špatne radio-zesik-nebo repro?

prohledat
18 příspěvků (zobrazeno 1 až 18) od 15.05.2012 do 14.01.2023, založil/a Martin/125/
řadit dle data
20:23:08
14.01.2023
darklord
Mam v garazi ako radio Yamaha RX500. Hralo to ako-tak fajn, obcas zrejme zauradovala ochrana proti pretazeniu kedze som na tom mal 4ohm tesly a masina chce mininalne 6ohm repro. Jedneho dna v reprakoch sklblo a bolo ticho. Potom po nejakom case zase chvilu hralo, zase tresklo a ticho. Dneska som badanim zistil ze ochrana pred pretazenim ani nespina rele reprakov, pretoze na lavom kanali je 33V DC. Toto by ukazovalo na prerazeny koncak, ale vytiahol som oba vykonove tranzistory von, a ked ich premeram na stole tak sa zdaju OK. Po nahodeni nazad to zase chvilu hralo a situacia sa zopakovala, do laveho repraku supa a bolo ticho.

Je mozne zeby tranzistor bol prerazeny len "ciastocne" a nedalo sa to poznat bez zataze?
20:04:41
26.05.2016
King
-> Jiskra: Bozinku! :-) Ten clanek "for dummies" se zabejva impedancema komponetu zvukovyho retezce, ktery maj z principu reaktancni charakter - repraky, jejich vyhybky, kytarovy snimace nebo mikraky.... Tady se zabejvame vystupem beznyho komercniho autoradia, coz je integrovanej kvazikomplementarni koncak, jehoz vystupni impedance se v audiopasmu je v radu setin az desetin ohmu a jeho reaktancni slozku muzeme zanedbat. Stejne tak vstup toho "skrytyho" zesiku je v ramci audiopasma je skoro ciste realna zatez v radu kiloohmu. Jinejma slovama, cokoliv drazsiho, nez odporovej delic na prizpusobeni UROVNE je zbytecny vyhazovani penez. Btw: dovolim si tipnout, ze ten vestavenej zesik zadnej preamp nema ;-)
14:57:56
26.05.2016
Jiskra - zrušená registrace
King - souhlasím s Tvým poznatkem a nechci to tu zaplnit detailním popisem, nebo sklouznout do vědecké debaty a tak si dovolím dám odkaz na článek, který se tématu věnuje: www.muzikus.cz/publicisti ka/Jak-je-to-s-impedanci~0 9~srpen~2004

V podstatě mi ani nešlo o impedanci jako takovou. Spíše o to jak správně nabudit preamp v zesilovači, když je k dispozici pouze výstup z koncáku autorádia.

Vhodným řešením na zmíněný problém by byl tzv. HI/LOW převodník, který se zapojí na repro výstup autorádia a vyleze z něj již upravený signál pro zesilovač... Cena je příznivá výběr obrovský. Galvanicky odděleno a tím pádem bez rizik. Je dobré vybrat nějaký kvalitní.

Stručným poznatkem z článku je, že impedance je také kmitočtově závislá a její nepřizpůsobení má vliv na kvalitu signálu. Také bude mít na zapojení značný vliv skutečnost zda se propojuje vstup a výstup symetricky, nesymetricky, či kombinace... To je důležité hlavně proto, aby například koncák autorádia neshořel... Píšu stručně, až amatérsky.

Živím se zvukařinou, kdyby někdo chtěl poradit nebo pomoci s audiem do Škodovek rád pomohu... Praha a okolí.
upraveno 1x, naposled 26.05.2016 15:08:41
22:44:01
25.05.2016
King
-> Jiskra: Muzes nam priblizit tu myslenku s tema impedancema? Odporovej delic na vykonovej vystup autoradia - budiz, je to prasarna, ale kdyz se to utlumi o zisk vestavenyho ampu, muze bejt - kazdej neni audiofil :-) Obsem rad bych pochopil jakou roli tam hrajou impedance. Radiu je sumak do jaky zateze hraje (pokud neni nizsi, nez minimalni) a pro vstup zesiku plati, ze cim nizsi impedance zdroje, tim lip. Nerad bych si myslel, ze do toho chces tahat jevy na rozhrani dvou ruznych impedanci, kterezto v audio pasmu nehrajou zadnou roli4
21:05:18
25.05.2016
StepaNoFUN
-> doly120: A v tom připojení může bejt ten problém. Mám takovej dojem že BOSE se dávalo pouze ve spojení s navi a changerem (alespoň tak jsem to viděl). Ale nikdy jsem nepátral, jestli to mělo linkový nebo HI vstupy do toho zesíku, protože když tu A8 u který jsem to viděl měl kamarád, tak to fungovalo, tudíž nebylo proč se v tom vrtat...
Navíc jelikož to byl servisák přes AV, tak by se v tom asi vrtal sám (ale nikdy neříkal, že by k tomu byl důvod), i když se vším ostatním jezdil za mnou na servis...
19:12:44
25.05.2016
doly120
jestli je tam Bose originál nebo ne,to s jistotou nevím. Reproduktory ve dveřích byli originál bose,a podle zpracovaní si myslím že je tam nikdo nebastlil. Co vím určitě,tak někdo vrtal do připojení ISO konektorů.. Protože jsou spojené se svazkem pouze páskou... Ten šum není nic extrémního,jen mě to ze zvědavosti zajímalo zda je to normální nebo ne.
Zkusím sehnat nějakého elektrikáře který by to proměřil :)
Jinak autoradio je tam nějaký starý pioneer. Ale to by mělo být asi jedno
upraveno 1x, naposled 25.05.2016 19:14:22
13:44:15
25.05.2016
Jiskra - zrušená registrace
Pokud se linkový vstup vestavěného zesilovače (v daném případě Bose) budí přímo koncovým zesilovačem (v daném případě autorádia) bez úprav bude to hodně šumět vždycky. Jde o to že šum výkonového zesilovače autorádia se navíc dál zesiluje zesilovačem (Bose)... Navíc pak jsou problémy se vstupní a výstupní impedancí... Řešení je vcelku snadné. Je potřeba najít linkový vstup do zesilovače (Bose). Poté najít na autorádiu výstup pro zesilovač (většinou jde o konektory typu cinch). Toto pak mezi cebou propojit a zvuk bude uplně někde jinde... Pokud autorádio výstup na zesilovač nemá, lze dodělat a nebo použít na repro výstup autorádia odporový dělič a tím přizpůsobit výstupní a vstupní impedanci. Toto řešení ovšem nelze doporučit právě pro zmíněné zvýšení šumu.
09:09:36
25.05.2016
StepaNoFUN
-> doly120: auto.bazos.cz/inzerat/... /AUDI-A3A4A6A8S8-zesilovac --repro-BOSE.php
auto.bazos.cz/inzerat/... /Prodam-bose-system-audi-A 6-4FA4Q7-kompletni.php
Takže zesilovač tam bude... Otázkou je jak moc je to napadený kutilem a jak kdo (a jakejma kabelama) zapojil vstupy. Originál (s origo rádiem, prostě tak, jak to vyjelo z fabriky) to nešumělo vůbec a hrálo to velice slušně.
23:05:20
24.05.2016
King
-> doly120: Viz Stepan4 Ale jestli nejakej jouda na hulvata nabastlil vstupy nejakyho skrytyho zesiku na iso konektor, aby je krmil vykonovej vystup autoradia - taky varianta, byt pekne hovadska. Zjistis jednoduse ohmmetrem - jestli je na druhym konci kabelu samotnej reprak, nameris radove par ohmu...
upraveno 1x, naposled 24.05.2016 23:05:42
22:34:02
24.05.2016
StepaNoFUN
-> doly120: Když má to audi vestavbu od BOSE (což byla mimochodem příplatkovka za docela balík) nemá to někde i vestavěnej zesilovač? Třeba A8 ho tuším měla. Ten by mohl nějakej šum produkovat (minimálně zesílením šumu toho rádia).
Každopádně na hodně citlivejch reprákách to prostě trochu šumět bude, protože dokážou zahrát i to, co repro "ve fávu" prostě zahrát neuměj. ;-)
16:47:16
24.05.2016
doly120
-> King: Děkuji za vysvětlení,ale když dám radio zpět do fava,tak tam nic nešumí. Proto mě to zarazilo, proč v audi jo 4
upraveno 1x, naposled 24.05.2016 16:47:51
22:20:56
23.05.2016
King
-> doly120: Tak, ten pravdepodobne "bilej" sum je skoro vzdycky nejvic slyset z tweetru, protoze ucho je evolucne nejcitlivejsi na zvuky hadiho syceni (kolem 4kHz). Mozna blby vysvetleni, ale citlivy repro (coz ty v aute bejvaj) ve spojeni s autoradiem, ktery zrovna nepatri do high-endu proste sumi, protoze norma pro "hi-fi" je co se tyce odstupu signal/sum dost mekka a u low-cost radii se na to hresi.
20:09:51
23.05.2016
doly120
Dovolím si použit staré téma.
Mám problém na ,,druhém spotřebáku,,
Když dám na rádiu hlasitost na nulu,jde z reproduktorů slyšet šumění. Z výškových reproduktorů jde slyšet nejvíc. Dneska jsem zkoušel vyměnit autoradio a nic se nezměnilo. Do elektriky už někdo vrtal, ISO konektory jsou napojené docela prasácky,pouze omotané páskou.
Ve dveřích jsem repro měnil,jedno bylo KO,ale tam žádná prasarna nebyla a ani není.
Auto má BOSE.
Má někdo nějaký Tip? Děkuji 4

Prosím,jen vážně.
upraveno 2x, naposled 23.05.2016 20:11:33
13:24:49
15.05.2012
Markop
Vypadá to opravdu na špatný spoj. Zkontroluj si připojení mezi zesíkem a reproduktorem. Nebo se ti sere rádio.
10:37:06
15.05.2012
Martin/125/
-> Lubes: repro mam přez zesik...tudiž ho nemam zapojene přez iso z radia...pamatuju si ze tohle presne dělalo brachovi u hifivěže doma...jedna bedna nechtela hrat a když to zesilil prudce do maxima...tak se pak chytla a mohl to zase zeslabit...
10:27:14
15.05.2012
Lubes - zrušená registrace
-> Martin/125/: mne hento podobné napríklad robil iso konektor z rádia lebo niekde bol zrejme špatný spoj
10:24:40
15.05.2012
Dušan
ja bych rekl repro
10:23:44
15.05.2012
Martin/125/
Ahoj...mam takový menší problém...poslední dobou mi začal blbnout levý reproduktor...když zapnu radio tak hraje...ale hraje potichu oproti pravému...pak stačí udělat to že radio osolím na maximum třeba na 2 sekundy a jakoby se chytne i ten levej a hraje pak už dobře a radio mužu zeslabit...potom třeba po peti minutach se to opakuje...z ničeho nic třeba zase začne takhle hrat potichu...čim to muže byt? Zajimave je že se pak chytne a hraje normálně když radio zesílim a pak ho už mužu zeslabit a hraje stejne jako pravý...jo a mam to zapojeny samozřejmě přez zesik...kde mam hledat problem, Navíc to nedelá pořád...jen někdy...
Extreme Tyres