Zámek dveří

prohledat
19 příspěvků (zobrazeno 1 až 19) od 03.03.2015 do 13.02.2024, založil/a Peckin
řadit dle data
12:37:24
13.02.2024
minno
V novom zámku je tá vôľa omnoho menšia:

Škoda 120 nový zámok dverí
12:36:38
13.02.2024
minno
Tak som vymenil zámok aj v PZ dverách za nový a aj tam je po probléme. Tak to asi nebude náhoda. Kedysi dávno som mal rovnaký problém aj na LP dverách a aj tam to spravil nový zámok. Tak ja potom neviem, mám asi smolu na blbé zámky, alebo čo...



Podľa mňa je chyba v príliš veľkej vôli jazýčka na starom zámku:

Škoda 120 starý zámok dverí
upraveno 2x, naposled 13.02.2024 12:38:26
18:25:16
12.02.2024
minno
-> SO545 12.02.24 18:01:00: To som skúšal, ale týmto spôsobom nejde vidieť sklon klzáka dvere vs protikus. Vidno akurát nábeh do západky. Ak by som ten uhol chcel dodržať, tak ma napadá len urobiť to za pomoci hrče plastelíny, ktorú dám namiesto tej opernej doštičky a zavriem dvere. Poznačiť uhol do akého sa plastelína vyformuje a do takého uhla ten protikus potom natočiť.



Mechanizmus zámky je nerozoberateľný (bez deštrukcie), zhodiť sa z toho dajú akurát pružinky. Inak "vadné" tam snáď ani nemá byť čo, pozorujem na jednotlivých zámkach len rôznu vôľu v uložení jazýčka, ktorý zapadá do západky.



-> ajok: Ale to nie je problém len zadných dverí.
zvětšit Zámek dveří - obrázek od minno vložen 12.02.2024 18:25:16
upraveno 1x, naposled 12.02.2024 18:27:02
18:04:29
12.02.2024
ajok
-> minno: s timdle jsem nikdy problem nemel, ale asi proto, ze rapid nema zadni dvere :)
18:01:00
12.02.2024
SO545
-> minno 11.02.24 18:30:49: skus nechat trosinku pootvorene dvere len malinko a pozri sa4

Tak to ladime aj na novsich autach....aj ked len na stred zapadky.



Ten mechanizmus je primitivny....rozober a skontroluj ho.

Pripadne porovnaj s fungujucim....
18:30:49
11.02.2024
minno
Inak by ma zaujímalo, ako sa dá dať protikus s klzákom do rovnakého uhla ako je uhol opernej plochy zámku, bez použitia vešteckej gule3
18:26:26
11.02.2024
minno
Hral som sa s polohou protikusu zámku, ale nemá to žiadny vplyv na opisovanú chybu.

Jazýček zámku ide pekne stredom do protikusu.

Nikde nič nenaráža, dvere sa zatvárajú dobre, ale keď použijem pri zatváraní neadekvátnu silu, odrazia sa. Skúsim pre tú srandu aj sem vymeniť zámok a som zvedavý.
upraveno 1x, naposled 11.02.2024 18:26:54
18:11:08
11.02.2024
SO545
Ak menim dvere a je jedno na akom aute.

Najprv dvere nastavim presne do karoserie bez pouzitia zamku.

Musia pekne licovat.

Potom namontujem zamok a protikus do karoserie.

Dnesne auta su uz dost tuhe aby nepotrebovali klzak o ktory sa zamok pri dovreti oprie.

Musis nastavit protikus prekne doprostred zamknuteho zamku a ten klzak presne v uhle ako je ploch zamku....nech sa len jemne oprie.



Mozes mat dobre zaistovaci kolik...ale klzak bude vytvarat znacnu prekazku.

Na poslednom projekte som sa hral par hodim kym to slo ako po masle.
13:23:18
11.02.2024
minno
-> Bukaj: No super, čiže má na to vplyv asi 1000 rozličných detailov, ktoré ani moc nejde ovplyvniť3 8



Netvrdím, že to nie je ako popisuješ, ale ako je potom možné, že len výmenou zámku v dverách za nový sa to vyrieši. Odpoviem si sám: pretože nový zámok má nepatrne iné rozmery, nepatrne iné vôle a celé dokopy to potom funguje zas úplne inak3



A aj ak to funguje dobre, s ničím sa nič nerobí a po čase to zas začne fungovať zle1



Áno, mám blbú krivú karosériu, to je pravda...



Na LZ dverách mi to robilo, vymenil som minule zámok za nový a je to OK...



Robí mi to aj na PZ dverách. Tam sa schválne skúsim pohrať s polohou protikusu, či to bude mať na to vplyv... Poreferujem.
upraveno 2x, naposled 11.02.2024 13:24:35
12:54:08
11.02.2024
Bukaj
-> minno: To, co popisuješ, není způsobeno opotřebením zámku, ale jeho špatným nastavením (respektive nastavením protikusu na sloupku). Má na to vliv úhel toho gumového dorazu s plastovým skluzem, úhel dveří (nastavení na pantech) a odpor těsnicí gumy dveří (dle nastavení dveří).

Pokud je auto vyvařované (nebo stačí měněné přední blatníky) a díly slícované aby seděly vnější spáry, je možné, že mají prostě blbý úhel vůči protikusu zámku a nikdy to nebude fungovat dobře. Taktéž s druhovýrobní těsnicí gumou, která má buď větší nebo menší průměr toho dosedacího tubusu nebo jen jiný odpor, než originál, to může souviset.

U nebouraného nevyvařovaného auta s originál pirelkami by s tím neměl být problém to doladit úhlem natočení protikusu zámku. U vyvařovaného vozu s tím problém být může, ale nemusí.

Takže si zkus pohrát s nastavením protikusů...



Samozřejmostí je, že není prasklá vratná pružinka západky na zámku... 4
12:42:44
11.02.2024
minno
Vytiahnem mŕtvolu.



Už sa mi na škodovke viackrát stalo, že zámok dverí prestal fungovať správne. Závada spočíva v tom, že pri zabuchnutí dverí priveľkou silou, dvere odskočia a zámok ostane zacvaknutý len na jednu západku. Skrátka dverami sa potom musí tresnúť len tak akurát, aby sa zavreli správne. Pri slabom buchnutí sa nedovrú a pri moc silnom buchnutí sa tiež nedovrú, lebo odskočia.



Nemáte na to niekto vymyslenú nejakú fintu, ako to vyriešiť, ideálne na furt?



Očista a premazanie na to nemá vplyv.



Predpokladám, že to spôsobujú veľké vôle v zámku, ale vyskytuje sa to na náhodnom princípe - ako kopec iných vecí na škodovke - musí to byť rozbité tak akurát, aby to fungovalo správne3



Napríklad na šoférových dverách s tým aktuálne roky problém nemám a používajú sa najviac.



Na zadných dverách, ktoré sa takmer nepoužívajú, som pred pár rokmi dával novú zámku a chodilo to dobre len chvíľu a už to zas začalo odskakovať10
10:54:06
06.03.2015
Jirik_Tuňák1983
Já mám na dveřích u řidiče podložku pod spodním pantem a delší šrouby.

Místo dole na sloupku se 2x vařilo, protože to vždycky u děr prasklo blíže těsnící gumě. A to mám funglovky dveře. Předch. majiteli se očividně dveře otočily větrem, což bylo vidět i na původním blatníku a samotných dveřích.
18:50:11
04.03.2015
Peckin
Oni tam původně žádný plechy nebyli ale pod ten protikus je zkusím dát. Na pantech to podle mě sedí už dobře.
09:48:18
04.03.2015
minno
Tiež mám vypodložený protikus na karosérii, asi u dvoch dverí. Podložky homemade.
19:52:38
03.03.2015
rsvancara
-> Zeke-ten šestý: Já rozebral cca 15náct škodovek a našel jsem je jen na jedné. Oba u zadních dveří 3
19:49:56
03.03.2015
Peckin
Tak to budu potřebovat plech pod protikus zámku, panty sedí docela dobře.
19:44:17
03.03.2015
Zeke-ten šestý
-> rsvancara: Tak ty podložky pod zámek vidím prvně9
19:41:30
03.03.2015
rsvancara
Doladit, dávají se plechy pod panty, na jedné kastli jsem našel i plechy pod protikusem zámku. Dokonce je mám po ruce, takže viz. foto :-)
zvětšit Zámek dveří - obrázek od rsvancara vložen 03.03.2015 19:41:30
19:31:29
03.03.2015
Peckin
U svě Škody 125 jsem řešil panty na dveřích. Po předchozím majiteli měly panty velkou vůli a zámek narážel po dlouhou dobu do západky co je na karoserii. Celkově celé dveře narážely nahoře do kastle. Poté co jsem panty vyměnil je vůle o hodně menší, řekl bych nepatrná ale dveře při jízdě začali hrozně drnčet a v zámku byla hrozná vůle. Prostě při jízdě po hrbolech dveře skákaly. Vyměnil jsem zámky, dal jsem zachovalejší ze Škody 105 co jsem tu měl ale pořád to není ono. Dveře teď nemají takový ten typický ,,cink" a musí se zabouchávat hodně s citem aby pořádně zacvakli. Už ale nedrnčí, nebo aspoň ne tolik. Na té západce co je na kastli je taková ta černá gumička v pořádku. Čím by to mohlo být? Mělo by stačit to nějak seřídit nebo se musí koupit celý nový zámek?
Extreme Tyres