Elektromobilita

prohledat
1044 příspěvků (zobrazeno 551 až 600) od 04.09.2021 do 14.03.2024, založil/a Jirik_Tuňák1983
řadit dle data
08:23:28
03.11.2021
palinator
-> Bukaj:
To porod taky ne. 3
08:21:15
03.11.2021
Bukaj
Ani jedna z výše zmíněných likvidací ostatků ovšem není uhlíkově neutrální, takže přemýšlejte dál, chlapci...40
01:57:04
03.11.2021
Jirik_Tuňák1983
-> saskyn2 02.11.21 23:16:35: Jojo, nebo tě nechají upéct do sucha solárním panelem, pak tě rozklepou pantoflem na prášek a vysypou do řeky. 1
23:16:35
02.11.2021
saskyn2
-> Jirik_Tuňák1983: Namlýt, přidat do houskovejch knedlíků a použít jako přílohu k cvrčkum3
23:10:54
02.11.2021
Jirik_Tuňák1983
-> saskyn2 31.10.21 18:56:40: Ještě jsem si říkal, kdy přijdou emisní povolenky na krematoria a jaké budou zelené alternativy.
15:43:41
02.11.2021
dragon_cb_cz
-> Jirik_Tuňák1983 02.11.21 15:22:37: Netvrdím, že to tvrdíš - já jen aby bylo jasno 1 A je to za mě hodně aktuální téma teda.

Ad ty náklady zelené Evropy - to je otázka. Já bych to možná zformuloval spíš tak, že průměrný Evropan (a nejen on) je v pozici té pomalu vařené žáby a ta zelená politika je sice relativně malá, ale zase hodně viditelná a hodně zpolitizovaná. Takže se toho na ní hodně svede, ale reálný problém toho "úpadku" jak říkáš je jinde a nebýt jeho, tak by to většina lidí nejspíš vstřebala celkem v pohodě (a té menšině co ne by se muselo pomoci).

Druhá věc je, jaké jsou náklady toho, pokud tu "zelenou politiku" mít nebudeme. V ČR to jsou věci typu sucho (o kterých by se tu teď pochopitelně mohla rozvinout debata, nakolik s tím souvisí, jestli klimatická změna existuje nebo ne - to bych teď nerad, dávám to jen jako příklad), v jiných zemích to má zase jiné projevy, ale rozhodně to nějaké náklady má.

V ČR je tahle debata pořád ještě na začátku, moc se to tu neřeší. Pro mě bylo docela "oči otevírajícím" zjištěním, že americká armáda vnímá klimatickou změnu jako jedno z nejvážnějších dlouhodobých rizik - právě z důvodu nákladů, které jí přinese (v prvním sledu třeba díky stoupání hladiny oceánu, což povede k zatopení nezanadbatelného množství jejich základen).
15:22:37
02.11.2021
Jirik_Tuňák1983
-> dragon_cb_cz 02.11.21 15:17:12: To ale netvrdím. Narážím pouze na celkový společenský úpadek.

Není ale ekologická vize Evropy taky jednou z příčin? Náklady, které to má sežrat, se dotknou úplně každého.
15:17:12
02.11.2021
dragon_cb_cz
-> Jirik_Tuňák1983 02.11.21 14:35:29: Tak střední třída je "na západě" dlouhodobě na ústupu a v ČR pořádně nestihla vzniknout a už umírá. Ale to fakt nesouvisí s ekologickou politikou EU.
15:05:16
02.11.2021
Jirik_Tuňák1983
-> palinator 02.11.21 14:52:42: No, já jsem předpokládal, že životní úroveň lidí má stoupat, nikoliv opačně.
14:52:42
02.11.2021
palinator
-> Jirik_Tuňák1983:
Tyto skupiny mi něco připomínají 3
14:35:29
02.11.2021
Jirik_Tuňák1983
-> Borderer 02.11.21 09:44:33: Nejhorší jsou skupiny, které mají velmi slušný plat, ale ne až tak slušný, aby dlouhodobě zvládali neustále rostoucí náklady. Mají se sice dobře, ale po překročení jisté hranice už balancují mezi třídami. Na druhou stranu právě díky tomu slušnému příjmu nedosáhnou na žádnou z podpor nebo dotací a jejich životní úroveň pomalu klesá, aniž by udělali cokoliv špatně.
upraveno 1x, naposled 02.11.2021 14:35:53
09:47:33
02.11.2021
palinator
-> saskyn2 01.11.21 19:38:56:
Tohle je jeden z příspěvků u kterejch si říkám, kde ty čísla bereš.. Mně by přišlo šílený platit zálohu i třetinu toho, co píšeš.
09:44:33
02.11.2021
Borderer
-> darklord: Pochopil si to opačně. Člověk, co bere kilo měsíčně se právě nedá použít jako bežný příklad naší společnosti. Majoritní většina lidí má spíš problém dosáhnout i na ten slavnej platovej průměr ČR. Což do budoucna znamená pro mnoho rodin návrat do "nižší pracující třídy, která je ráda, že nechcípne hlady".
upraveno 1x, naposled 02.11.2021 09:47:36
09:41:04
02.11.2021
saskyn2
-> Jirik_Tuňák1983: No hele já sice na EU sajuz nadávám, protože některý jejich rozhodnutí jsou naprosto nesmyslný a ožebračují vlastní občany, na druhou stranu si uvědomuju, že zatím nám pořád dávají víc než berou. Moje pani dělá financování projektů, který z velký části platí EU a řekněme si po pravdě bez EU bychom jako stát na tohle neměli. Otázka jak to bude, až se i tohle změní a bohatší státy nás přestanou dotovat a jestli tyhle dosavadní výhody dokážou vyvážit to špatný co je, a hlavně to špatný co přijde.
09:38:24
02.11.2021
darklord
-> Borderer: no ja prave vidim ze si celkom presnu ciastku napisal
09:33:50
02.11.2021
Borderer
-> darklord: Normálním člověkem bych označil toho, který pracuje a většinu svých výdajů vydá na jídlo, ošacení, bydlení a ostatní věci denní potřeby. Nemusí počítat každou korunu, avšak vyhazovat peníze do luftu taky ne....schválně nepíšu částku, protože ta je hodně individuální.
09:26:23
02.11.2021
darklord
-> Borderer: co to je ten "normalni clovek" ked ja ako ajtak (neberuci kilo mesacne) to nie som ?
09:21:28
02.11.2021
Borderer
-> Jirik_Tuňák1983: Jo, z pozice normálního člověka /ne ajťáka, co bere kilo měsíčně/ sem z budoucna takovej celkem rozpačitej.
22:08:59
01.11.2021
Jirik_Tuňák1983
-> Borderer 01.11.21 19:16:13: Začínáme se plíživě dostávat na úroveň nejchudších východních států. Ale furt existuje hodně spoluobčanů, kteří budou podle malého vzorku ze svého sousedství usuzovat, jak je to skvělé a velebit členství v eurobordelu.
upraveno 1x, naposled 01.11.2021 22:09:50
19:38:56
01.11.2021
saskyn2
-> Borderer: Babičce mojí pani přišla záloha 15000 za samotný plyn, důchod má 17000. Je jí 97 let, tak tuhými asi topit nebude3 Tchyni přišla záloha 18000 plyn, ale ty se s tím nějak poperou. A to nejsou částky od DPI, jim dodavatel nezkrachoval, jen zdražil3 A to je jen plyn bez elektriky.
Mě přišlo od DPI zatím jen na chalupu a to není teda tak hrozný, elektrika 2080, plyn 1200. Domů nepřišlo vůbec nic, ale počítám to bude mazec. Chalupu jsem dneska převedl k ČEZu za standardní nefixovanou cenu jakou budou mít všichni, doma s tím ještě čekám až zveřejní ceníky na příští rok, prý snad ve středu...
Jo a jestli si v DPI u ČEZu tak koukni jestli nemáš funkční online, mě funguje jelikož jsem byl dřív jejich zákazník, tak tam vidím fakturu na zálohu která ještě fyzicky nedorazila.
upraveno 1x, naposled 01.11.2021 19:42:09
19:16:13
01.11.2021
Borderer
-> saskyn2: Jo, mamce, coby důchodkyni, která zůstala na barák sama, sem zrovna o víkendu osazoval další kamna do baráku, aby nemusela spát v zimě.
Jedny jedou nonstop na těch se i vaří, druhé budou při případ, že přijede ségra s rodinkou nebo my s minimem a bude žádoucí mít v domě víc jak 15 stupňů.

A to ještě ani nepřišla výše zálohy od DPI po pádu BE.

Fakt důstojný konec ženský, která celý život pracovala...je mi z toho na blití.

Edit: A nejsmutnější na tom je fakt, že si oba pamatujeme, jak jsme ty kamna stěhovali z baráku do garáže, když frcely dotace na přímotopy. Díky bohu se to nevyhodilo....
upraveno 1x, naposled 01.11.2021 19:17:48
18:34:26
01.11.2021
saskyn2
-> Jarda/felda: pokud vím tak pouze kotle, tj petry a sporák na chalupě můžou jet o 1063
18:25:34
01.11.2021
Jarda/felda
-> saskyn2 01.11.21 15:26:35: ono to topení už je "zakázaný" jen to bude platit až od příštího roku kdy starý kotle zakážou a ty 4 a 5 třída už nezakouří jako starý 4
18:05:52
01.11.2021
King
-> palinator 01.11.21 16:03:40: U nas na vesnici jsem nesondoval, ale toho 40 letyho Dakona, co mam ve sklepe jsem uz zudrzboval a pod rouskou tmy si delame fajn vecery z vicemene odpadniho dreva z ruznejch zdroju. Je s tim trosku pakarna, ale jako panelakovej kluk to mam jako konicka :-)
16:03:40
01.11.2021
palinator
-> saskyn2:
U nás teda žádnej nárůst topení tuhejma nevidím. Máme v obci plyn a uhlím netopí snad nikdo. Dřevem topí ti, kteří jím topili vždycky, mimo jiné já. Je teda pravda, že soused topil starou elektrickou akumulací, tu vyhodil, dal elektrokotel a protože má rodinu, barák potřebuje investice a chce ušetřit, tak vyhodil 40 let starýho Dakona na uhlí a koupil zplyňovák Atmos. A chodí do lesa.

Jinak jak fouklo, tak bylo celkem dost dřeva, známej obepisoval lidi který by o to (zadarmo) mohli mít zájem a nepřišel nikdo. Tak to máme všechno na zahradě on a já. 3
A není to podle mě o tom, čím topíš, ale jak topíš, samozřejmě pak taky v čem topíš, ale to je až druhotný problém. Smrad u nás ve vsi moc není, ale třeba je to tím, že jsme na kopci a nikoliv v nějakém údolí. Každopádně si úplně nedovedu představit, jak by se mělo proměnit lesní hospodářství. Uhlíkově bude les skoro šul nul, když se tam dřevo nechá, bude úplně šul nul, ale bez užitku. Takže se to bude muset nějakým uhlíkem nahradit. Nedovedu si představit, že obce a firmy budou lesy dojit průmyslovou těžbou biomasy do elektráren efektivněji, než jak to dělají sami lidi, kteří vědí během týdne, že někde padla souše.
15:26:35
01.11.2021
saskyn2
-> palinator: Jo se šetřením zdroji souhlas, ale je nesmysl vypnout jádro, nasmlouvat málo plynu který zdraží, zdražit elektriku emisníma povolenkama a pak zjistit že teda je to tak drahý, že se lidi budou dostávat do exekuce, tak jim zase plošně odpustím dph a budu dávat dávky pro socky i lidem střední třídy3 A přesně jak říkáš, tohle přerozdělování zase přitáhne pijavice co se na něj přicucnou a bude to výhodný hlavně pro ně. A hlavně si kluci všímejte kolik ted lidí okolo začalo topit uhlím a dřevem, tady to ted smrdí každý den, co je na tom proboha za ekologii. Jak píšeš, vůbec bych se nedivil zákazu topení dřevem, protože takových lidí ted bude raketově přibývat a stát z nich nic nemá, stejně jako z té studny.
15:02:42
01.11.2021
palinator
-> saskyn2:
Ono bohužel důvody, proč se takové věci dějí, nejsou vymyšlené. Osobně mi je celkem u prdele globální oteplování, ale budoucí nedostatek zdrojů už vnímám jako hrozivý a reálný. To je hlavní problém. Bohužel lidi nemají takřka žádnou motivaci jakýmkoliv způsobem šetřit. Tak musí přijít regulace, která ovšem funguje všelijak a nedá se z ní necítit pachuť toho, že pro některé skupiny je to krajně výhodné a o skutečný smysl moc nejde.

Mám ale docela strach z toho, že i když se člověk snaží být nezávislý na systému, systém ty cesty nezávislosti přetíná jednu po druhé. Tedy pokuď se člověk rozhodne, že bude nezávislý v podobě studny, topení dřevem a vlastním hospodářstvím, přijdou regulace na studnu, topení dřevem se postaví mimo zákon a malochovy skončí, protože nejsou pod stálým veterinárním dohledem a ruší to sousedy. Záhony zakážou protože hnojení zhoršuje kvalitu vody a navíc je hospodaření uhlíkově kladné. Takže opět závislost na systému, kde pokud se člověk bude chtít dostat do střední třídy, tak se to nevyplatí, protože tato bude dotovat pracující nižší třídu, aby nechcípla hlady.
To, že by byla dovolená grilovačka hovězích klobás na ohni, neočekávám že by vydrželo po následujících 20 let.
14:49:35
01.11.2021
palinator
-> Crestik 31.10.21 22:19:11:
A do novějšího kotle odpad házet nejde? 3
10:28:15
01.11.2021
saskyn2
-> Crestik 31.10.21 22:19:11: V normálním světě rozumní nepotřebují čerpat dotace, protože se dokáží uživit bez dotací. Jo jinak máš pravdu v tom jak je to ted nastavený je jediná rozumná volba dojit dotace dokud to jde, ale jak asi všichni víme ono to navždy nepůjde, ono se ta dotace totiž někde musí vzít. Zbytek viz-> Borderer 01.11.21 07:27:15: Naprostý souhlas. Zelená úsporám je fajn, budu na ní taky zateplovat, ale papírování k tomu zabere nesmyslný čas, spoustu peněz z toho prožerou úředníci který to připravují, další peníze si nahodí navíc firmy který z dotace samozřejmě taky něco chtěji mít. Ve finále bych si to raději celý zaplatil sám kdyby mi stát nebral peníze na emisních povolenkách a dalších nesmyslech. Hlavně tohle přerozdělování peněz a centrálně řízený hospodářství tady už jednou bylo, nechápu, že se z toho nedokážou poučit.
07:27:15
01.11.2021
Borderer
-> Crestik: Problém je asi v tom, že oni ti vlastně seberou i ten poslední zbytek peněz a až budeš chcípat hlady (nebo zimou - lze si vybrat), tak si oni rozmyslí, jestli ti pomůžou. A když vezmu v potaz často nesmyslný podmínky v dotačních programech ala zelená úsporám nebo co se zrovna u nás jede na domovní ČOVky, tak si to bude podmíněný nějakým dalším brutálním zásahem do života. Elektroauto, tepelný čerpadlo atd, což povede u mnoha lidí k návratu o sto let zpět, protože když člověk nemá na topení, tak si asi mrdku na baterky taky nepořídí... Na to se nám může nabalit ztráta zaměstnání, protože jsme montovna Evropy a celej venkov, kde bylo jediný koudný zaměstnání JZD, se sjíždí do obrovských fabrik.

edit: A vlastně pokud bude kde pracovat, protože nevěřím, že tady zůstanou fabriky a budou se ukájet nad tím, jak jsou eko. Buďto zkrachujou pro naprostou nekonkurenceschopnost nebo si sbalej svý stroje a odtáhnou na východ. A pak nám sem budou vozit hotový výrobky, na který bude běžnej člověk slintat před výlohou, jak na Daewoo Racer v Tuzexu.
upraveno 1x, naposled 01.11.2021 07:33:20
22:31:46
31.10.2021
Crestik
-> King: co konkrétně? Tím myslím jako že běžně funguje v praxi
22:30:29
31.10.2021
King
-> Crestik 31.10.21 22:19:11: Ehm...spoustu z toho, co jsme si pred referendem o pristoupeni neumeli ani predstavit, se uz davno stalo realitou.
22:19:11
31.10.2021
Crestik
-> saskyn2: hele, nohama na zemi. Kolik toho, co proběhlo internetem se děje v praxi? Zatím jen ti rozumní čerpají dotace, nic víc. Od 1.9. chcou omezit nějaké kotle, do kterých lidi hážou domovní odpad...zatím ani neví, jak to řešit. Chce to dojit, co to jde a být zticha, ovce na to nadávaj, protože neví vo co gou a přečtou si tak maximálně nadpis na novinkách...obrazně. Koho tady konkrétně za posledních 5-10let omezila EU? Jednotky lidí...ostatní si ničeho ani nevšimli.
19:15:00
31.10.2021
Jirik_Tuňák1983
-> saskyn2 31.10.21 18:56:40: Já si myslím, že Brusel by už měl hořet jak Drážďany, protože tohle už není možný.
18:56:40
31.10.2021
saskyn2
Lidi si nechaji srát na hlavu dlouho, ale tohle už EU sajuz nemůže ustát. ekonomickydenik.cz/evropa -chce-zdanit-emise-z-dopra vy-a-vytapeni-chudym-nakla dy-obratem-uhradi-dotaci?u tm_source...
17:53:37
31.10.2021
Crestik
-> Jumbo: ta vstupní investice musí být raketa, podívej se jen na základy, na kterých to stojí, kráter jak sopka, roxory, kvanta betonu. Na druhou stranu provoz zadarmo, žádní lidi na směny, jednou za rok objede ferda se základkou větrníky s tekalemitkou a hotovo. Ono to totiž je schopno vyrobit celkem dost elekřiny...no, asi jako fakt moc hodně.
12:03:35
30.10.2021
Jozka
Jeden zlej jazyk mi tvrdil, že náklady na výrobu a instalaci větrníku = užitek za dobu životnosti (2018).. Ty "námořní" údajně vycházej malinko líp - bohužel výrok nedokážu ověřit, nicméně "autorita" toho zdroje je poměrně vysoká.
10:03:33
30.10.2021
dragon_cb_cz
-> Matthes, záškodník z TechWebu 30.10.21 08:33:59: Tak Temelín jí taky nemá neomezenou 4 Ale že jaderky umí tý elektřiny vyrobit hodně asi nikdo nezpochybňuje, argumenty proti nim jdou z jiný strany, ne?

Ale přijde mi, že se ta atmosféra v Evropě zase obrací... o budoucnost jádra v EU až takovou obavu nemám.
08:33:59
30.10.2021
Matthes, záškodník z TechWebu
-> Jumbo: No podle zvuku je ten dopravnik elektrickej mozna? Jinak, ze je tahle prilisna honba za ekologii picovina, to je jasny... ovsem ne kazdymu :-( Zrovna mi kolega rikal, ze nekde cetl clanek o ekologii tehle vetrniku a prej kdybys chtel vetrniky, co dosahnou alespon stejnyho vykonu co Temelin, tak bys musel mit tolik zeleza a betonu, jako ve 3 Temelinech. A vtip je, ze ty vetrniky taky nemaj neomezenou zivotnost.
08:12:32
30.10.2021
Jumbo
-> Jirik_Tuňák1983: Zajimala by me ekologicka stopa prepravy takoveho listu, to cele pak 3x, k tomu prevoz gondoly a cele nohy, umisteni na misto, to muselo protect nafty...
13:51:15
27.10.2021
Jozka
-> palinator: 3 ale to by bylo malebné..
13:03:20
27.10.2021
palinator
-> King:
Zamkne se to všechno "do rovnýho" a může se jezdit. Škoda že reálně asi jen s párou. 3
12:57:23
27.10.2021
King
-> palinator: A ty rele urcite prezijou i silnejsi elmag bouri, kterou nam Slunko urcite nekdy v budoucnu nadeli :-)
12:47:12
27.10.2021
palinator
-> bouchy:
U elektromechaniky je problém v tom, že nejde zapojit do dálkového ovládání. Dále je to náročné na personál, protože jsou obsazená stavědla na zhlavích + výpravčí u řidícího přístroje. Je to poměrně náročné na údržbu a chybí náhradní díly. Proces stavění jízdních cest je velice zdlouhavý, proto se nehodí na vytížené stanice. Nicméně z hlediska kolejových obvodů může být taková stanice řešena velice jednoduše. Podmínkou je, že výpravčí musí vždy ověřit volnost staniční koleje. Jízdu do záhlaví má pod dohledem jednoduchý sériový kolejový obvod. Faktická životnost elektromechaniky jsou snad stovky let, s dílčími opravami.
Releovka je velice rychlá co se týče stavění vlakových cest (rychlejší než elektronické stavědlo), šla použít i v jednoduchém dálkovém ovládání, vyžaduje pravidelnou údržbu - výměnu relé. Závady jsou v podobě upadlých kabelů (nebo obecně vadné kabelizace) nebo vadných relé. Releovka paradoxně žere méně než elektronické stavědlo, nevyžaduje klimatizace, apod. Životnost releovky je tak půl století.
Elektronika má další funkce, které zvyšují bezpečnost vhodnou pro vyšší rychlosti. Dá se do něj snadno vmístit rozsáhlejší závěrová tabulka, kde pak lze stavět třeba vlakové cesty s omezenou rychlostí kvůli potenciálně ohrožujícím současným jízdním cestám; podporuje to vjezdy na obsazenou kolej; není problém s komunikací pro ETCS (na releovku se musí dělat krkolomný interface); lze k tomu plácnout další data v rámci GTN (čísla vlaků apod.); automatické stavění vlakových cest (nebo alespoň automatické stavění stále stejné vlakové cesty od nějakého návěstidla); zásobníky povelů, atd. Práci to hodně usnadňuje, ale bezpečné je to v mnohém srovnatelně. Spolehlivost se řeší horkými zálohami, ale pořád jsou to prostě kompy. Životnost je tak 25 let, pak je třeba všechno vyhodit. Při ceně takového zařízení vyvstává zcela logická otázka...
upraveno 1x, naposled 27.10.2021 12:47:51
11:20:04
27.10.2021
bouchy
-> palinator: A já se ptám - je to tak správně? Je to tak v pořádku? Do detailů implementace nevidím. Releovka je něco lepšího, tak aspoň tak - pokud to někdo umí opravit/udržovat. Je mi jasný, že se nedá lusknutím prstu změnit veškeré ovládání a zabezpečení. Ale teď to udělalo několik mílových kroků vpřed. Málo se mluví např. o C2C komunikaci, abych se vrátil k automotive. Na papíře to je, věřím tomu, že pár totemů na dálnicích by nestálo svět, otázka jak obměna kompatibilního vozového parku.
11:13:26
27.10.2021
palinator
-> bouchy 27.10.21 10:53:15:
A přitom elektromechanika je dodnes na koridoru v úseku Radotín-Beroun. Na Smíchově pak jedna z nejstarších, ještě ruských, releovek. A někde zůstanou klíče nafurt, dokud se trať nezruší. Když už se dělá i lite verze ETCS pro D3.
11:02:27
27.10.2021
bouchy
-> U-Geen 27.10.21 10:35:38: No moc ne... po příjezdu rozborka a posílení/vylepšení toho, co indičtí zaměstnanci neřešili. Jawa je celkově ve smutném stavu, nevím co je horší, jestli vývojová agónie, tedy dlouhý vývoj 100% vlastního probduktu, nebo prodej loga, licenční výroba něčeho s maličkou přidanou hodnotou. Koukám, že Jawa Divišov/JRM nyní vystupuje pod názvem "Jawa Factory". Tam se to prej mělo obracet k lepšímu, říkali v TV. Říkali. Co se teď dává vítězi Zlaté přilby? Indická Jawa "předělaná" na dirt track.
10:58:32
27.10.2021
Jumbo
Tak jsme se v práci byli projet s Enyaqem a mám z toho takový "hmmmm" pocit... Jízdní dynamika relativně dobrá, i když u auta za tu cenu bych čekal něco lepšího, podvozkově až překvapivě v pohodě, sedí, ale zároveň to tlumilo rozbitou silnici, takže tam asi nebylo co vytknout... Co bylo ale dost rušivé, bylo pískání elektromotoru na zadních sedadlech. Jeli jsme 3, takže jsme se vzadu prostřídali a to pískání je fakt otravné a fakt dost slyšitelné... Kolega to přirovnal ke starému trolejbusu, bylo to slyšet i při rekuperaci...

Kvalita interiéru taky nic extra, výbava byla asi hodně vysoká, ale stejně všude hromada hnusných tvrdých plastů, například madla dveří nic moc... Centrální obrazovku nemá smysl hodnotit, to už teď je asi ve všech nových Škodovkách stejné, ale rozhodně nic pro mě...

Dokážu si představit s tím jezdit, kdyby mi to někdo dal jako služební (jezdím služebně hlavně AT a DE, kde už infrastruktura je), ale není to nic, z čeho bych byl nějak odvařený, hlavně ne za ty prachy...
Extreme Tyres