Úpravy rozdělovačů, odladění motoru

navigace: [ komentáře ] [ hodnocení ] [ text ] [ fotky ]

obrázky [22]:

Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Kompletní stavba motor LR - motorová brzda : 150Nm, 138HP Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Hlava pro Fel. Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: nové originální rozdělovače, většina jich už závodí, avšak stále nějaké mám Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Pal. rozdělovač s kompletní výbavou Bosch - kontakty, kondenzátor, palec s omezovačem, víko. Bosch kondíky už není možné sehnat. Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Palce s omezovači - upravené na vámi zvolené otáčky omezování Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Poslané rozdělovače v špatném stavu, vpravo nové upravené pro vačky nad 300st. Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Nové díly + Bosch výbava Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Vlevo zákazníkův rozdělovač s vůlemi, vpravo úprava z nového kusu Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Nový Hanhart pro vačku 296st. s Bosch výbavou Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: I když je rozdělovač nový, nemusí znamenat že je dobře nastaven - závaží odléhají=zkrácení rozsahu regulace, toto bývá velmi časté Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: stav starých rozdělovačů po přeladění, horní pro has.stříkačku-bez dolní spojky Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: stav starých rozdělovačů po přeladění pro vačky 265 a 280st. Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: I toto umí špatně nastavené zapalování a následné detonační hoření Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: stav starého rozdělovače vlevo po opravě a přeladění, stav nového vpravo Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Repas dobového Bosch rozdělovače, nové víko, palec, kontakty, kondenzátor + nastavení pro daný motor Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Dolícovávání sání a zvětšování kanálů Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Dolícování weber sání s hlavou, na kolíky a na desetiny Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Možnost vytvoření mezikruží pro lambdu z nerezi a navaření na výfuk, vč. zátky s závitem Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: ladění karburace, zde DDSR, ale možnost zvětšování dif.,přetryskování,srovnání přírub,kompletní očista a ladění Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Odladěné nové zapalování a odladěný karb.,základ pro využití potenciálu motoru i civilnějších verzí Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Áčkový LEKR - cca 20úprav Úpravy rozdělovačů, odladění motoru: Áčkový SEDR Š130

Text:

Úpravy rozdělovačů pro motory s zvýšeným výkonem, ostrými vačkami či zvýšenou kompresí
Většinu motor. dílů jako vačkové hřídele 260 - 320st., T-písty, úpravy Fabia klikovek, komponenty hlav a jejich celkové úpravy pro závodní použití, programovatelná zapalování, duralové řemenice, trumpety k webrum a vychystaní/natryskování webrů pro dané úpravy motoru a použití - výkonnost.

Kompletní naladění motoru, tedy nastavení většiny karburátorů vč. moto, nast. zapalování, správné vůle ventilů za tepla atd. a to nejen pro závodní a upravené motory, ale i pro sériové, kde zvýšení výkonu, snížení spotřeby a zvýšení kultivovaného projevu využijete kdykoliv při jízdě.

K ROZDĚLOVAČŮM :
- úprava rozdělovače je vhodná už při zvýšení KP a téměř nutná pro správný provoz při výměně za "ostřejší vačkový hřídel"
- problematikou zapalovací soustavy a úpravou rozdělovačů se zabývám mnoho let. Čerpám nejen z vlastních zkušeností s velkým množstvím naladěných závodních motorů při reálných podmínkách závodního nasazení i na přímých a válcových brzdách. Úpravy konzultuji s mnoha motoráři pro které rozdělovače dělám a od kterých mám zpětnou vazbu z měření na brzdě či mojí přímé účasti při ladění více jak stovky motorů.
- úprava rozd. se týká změnění charakteristiky zapalovací křivky odstředivé regulace k dané vačce a KP, případně i systému plnění - weber - horizontal/vertikal, Jikov SEDR apod., u tohoto také proběhne kompl. očista, nastavení, případně úprava "bez podtlaku"

POZOR : Při použití bezkontaktních rozdělovačů je výhodou větší intenzita jiskry a přesnost zapalování, ale problém se zpožděním signálu konstrukcí ETZ modulu a typem indukčního snímání v rozdělovači, oměřeno zpoždění předstihu na mnoha rozdělovačích ! Proto tento systém nedoporučuji závodní motory s vačkami s otevřením nad 280st., kde právě požadujeme výkon v těch nejvyšších ot. Nově tento neduh umím naladěním rozdělovače značně eliminovat až do 6000-6500ot.


PROČ DĚLAT ÚPRAVU A NA JAKÝ MOTOR
- pokud zde mohu dát odkaz (případně na výzvu admin.odstraním), tak dobré základní informace o celkové funkčnosti motoru je na techwebu Teorie motorů 1.-5. skoda.panda.cz/clanek.php 3?id=387 a dále také vřele doporučuji všem co chtějí více vědět o problematice zvyšování výkonu knihu "Motory závodních automobilů" od Julius Mackerle : www.ulozto.cz/hledej?q=mo tory+z%C3%A1vodn%C3%ADch+a utomobil%C5%AF V ní se také hned ze začátku dozvíte jak velký vliv zapalovací soustava má, oproti ostatním někdy velice drahým úpravám na motoru je z mého pohledu dosti zanedbávanou věcí !

Základní poznatky vlastními slovy : Každý motor potřebuje zapalovat směs v ten nejlepší okamžik v jakýchkoliv otáčkách pro využití veškerého potenciálu přivedené směsi do válců a využití tak co největšího tlaku na píst - výkon. Základní je rychlost hoření směsi, která činí 15 – 25 m/s (detonační spalování až 500m/s), takže se vzrůstajícími otáčkami potřebuje teoreticky směs zapalovat stále dříve, aby palivo začlo prohořívat v ideální okamžik a využili jsme co největšího tlaku na píst. Hoření a rychlost, tedy požadavek na zapálení směsi je krom otáček dále ovlivněn faktory : tvar spalovacího prostoru - umístění svíčky, antidetonační štěrbina, systém směšování směsi a jejího vedení do spal. prostoru - sací trakt (s tím úzce spojeno províření směsi které se mění v závilosti na otáčkách a teplotách), výplach motoru - vačková hřídel, kompresní poměr. Poslední dvě věci se nám na potřebě zapálit směs v jinou dobu než v sériovém stavu podílí nejvíce - ty většinou také měníme, tudíž požadavky základní zapalovací křivky (charakteristiky) jsou jiné, tyto věci nejlépe řeší komplexní elektronický systém na dnešních motorech, kterému jsou přiváděny hodnoty nejen otáček motoru jako u rozdělovače., ale info o teplotě nas.vzduchu,jeho hmotnosti, zahřátí motoru, úhlu otevření škrtící klapky (či podtlakový snímač v sání), čidlo klepání atd.
- není tedy možné s rozdělovačem nikdy dosáhnout ideálních výsledků v každém režimu jízdy motoru, proto tedy aspoň základní křivka dle otáček motoru by měla co nejvíce splňovat jeho změněné požadavky dle úprav. Pokud změníme KP a vačku, nároky na čas zapálení směsi se nám změní. Pokud směs zapálíme dříve než je potřeba, spalování může začít probíhat detonačně, (cvrlikání - často špatně nazývané klepání ventilů), místo prohořívání směsi do 30m/s, hoří explozivně rychlostí až 500m/s, působí pak nejen proti pohybu pístu, ale také může poškozovat motor - uložení kliky, čep apod., velmi časté poškození těsnění pod hlavou, zníčení pístu - utržené můstky mezi pístními kroužky, viz. fotka pístu výše. Písty Fabia a také "česká téčka" jsou mnohem náchylnější k poškození a často kvůli jízdě s detonacemi praskají můstky
- nejčastější problémy s "ostrou" vačkou: špatně udržitelný volnoběh, detonace a špatný průběh výkonu napříč otáčkami - motor táhne jen v určitém spektru, toto lze vyřešit (né zcela perfektně pro výše popsanou náročnost správného okamžiku zapálení, kterou zaručí jen komplexní elektronický systém u nových aut-řídící jednotka) změnou regulace rozdělovače, kterou vám tímto nabízím

CO DOSTANETE :
- vyčištěný, přemazaný, nastavený rozdělovač s upravenou odstředivou regulací (případně podtlakovou - jen pro vačky do 270st.), dle informací o motoru nebo také dle hodnot či zap. křivky kterou dodáte
- vymezeny axiální (v ose) vůle na rozdělovači, radiální (boční) mohu zařídit dle domluvy např. u dražších rozdělovačů typu Bosch
- po domluvě vyměnění nových orig. dílů - kontakty, palec, víko, spodní spojka vč.kaleného kolíku, krytka pod víko atd.,
- informace o rozdělovači v balíku, jak jej nastavit a udržovat, při osobním setkání nastavení ve voze

Jaký rozdělovač na úpravu poslat ?
- jaký si pošlete na úpravu, v takové kvalitě-přesnosti zapalování bude. Mnoho věcí je opravitelných a i přesnost zlepšuji, veškeré nedostatky vyřešit nelze - to jest velké radiální vůli v ose či opotřebenou vačku. Doporučuji si tedy ideálně sehnat rozdělovač nový, zvláště pro závodní účely. Nějakými novými rozdělovači disponuji.
- kritéria pro starší rozdělovač : neměl by mít "znatelnou" radiální vůli - vzít pevně hřídel shora do ruky (tam kde byl palec) a nesmí mít vůli do boku vůči tělu rozdělovače, nejlépe zatlačit osu proti otevřeným kontaktům, pokud se budou od sebe vzdalovat o více jak cca 0,1mm už to není použitelné, povrch vačky by neměl být opotřeben, disponuji nějakou zásobou dílů, případnou špatnou věc mohu dát z vlastních zásob dle domluvy, ale radiální vůli mít rozdělovač nesmí, to vidím jako zásadní pro přesnost zapal.

Doporučené příslušenství k správné funkčnosti zapalovací soustavy:
- nové uhlíkové kabely : Tesla, Bosch, NGK
- nové svíčky NGK, DENSO apod. pro změněné požadavky motoru, mohu doporučit
- lepší zapalovací cívka, např. Bosch - mohu zajistit na požádání.
- komínek rozdělovače a náhonové ozub. kolo na vačk. hřídel bez pittingu-vydření (doporučuji použít z jednobodových BMM motorů - většinou malé opotřebení v ozubení)

DALŠÍ MOŽNOSTI :

- naladění správné směsi upravenému motoru (změny trysek, vzdušníků, injektoru atd. na WEBER, JIKOV, LEKR,...) přes širokospektrou lambda sondu. Stačí navařit 10 - 15mm mezikruží s vnitřním závitem M18x1,5 v místě, kde jde výfuk už jednou trubkou, ne však na konci výfuku. Navaření mnou dodaného mezikruží mohu zajistit na počkání a je možné jít ihned naladit karburátor. Měření bude probíhat přímo za jízdy a tím je zajištěna co největší objektivita hodnot složení směsi přímo v provozu za všech režimů motoru. Nejlepších výsledků ale dosáhnete při odladění na motor. brzdě s správnou diagnostickou výbavou, není problémem tuto věc zařídit, není natolik drahá jak by mnozí mysleli ... na dotaz.

Kontakt: 739 675 149


hodnocení článku:

info:

Správce článku: Petr Urban
Založeno: 15.03.12 16:06   Poslední změna: 23.01.22 17:21

Úpravy rozdělovačů, odladění motoru - komentáře:

21:40:22
18.01.2022
Eidy
-> Rescator: Napiš mu zprávu. Chodí sem často.
20:41:12
18.01.2022
Rescator
Můžu prosím poprosit o kontakt na Petra. Potřebuji naladit rozdělovač a asi jsem jitrnice ale nemůžu to najít. Díky Mara
01:33:28
25.01.2019
Petr Urban
Opravený rozdělovač Š1000 + komínek rozdělovače.
zvětšit Úpravy rozdělovačů, odladění motoru - obrázek od Petr Urban vložen 25.01.2019 01:33:28
14:38:03
06.10.2018
Petr Urban
Hlava pro navigátora p. Šlégla od Honzy Frei.
zvětšit Úpravy rozdělovačů, odladění motoru - obrázek od Petr Urban vložen 06.10.2018 14:38:03
14:23:34
24.11.2014
Tomaso435
-> minno: ono to už ted není potřeba točit tolik jako před tim :D vždycky se předjíždělo stylem 3 plnej a dokud na tachu nebylo 120 tak se 4 dát nemohla pač by to zpomalovalo :D ted to hravě veme 4ka :)
14:21:36
24.11.2014
minno
-> Tomaso435: len to nezakríkni a motor moc často nevytáčaj, lebo po pár jazdách tie vlastnosti motora zas pôjdu do pr... 3
14:15:54
24.11.2014
Tomaso435
tak jsem si nechal udělat pro seriovou 136ku fávo na plyn u Urbiho jeden kousek, a za mě spokojenost :)
motor se nechá ochotně točit do maxima, starty na plyn se zlepšily, a motor má lepší zátah i v nízkých táčkách. Zkrátka oproti serii to jede jako kráááva :D
12:00:58
06.08.2014
peti
-> Urbi: neries, tu nam s minnom islo iba o rypnutie do molsa, upravy nespochybnujem4
11:59:51
06.08.2014
m8rinek
-> Urbi: Klasika motor co jede = motor co žere... Že je jedno kolik máš karburátorů, ale důležitá je správná směs a pak je spotřeba úměrná úhlu natočení pravého chodidla některým jedincům těžko vysvětlovat...
11:32:58
06.08.2014
Petr Urban
-> peti: Nechápu proč by to mělo žrat trávu kolem cesty... lambda je ideální na první stupeň (stačí někdy pouze jemné doladění pro dobrý výsledek) a myslím že spotřeba zůstala téměř zachována, jen má teď motor lepší přechody a lepší chod na částečné zatížení.
20:29:03
22.06.2014
peti
-> minno: jj presne

-> MOLSO: to si si tiez vsugeroval 3
20:18:05
22.06.2014
MOLSO
-> peti: neseer 11 odstranilo to dieru v plyne a motor ide ochotnejsie v spodnych otackach
20:16:21
22.06.2014
minno
-> peti: 3 neboj, on si na ten vsugerovaný pocit zvykne a zas sa mu bude zdať, že to ide rovnako nahovno ako predtým 3
20:11:47
22.06.2014
peti
-> MOLSO: tak teraz si si vsugeroval pocit ze to ide lepsie a akurat ti zozere aj travu vedla cesty3
20:11:14
22.06.2014
MOLSO
-> minno: to je tajomstvo sefkuchara 1
20:09:18
22.06.2014
minno
-> MOLSO: tak to super potom. A predtým si mal 1. stupeň osadený ako, keď si to mal moc chudobné? Ja som mal SEDR bohatý až až a aj tak to šlo na chumaja3
19:49:00
22.06.2014
MOLSO
-> minno: dolaďoval otryskovanie karburatora širokorozsahovou lambdou, prestružil trysky na potrebný priemer a zladil to aby to nebolo chudobné ani zbytočne bohaté. Tieto služby som využil tiež 1 prvý stupeň som mal moc chudobný, po prestrúžení trysky sa lambda dostala z chudobnej oblasti do optima a správa sa to oveľa lepšie

maximálna spokojnosť aj keď mi dojebau lak 47
19:38:16
22.06.2014
minno
-> dodik110: bohatosť na voľnobehu? :-)
19:22:22
22.06.2014
dodik110
urbi sa fakt vyzná šteloval mi bohatosť 6 a som spokojný auto ide omoc lepšie :) dakujem velmi pekne za výpomoc a rady do buducna 4
Extreme Tyres
pá 19. - ne 21.05. 39. Škoda sraz Doksy | pá 16. - ne 18.06. 17. Škoda sraz Moravský kras | další akce...