svíčky mohou být jen od toho, jak to jezdí na sytič. a je to bohaté.

Pokud jsi vyměnil karburátor a s jiným karburátorem (který byl vytažen z funkčního auta) se to chová stejně, tak bych karburátor vyloučil.

Ještě jeden tip - zkus odpojit hadici z odvětrání klikové skříně, ale spíš bych za daných okolností hledal chybu někde jinde.
09:51:18
03.12.2022
popak
-> Jumbo:

Podložka vyzerala úplne v poriadku. Ale v prípade ze by tadiaľ ťahalo vzduch si myslím ze by bola zmes chudobna, nie takto extrémne bohatá.
08:20:27
03.12.2022
Jumbo
-> popak: Podlozka pod karburatorem byla OK? Je na to jednoduchy test. Vem nejaky horlavy sprej a splichni zespoda kolem karburatoru.Jestli se zvedne volnobeh, tak si prisava falesny vzduch a proto na volnobeh chcipne...
20:14:50
02.12.2022
popak
-> Bukaj:



Auto mam krátko, zakúpil som ho už so závadou. Menené bolo tesnenie pod hlavou, ventily sú nastavené na 0.20.

Zavadu s bohatou zmesou a nedrzajucim volnobehom to malo už pred opravou.



Benzín je čerstvý. Filter vzduchu vyzerá ako novy. Sviečky boli čierne, môžem skúsiť dat nové ale počas jazdy auto nevynechava a príde mi ze ma pomerne normálny ťah. Na sytici volnobeh ako tak drží, príde mi ze trocha nepravidelne.
19:53:00
02.12.2022
Bukaj
-> popak: Ventily jsou seřízené dobře? Benzín je tam čerstvý? Vzduchový filtr není zanesený? Svíčky jsou OK? Co všechno jste s motorem dělali, než se objevila tato závada?
19:33:46
02.12.2022
popak
-> minno:



Skúšal som vymeniť ten obohacovac, žiadna zmena.





Zohnal som za dobru cenu karburátor z plne funkčného favorita, nahodil som ho na moje auto a žiadna zmena, stále po vypnutí syticu nedrží volnobeh a dymi na čierno v celom spektre otacok. Napadá ma ci to nemôže byť niečím iným ako karbrstorom, môže to byť zlé nastavene zapaľovanie?
09:12:20
28.11.2022
minno
-> popak: Stiahni si príručku o Favorite, tam je ku karburátoru asi 30 stranový manuál :)



Skrutka voľnobežných otáčok je len primitívny doraz klapky, čiže čím viac zakrútiš, tým je klapka viac otvorená, tým sú vyššie voľnobežné otáčky.



Skrutkou bohatosti vieš doladiť chod motora - hlavne na voľnobehu, ale v tom asi nebude hlavný problém.



Najskôr budeš mať KO ten obohacovač, skús ho demontovať, držia ho len 2 skrutky. Ak na ňom bude rozsypaná membrána, tak je to jasné.



Ak bude obohacovač vizuálne OK, odporučil by som celkovú kontrolu a repas karburátora. Teda hlavne vyčistenie, pretesnenie, pomeniť gumičky / membránky.
18:05:33
27.11.2022
popak
-> Lamac:

Rad by som to dal spraviť niekomu, bohužiaľ nepoznám nikoho kto by to vedel, pripadne ani žiadny servis. Tak na to musím prísť sam 1



Skúsim pohľadať na internete dielensku príručku.





Je mi jasné že ten srob steluje len volnobeh, preto mam podozrenie na ten obohacovac. Skôr mi išlo o nejaké základné nastavenie toho voľnobehu, či dotiahnuť a potom povoliť o x počet otacok alebo ako.
15:36:45
27.11.2022
Lamac
S voľnobežnym sa šteľuje voľnobeh. A ten sa dá doťahovať až do vyskrutkovania....

Daj to radšej urobiť niekomu, kto o tom má šajnu, alebo si zožeň dielenskú priručku. Tam to máš rozpísané.
21:46:47
25.11.2022
popak
-> darklord:

Je mi jasné že to je treba, len som chcel opísať celý postup. Ďakujem veľmi pekne zatiaľ za pomoc. Zajtra to behnem ráno kúpiť a dám vedieť ci pomohlo.



Čítal som tiež ze voľnobežny srob sa ma utiahnuť a potom povoliť o 3a pol otáčky a +- doladiť podľa správania motora. Je to správny postup?



Lebo nebudem klamať doteraz som vždy nastavoval karburátor len na motorkách jawa ci babettach, ale toto je pre mňa Španielska dedina :D
upraveno 1x, naposled 25.11.2022 21:48:22
21:27:06
25.11.2022
darklord
-> popak: napadlo ma to ako prve. Ale mam trochu pocit ze si necital navod na pouzivanie favorita, aby si vedel ako sa startuje studeny a teply motor, ked ta prekva[puje ze treba pracovat s plynom 4
21:16:21
25.11.2022
popak
-> darklord:



Čítal som tu v nejakom vlákne, už ho bohužiaľ ale nemám otvorené ale nieje to podstatné, že takéto problémy by mohol spôsobovať vadný obohacovac, podľa toho čo som pozeral to nieje dráha súčiastka takže ak to môže byť tým stalo by za to kúpiť novy. Je to tak, mohlo by to byt tým?
17:19:45
25.11.2022
popak
-> darklord:

Ale aj na sytic je volnobeh nízky, ale nezdochne
17:18:58
25.11.2022
popak
-> darklord:

Robilo to aj predtým ale vtedy išla k tomu aj para. Auto mam len krátko. Predtým dlhšie stalo. Na sytic ešte volnobeh ako tak drží. Keď sa zohreje na prevádzkovú teplotu tak volnobeh nedrží. Počas jazdy sa auto chova pomerne normálne, myslím ze aj ťah ma normálny. Srob voľnobehu som skúšal stelovat na zohriatom motor. Srob na bohatosť som nenašiel žiadny len ten voľnobežny co je ako je lanko plynu.

Za tepla ide čierny dym, ale nieje to taky jak z oleju ale vyslovene čierny.



Pri štartovani chytí pomerne dobre, niekedy mu treba trochu stlačiť plyn, ale štart nebol problém. Pri teplom motore mu treba dat plyn vždy, bez plynu nenaskoci.
17:11:36
25.11.2022
darklord
-> popak: mohol by si presne popisat co urobis ked prides k studenemu autu, ako ho startujes a kedy "zistujes" ze huli na cierno pripadne ze nedrzi volnobeh? Pred opravou motora bolo vsetko v poriadku?
17:08:02
25.11.2022
isti
-> popak: S karburátorom ti neporadím ale pred opravou robil to isté?
17:01:58
25.11.2022
popak
-> isti: bolo tam také čosi, našťastie prišiel kamarát ktorý mi ukázal co a ako takže motor je už zložený. Z motoru prestala ísť para takže toto bolo úspešné.



Bohužiaľ vyskytol sa ďalší problém. Motor dymi na čierno, takže je bohatá zmes, na srob voľnobehu v podstate nijak nereaguje pripadne len minimálne, volnobeh nedrží a skape. Karburátor pierburg. Mohli by ste mi prosím poradiť ako nastaviť bohatosť zmesi, pripadne co môže byt pokazené?



Ďakujem.
21:18:37
23.11.2022
isti
-> popak: Ano,povolíš matku a červíkom nastavíš vôlu medzi ventilom a vahadlom ale motor musí byť v správnej pozícii.Ak si to ešte nerobil tak by som radšej niekoho poprosil.

Strácá sa chladiaca zmes?Víčko je z vnútra čisté či je v ňom bielé čosi?Olej je čistý?
21:12:50
23.11.2022
popak
-> isti:



Aha, myslel som si ze ventilov vôle nastavuju týmito msticami.



Musím si pozrieť video ohľadom tých ventilov.



Tesnenie sa mení z dôvodu pary a dymu výfuku.
zvětšit Výmena tesnenia pod hlavou Favorit - obrázek od popak vložen 23.11.2022 21:12:50
21:02:00
23.11.2022
isti
-> popak: Ešte nevieme kvôli akýmu problému sa mení tesnenie.
21:00:30
23.11.2022
isti
-> popak: Tými červíkmi do ktorých sa dosadajú tyčky u hlavy sa nastavujú ventilové vôle.To sa musí urobiť po montáži hlavy.
20:54:28
23.11.2022
Matthes, záškodník z TechWebu
-> Bukaj: Ajo vlastně, to je dementní :-( Na to jsem zapomněl...
Extreme Tyres