subwoofer vyhazuje zesilovač

prohledat
16 příspěvků (zobrazeno 1 až 16) od 15.06.2016 do 16.06.2016, založil/a Majki
řadit dle data
19:45:03
16.06.2016
Majki
-> Tuner#2 - zrušená registrace 16.06.16 16:33:31: tohle zapojení je jak máme my. Dneska vše zapojeno stejně jako včera ale s úplně jiným výsledkem. Na žádný rozdíl jsme nepřišli jen se to zapojilo znovu a bez druhé baterky vzadu a jede to úplně normálně a "naplno" co zesik dovolí... Nechápu v čem je rozdíl. Takže snad vyřešeno
16:33:31
16.06.2016
Tuner#2 - zrušená registrace
Pokud to bude brát z pohledu terminálů jako že jeden vlevo a druhý vpravo, tak to máš správně jak psal Zdany do série a výsledek je 4Ohmová zátěž... Ukaž případně foto zapojení.
zvětšit subwoofer vyhazuje zesilovač - obrázek od Tuner#2 - zrušená registrace vložen 16.06.2016 16:33:31
upraveno 1x, naposled 16.06.2016 16:33:52
16:32:08
16.06.2016
Tuner#2 - zrušená registrace
-> Majki 16.06.16 07:33:55: Tak v tom případě to máš blbě a jedeš jen na jednu cívku do 2 Ohmů!!!

Napřed si to ujasníme, woofer má dva terminály, co terminál, to uvnitř kruhová cívka.

Pokud ale to kreslíš tak, že cívky jsou pod sebou, tak máš zapojenou jen jednu a to tu horní = zátěž pro zesík 2Ohmy
zvětšit subwoofer vyhazuje zesilovač - obrázek od Tuner#2 - zrušená registrace vložen 16.06.2016 16:32:08
13:06:20
16.06.2016
StepaNoFUN
-> Majki: I tak - tu 4ku bych viděl jako minimum... Ale já jsem asi magor. Tahám ke všemu 3x tak silný dráty než je nutný.
09:55:45
16.06.2016
Majki
-> StepaNoFUN: ehm teď jsem se na to byl podívat a ona tak 2,5mm2 byl a teď bude 4mm2
08:51:03
16.06.2016
StepaNoFUN
-> Majki 16.06.16 07:32:52: 2,5mm2 mi na woofer přijde dost málo.
07:38:44
16.06.2016
Majki
-> Tuner#2 - zrušená registrace 15.06.16 22:25:42: nastavení gainu je sice pěkné, takhle to nastavené bylo (teď už to je celé prekopane jak jsme zkoušeli další a další možnosti) ale hranice zkreslení pro woofer je mnohem dál než zareaguje ochrana, ta to prakticky vyhodí než je woofer schopen pořádně zahrát...
07:33:55
16.06.2016
Majki
-> Tuner#2: jojo, cívky jsou pod sebou, nedošlo mi ze bych ji tam mohl nakreslit. Pardon.
07:32:52
16.06.2016
Majki
-> Zdany: děkuji za odpověď. Odpor jsem měřil a při klidovém stavu je to cca 1,9ohmu na obou cívkach. Netušil jsem že se odpor mění takže to zkusíme změřit dneska.
Otázka monobloku mi je jasná ale momentálně pracujeme s tím co máme, finance.........
Zesak je starší ale v autě už hrál a hrál bez jediného problémů pouze se přešlo na silnější woofer který je momentálně mimo ozvučnici kvůli zkoušení (zkoušeli jsme i na 1ohm). Woofer je starší a zřejmě i opravovany nějakou firmou v Hradci. Dneska tedy zkusíme ještě jiné rádio. S rádiem v autě byl problém že nemělo pořádně ukostrene chinche po externím ukostřeni už to je problém vyřešen.
Kabely jsou nějaké průhledné 1.5mm2 dneska to budu měnit za 2,5mm2.
Dneska proběhne další zkoušení. Jsem na to docela zvědavý... Děkuji moc za rady!
23:25:33
15.06.2016
Tuner#2 - zrušená registrace
-> Majki 15.06.16 21:01:20: Preceda ma pravdu, ja na to koukal jako jedna civka apod ni druha a tys to myslel tak, ze terminaly vlevo a terminaly v pravo co? V tom prioade to mas fakt do serie spravne.
23:09:55
15.06.2016
Zdany
A jeste bych zmeril odpor jednotlivych civek. V klidu a pak bych zatlacil rovnomerne na stred membrany, zda se odpor meni cca u obou civek stejne.
BTW, zes i woofer jsou novy?
23:06:34
15.06.2016
Zdany
Hele, asi takhle. Pokud to mas zapojene tak jak kreslis na tom zesiku jak pises, tak hrat to musi. :) Mas to zapojene seriove, tak ti to v souctu da 4 ohmy a to je ok. Pokud zesik opravdu umi zatez 2x 4 ohmy. To ze ti zesik vypinaje automaticka ochrana pred spalenim, kdyz klesne zatizeni vystupu zesilovaci pri urcitem vykonu pod limitni 4 ohmy na kanal. vetsinou zesiky ustoji nizsi zatez, ale je to vyrobce od vyrobce. Pro woofery je vzdy lepsi monoblok, ktery je uz primarne koncipovam na vyssi vykon a nizsi zatez vystupu. Nebo dvoukanaly. Tyhle mustkovatelne zesiky, co umi 6/4/3/2 kanaly byvaji citlivejsi. Kazdopadne, pokud ti to i v tom zapojeni pada, tak je to opravdu divne. Samozrejme zalezi take na bedne, jakou mas.. Ta ma totiz vliv na ohmicky prubeh zateze (samozrejme take zalez na frekvenci). takze pri spatnem naladeni bedny muze zatez klesnout a zes padne do protectu.
To ze jsi k tomu dal baterku bliz a zvetsil jsi prurez kabelu je jedine dobre. :) Nizsi proudove ztraty. Zes ti padne do protectu pozdeji... :) Jak pises.
Naladeni de facto mas spravne, otazkou zustava, v jake kondici je vystup z radia, jakou ma vystupni voltaz a oproti tomu je i nastaveni citlivosti na zesu (gain). Vetsinou se nedava na plny kule, ale vzdy o nco mene.
Muze se totiz stat, ze ti cela soustava limituje, takze z klasicke sinusoidy se stava nejaky paskvil.
Pokud nemas na radiu moznost nastavit hlasitosti pro woofer tak bych sel touhle cestou:
Nastavit hlasitost na maximum tak, aby ten predek hral ciste (tak jak jsi psal, ze mas) a na zesiku byl sel na gainu od minima az do hranice, nez se zes vypne. Gain bych o kousek vratil a nechal bych to tak byt.
Dalsi varianta je prace s osciloskopem, umelou zatezi atd. :)))))
Jo a nezminil jsem, ze zalezi sakra i na privodnich kabelech k wooferu. :)
22:25:42
15.06.2016
Tuner#2 - zrušená registrace
-> Majki 15.06.16 21:01:20: Zesik mit rozhodne vic nebude, ale to je pro diskuzi jedno.

Jak nastavit gian mrkni sem: www.autohificlub.cz/clank y/jak-spravne-nastavit-vyb uzeni-levelgain-na-zesilov acich-audiosestavy?id_arti cle...

U wooferu je to slozitejsi, ale da se to.

No a zapojeni, to mas uplne spatne. Ty mas v podstate zapojenou jen jednu civku wooferu a tu mas na mustek zesiku, ktery v mustku dude ujet min. 4 Ohmy a ty po nem chces podavat vykon do zateze jen 2 Ohmy!!! To se nedivim, ze se tomu brani vypinanim a muzes byt rad, ze jen vypinanim, ze jeste neschorel. Druhou civku musit pripojit seriove, aby to melo 4Ohmy a pak by to melo makat.
21:01:20
15.06.2016
Majki
-> Tuner#2: Woofer mi je jasné že ten výkon mít nebude ale nevěděl jsem co je to SPL
zesík si myslím že by mohl mít trochu víc.
umm muj maliřský um? to nedopadne dobře ale budiž
max myšleno onen gain - pro mě potenciometr otočeny na max. radio je vybuzene cca třičtvrtě, tak aby hrál čistě předek. ale fakt o tom vím hovno...

předtím na tom zesíku jely dva woofry (netuším jake ale jsou porad v aute) a ty to zvládá.

Muj nazor je ten že zesík už dáva svoje maximum a proto už víc nezvladne... potřeboval bych to potvrdit nebo vyvrátit pro kolegu s kterým bojujeme.
Jinak sorry ale v tomhle se baviš s uplným kreténem 40
zvětšit subwoofer vyhazuje zesilovač - obrázek od Majki vložen 15.06.2016 21:01:20
20:15:43
15.06.2016
Tuner#2 - zrušená registrace
Tak predne par upresneni. Woofer nema 1000W (to je jen kratkodobe spickove zatizeni v radu milisekund, ktere je schopen vydrzet). Podle me bude rad za trvalych 2*200 - 300W.

To same zesik, tam bude 100W na kanal a to se rika kdo vi jestli.

Podstatne je to jak to mas zapojene? Woofer je dvoucivka a zesik 4ch, takze na propojeni se toho da hodne zkazit - klidne namaluj schema...

Dalsi vec co znamena zesik na max.? Ty mas osciloskop a vis v jake casti gianu jde zesik do limitace? Predpokladam ze ne... Z toho duvodu me zajima, co je to tve max? Jak mas v tu chvili vybuzene autoradio a jak mas nastaveny gian na zesiku?
upraveno 2x, naposled 15.06.2016 20:17:43
20:02:33
15.06.2016
Majki
Mám takovy dotaz, ani nevím jak jsem se k tomu přisral ale už pár dnů řeším audio (kterému moc nerozumím). Máme zesilovač Silversonic 2200 který má 2x525w RMS a 1100w max (www.etc-shop.de/en/.../a- 821 )
a subwoofer Ground zero gzrw30spl který má 1000w SPL /co to je?/ www.ahifi.cz/subwoofer-gr ound-zero-gzrw-30spl.html
Zapojene to je na 4ohmy a do můstku. Jakmile překročime cca pulku výkonu co je zesilovač schopný dát tak zesilovač spadne. Když je zapojeny na jeden kanál bez mustku tak hraje ale nedosahuje dostatečného výkonu. dneska jsme zkoušeli dát ještě jednu bateku přímo k zesilovači i s nabíječkou a všechny kabely vyměnili za celoměděne s pruřezem 25mm2 a posunuli jsme bod kdy zesak spadne o kousek víc ale stejně to nezvládne....
Co muže zpusobovat ten problém? Měl jsem za to že i když zesák nedosáhne max výkonu repra tak bude hrát zesak na max ale repro ne...
Extreme Tyres