Elektrická pumpa vs Palubný Pc

prohledat
77 příspěvků (zobrazeno 51 až 77) od 08.04.2012 do 08.05.2012, založil/a minno
řadit dle data
19:33:46
23.04.2012
minno
-> čert: jj
18:44:29
23.04.2012
čert
-> minno: když vyhodíš ten průtokoměr máš tam stále odbublinkovač?
13:20:42
23.04.2012
minno
V sobotu som robil pokusy - testy.



Nasledovné zistenia:

- 1. Facet pumpa aj napriek zapojeniu spolu s odbublinkovačom z Fava, dáva stále pomerne silný tlak benzínu, pri vypnutom motore to mierne pretlačuje ihlový ventil v karburátore - okolo ventilu slzí benzín (testované pri zhodenom viku z karbu, ihlový ventil je ale mechanicky v bezchybnom stave).

- 2. Vďaka prietokomeru umiestnenom v palivovej sústave (na hadičke pred karburátorom), motor skrz nedostatok paliva vo vysokých otáčkach (nad 4000) vo veľkej záťaži vynecháva (po odobratí prietokomeru zo sústavy tento problém zanikne).



Potrebujem tieto problémy vyriešiť. Uvítal by som nejaké osvedčené návrhy:



ad 1. Chce to znížiť tlak od pumpy. Napadá ma upraviť prepad tak, že vyhodím odbublinkovač (v tom odbublinkovači je na vývode "prepadu" tá gulička, ktorá trochu obmedzuje prietok do prepadu) a miesto neho tam dám T-čko, do prepadu potom pôjde silnejší tlak a viac benzínu. Ako ale zabezpečiť to, aby sa stíhal za všetkých podmienok karburátor dostatočne plniť? Aby prednostne tiekol benzín do karbu a len nepotrebný zvyšok sa vracal do nádrže? Čo tak pripojiť vývod z Tčka do karbu do rovna a vývod z Tčka do prepadu dohora?

Druhou možnosťou je vysrať sa na elektrickú pumpu. Jediné čo potrebujem od pumpy ako službu navyše je predčerpanie benzínu pred štartom. Návrh AC Pumpa z Favorita s vyšším tlakom. Má ju niekto v škodovke so SEDRom? Aké sú skúsenosti?



ad 2. Výrobca prietokomeru uvádza maximálny prietok do 0,8 litra / min. (ale H2O, nie benzín). To musí byť predsa dostatočné na krmenie motora, nie? Prečo to potom robí problémy s dodávkou paliva? Nemôže byť zas problém len s pumpou, ktorá moc tlačí a ten benzín skrz prietokomer sa ešte viac rozvíruje či pení?
upraveno 3x, naposled 23.04.2012 13:25:01
21:54:48
12.04.2012
minno
Takže danie prietokáča vyššie ako odbublinkovač + priškrtenie hadičky, nepomohlo :(
21:42:45
12.04.2012
minno
-> peti: mas pravdu, takyto navrh som nechcel pocut3
17:14:24
12.04.2012
peti
-> minno: jeden navrh by som mal, ale stym nebudes suhalsit, vyhod ten palubny PC a bude pokoj, ajtak to nebude nikdy ukazovat realne 3
14:59:12
12.04.2012
castrol
-> minno: pouziva sa to nielen v modelarstve
14:27:25
12.04.2012
minno
-> PRPKO-Bez auta: niečo také existuje? a kde sa to dá splašiť?
14:22:52
12.04.2012
PRPKO-Bez auta
-> minno: čo skúsiť nejaký jednosmerný palivový ventil a umiestniť ho pred prietokomer

4
12:28:44
12.04.2012
minno
-> castrol: to je detail, skôr by som potreboval nejaké tipy ako to celkovo doriešiť.
11:14:45
12.04.2012
castrol
-> minno: co tak ju priskrtit tou kovovou paskou
09:59:15
12.04.2012
minno
Nikto nič? Nejaké návrhy?
23:37:26
11.04.2012
minno
Asi tú hadičku aj trochu priškrtím (lenže čím), aby do hadičky na ceste do karburátora šiel približne len taký tlak, ako dáva bežná AC pumpa a tiež umiestním prietokomer vyššie, a zvyšok nech si tečie do prepadu a musí to byť OK.
23:25:01
11.04.2012
minno
Kúpil som a zapojil odbublinkovač z Fava a spravil prepad do hrdla nádrže. Zdá sa, že to pomohlo, aspoň teda z časti. Stále však nie na 100%.

Za jazdy to už ukazuje spotrebu normálnejšie.



Kým bol motor studený, prvé testy, tak sa už pri vypnutom motore a zapnutom zapaľovaní prietokomer vôbec netočil, všetok benzín šiel do prepadu. Žiadaný stav.



Prešiel som ale 20 km, vypol motor a nechal len zapnuté zapaľovanie, a takto pri vypnutom motore spotrebu znova začalo ukazovať, prietokomer sa znova točil. Síce už pomalšie a ukazuje menšiu spotrebu ako predtým bez prepadu, no stále tam tento neželaný efekt je. Predpokladám, že to má teda ešte stále aj nepriaznivý skresľovací efekt aj za jazdy. A pritom keď motor stojí a zapaľovanie je zapnuté, benzín normálne preteká cez prepad nazad do nádrže, no tlak benzínu napriek tomu ešte tlačí benzín furt aj cestičkou do hadičky ku karburátoru, kde je aj prietokomer a dáva do prietokomeru pulzy, i keď je ihlový ventil v karburátore uzavretý.



Otázka znie, ako to vyriešiť? Napadá ma skúsiť buď vyoperovať tú guličku z odbublinkovača, ktorá uzatvára/znižuje prietok cez prepad - len neviem, či by potom ostal dostatočný tlak aj na plnenie karburátora. Alebo druhá možnosť - priškrtiť trochu hadičku smerom do karbeču (medzi odbublinkovačom a prietokomerom)?



Prípadne neskúsiť len umiestniť prietokomer fyzicky vyššie, aby bol v úrovni nad odbublinkovačom (toto by mohlo byť asi najlepšie a účinné riešenie podľa mňa)? Teraz to mám zatiaľ nejako takto:
zvětšit Elektrická pumpa vs Palubný Pc - obrázek od minno vložen 11.04.2012 23:25:01
upraveno 1x, naposled 11.04.2012 23:31:56
14:25:40
08.04.2012
minno
Pomohlo by použitie odbublinkovača z Fava?
13:58:10
08.04.2012
darklord
-> sep: tak ono auto s takto zapojenym cerpadlom by po spravnosti nemalo ani prejst STK, je to vazna zavada ked sa cerpadlo nezastavi spolocne s motorom.
13:32:39
08.04.2012
sep
-> minno: :taky bych to tak neprožíval,plus bych jako větší potenciální průser zmínil přívodní hadici karbu kdy nalisovaný nátrubek bývá u starších kousků často volný a v případě uvolnění hadice/nátrubku letí benzín na výfukové svody/výfuk.
13:32:21
08.04.2012
minno
-> palinator: stať sa môže všeličo. A tých bugov, ktoré by v tomto smere ešte šlo vychytať, je tiež ale strašne veľa.

-> Matthes, záškodník z TechWebu: to ja neviem, ty mi povedz :)
13:30:47
08.04.2012
minno
Ako sa zvykne robiť prepad? Keby som dal za Facetku T-čko, na jeden vývod hadičku do karbeču (a tam aj prietokomer) a na druhý vývod prepad nazad do nádrže, fungovalo by to? Netlačilo by to potom všetok benzín ľahšou cestou len do prepadu?
13:27:19
08.04.2012
Matthes, záškodník z TechWebu
-> minno 08.04.12 13:20:52: Nepér?
13:26:04
08.04.2012
minno
Ad predčerpávanie pred štartom -> Nejde ani tak len o padanie benzínu, už sa tu o tom podiskutovalo veľa, SEDR karburátor proste vysýchá, benzín sa odparí, či už po dlhšom stání, alebo v letných horúčavách, či po vypnutí horúceho motora, a pri ďalšom štarte už treba dočerpať palivo. A osobne radšej dočerpať pred štartom, ako potom o to dlhšie točiť motorom pri štartovaní.

S AC pumpou (mal som fungl novú) mi to k spokojnosti nefungovalo, stačilo večer odstaviť auto vonku, a ráno už bol problém....

Favo pumpu s vyšším tlakom som ešte neskúšal, ale zrejme sa po nej obzriem a vyskúšam ju.
upraveno 1x, naposled 08.04.2012 13:26:42
13:24:30
08.04.2012
palinator
-> minno:

Známýmu chcala pumpa benzín přímo do alternátoru a světe div se, neshořelo to. Ale neřikám, že se to nemůže stát.
13:20:52
08.04.2012
minno
No, s tým zapojením elektrickej pumpy napriamo k zapaľovaniu, zas nepreháňajme. Ukážte mi jedného človeka, napr. sem na virte, ktorý to má pripojené cez nejaký prídavný obvod. Nepoznám ani jedného. Som za bezpečnosť, ale toto je myslím taká vec, že by sa muselo stretnúť strašne veľa náhod súčasne, aby to malo fatálne následky a zároveň aby mi odpojenie pumpy pri zhasnutí motora v takej krízovej situácii pomohlo. To skôr ostanem pripučený mŕtvy niekde medzi prednou nápravou a sedačkou ako toto. A čo napríklad dobrodruhovia so starším typom AC pumpy s vývodom dohora? Stačí uvoľnenie alebo prasknutie storočnej hadičky za pumpou a je to. Tiež samovrahovia? Takže ako vravím, nepreháňajme.
11:03:00
08.04.2012
Markop
-> darklord: Je statečný, po bouračce uhoří jako chlap...
10:50:55
08.04.2012
darklord
Prva moja poznamka pojde OT. Ale kazdopadne ma strhalo ked to citam. Mat zapojene palivove cerpadlo napriamo k zapalovaniu je diletantstvo najvyssieho kalibru.



K tomu zapojeniu palivoveho cerpadla pred startom, aky je s tym problem zohnat nejake spozdovacie rele alebo tlakovy spinac na kvapalinu - otocis klucikom v zapalovani, elektricke cerpadlo par sekund pobezi a potom sa vypne do dalsieho zapnutia zapalovania, ked motor natocis pojde uz normalna mechanicka podavacia pumpa. Ale predcerpanie pred startom aj tak nechapem, dat tam velku pumpu z fava a problem s padanim benzinu nemas.
10:30:09
08.04.2012
palinator
Facetka se neprotočí odpojená, když se do ní tlačí benzín? Nebo pak nějakej zpětnej ventil a Tčko a připojit paralelně k AC pumpě. Nebo pokud vypnutá Facetka benzín nepustí zpět, tak nedávat ani ten zpětnej ventil. Toť moje úvaha.
10:07:00
08.04.2012
minno
Ahoj. V škodovke mám zabudovaný palubný počítač. Na vedenie paliva mám však použitú elektrickú pumpu (Facet). A zdá sa, že tieto dve veci si akosi furt spolu dobre nerozumejú.

Pumpu mám elektricky pripojenú na "kľúčik". Vždy keď je zapnuté zapaľovanie, pumpa beží.



Ide o to, že hoci pumpa je nízkotlaková, ona ten benzín furt tlačí (nie ako bežná AC pumpa, ktorá doplní plavákovku a viac netlačí). Čiže aj keď je už naplnená plaváková komora a ihlový ventil zavretý, pumpa beží a síce neviem, ako tento dej s benzínom fyzicky prebieha, jedno je isté - prietokomer sa furt točí. Zrejme pumpa víri uzavretý okruh benzínu v hadičkách od ihlového ventilu po nádrž. Prietokomer som už mal umiestnený aj pred pumpou, aj za pumpou, je to skoro to isté.

V praxi to znamená toľko, že i keď motor nebeží a je zapnuté zapaľovanie a pumpa beží, prietokomer sa stále točí a robí prietok, i keď žiadny benzín sa nemíňa.

Tiež sa zdá, že tento nechcený efekt ovplyvňuje zobrazovanú spotrebu i za jazdy, proste prietokomer sa točí vyššou rýchlosťou i keď skutočný prietok je malý, no benzín vďaka tlaku pumpy v hadičkách "víri".



Uvítam nejaké rady či tipy, ako tento problém vyriešiť. Zrejme so zachovaním tejto pumpy to nevyriešim nijak :( Elektrickú pumpu potrebujem len kvôli predčerpaniu paliva pred štartom.

Ideálne mať elektriku len pred štartom, pri behu motora mať AC pumpu1 Len ako to spraviť, netuším.
upraveno 2x, naposled 08.04.2012 10:09:07
Extreme Tyres